Crnu Goru zbog deportacije tuži desetine porodica
- Crnu Goru zbog deportacije tuži desetine porodica
- Post By urednik
- 16:10, 7 decembar, 2004

Podgorica, (MINA) - Državu Crnu Goru ubrzo æe tužiti desetine porodica Muslimana koji su 1992. godine uhapšeni u Herceg Novom i deportovani u Republiku Srpsku, gdje im se izgubio svaki trag, saopštio je danas podgorièki advokat Dragan Preleviæ.
On je juèe Osnovnom sudu u Podgorici podnio prvu tužbu protiv države Crne Gore, u kojoj porodica Alenka Titoriæa traži da im crnogorska policija na ime odštete zbog pretprljenih duševnih bolova isplati 938 hiljada EUR.
Preleviæ je kazao da njegova kancelarija priprema još desetine sluèajeva, od kojih æe veæ sledeæi pokrenuti iduæe nedjelje.
"Naša namjera je da pokretanjem pojedinaènih postupaka individualizujemo ljude koji su kolektivno stradali i da jednostavno suoèimo odgovorne sa svakim od njih pojedinaèno", rekao je on Radiju Slobodna Evropa.
Alenka Titoriæa je crnogorska policija 1992. godine uhapsila u Herceg Novom i sa grupom drugih izbjeglica došljaka, predala vojsci Radovana Karadžiæa koja je ubrzo likvidirala nedužne civile.
Preleviæ je kazao da je Alenko Titoriæ jedan od više desetina ljudi koji su 1992. godine u diskriminatornoj, sistematskoj akciji lova na ljude koji su bili podobni za isporuèivanje u svojstvu taoca Republici Srpskoj, stradali u okviru akcije crnogorske policije.
"I danas poslije dvanaest i po godina, porodica je smogla snage da pokrene postupak za naknadu štete, koja se prvenstveno ogleda u šteti nastaloj usled kriviènih djela od strane nadležnih organa Crne Gore, prije svega ratnom zloèinu protiv civilnog stanovištva koji nezastarijeva", naveo je on.
Prema navodima iz tužbe, Alenko Tituriæ je zbog rata u Sarajevu izbjegao u Beograd, gdje je radio za firmu Mikro tri, koja se takoðe preselila u Srbiju iz ratom zahvaæene Bosne.
Alenka i još trojicu njegovih kolega, firma je poslala na službeni put u Crnu Goru, krajem maja 1992. godine, gdje ga je crnogorska policija uhapsila i isporuèila policiji Srebrenice i vojnoj policiji u Bratuncu.
Iz dokumenata crnogorskog Ministarstva unutrašnjih poslova saznaje se da je Titoriæ deportovan da bi kao Musliman bio razmijenjen za srpske zarobljenike.Vojska Radovana Karadžiæa ubrzo je meðutim pobila te ljude.
Predsjednik crnogorskog Helsinškog Komiteta Slobodan Franoviæ ocijenio je da je pokretanje graðanske parnice od porodice Titoriæ dobar poèetak i da je vrijeme da ovaj stravièni zloèin konaèno bude rasvijetljen.
"Oèekujem da æe povodom ovoga i državni tužilac Vesna Medenica ispuniti svoje obeæanje i otvoriti istragu. Zasad nemam informaciju da li se nešto dogodilo u vezi sa tim, ali æemo ovo pitanje postavljati stalno", naveo je on.
(kraj) mrd