Da objasne zašto mijenjaju zakon o zdravstvenoj zaštiti
- Da objasne zašto mijenjaju zakon o zdravstvenoj zaštiti
- Post By urednik
- 18:08, 9 septembar, 2011

Podgorica, (MINA) – Skupština Saveza samostalnih sindikata (SSCG) zatražila je danas od Vlade i resornog ministarstva da objasne zašto mijenjaju Zakon o zdravstvenoj zaštiti, i šta æe to novo i kvalitetnije donijeti zaposlenima, ukoliko cilj nije samo popunjavanje budžetskog deficita.
U saopštenju nakon sjednice Skupštine navodi se da je Vlada taj deficit sama napravila „svojim èinjenjenjm i omoguæavanjem poslodavcima da doprinose plaæaju samo za penzijsko-invalidsko osiguranje (PIO), a da izbjegavaju plaæanje doprinosa za zdravstvo osiguranja“.
U saopštenju se navodi da je Vlada i sama tako radila, jer je za sve radnike „žrtve tranzicije“ uplaæivala doprinose samo za PIO, dok za zdravstvo doprinosi nijesu izdvajani.
„Skupština SSCG zakljuèila je danas da u najskorijem roku sazove novu sjednicu na koju æe biti pozvani potpredsjednik Vlade Vujica Lazoviæ i ministri zdravlja i finansija, Miodrag Radunoviæ i Milorad Katniæ“, kaže se u saopštenju.
Na sjednici bi, kako se navodi, bilo ragovarano o Nacrtu novog Zakona o socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti i negativnim efektima globalne ekonomske krize u svijetlu najava smanjenja zarada u javnom sektoru.
Dogovoreno je da se povodom predstojeæeg usaglašavanja Nacrta zakona o zdravstvenoj zaštiti pokrene široka javna rasprava, i ukazano da je u pripremi tog akta SSCG iskljuèen iz socijalnog dijaloga, tako što nije imao predstavnika u radnoj grupi.
„Skupština SSCG ne prihvata da Savez bude zaobiðen i smatra da mora biti ukljuèen u ovaj proces. Ovaj dokument je važan za sve graðane i u velikoj mjeri æe uticati na materijalno-socijalni položaj graðana Crne Gore“, kaže se u saopštenju.
U SSCG smatraju da je zdravlje radnika u Crnoj Gori u velikoj mjeri narušeno zbog poznatih dešavanja u posljednje dvije decenije tranzicionog perioda, tokom kojeg je veliki broj zaposlenih ostao bez radnih mjesta i preselio se na evidenciju Zavoda za zapošljavanja.
„A od novèane naknade sa Zavoda nije mogao obezbijediti ni minimum zadravstene zaštite, zbog cijene ljekova koje nabavlja u privatnim apotekama“, dodaje se u saopštenju.
Skupština je podsjetila da je lista besplatnih ljekova drastièno smanjena, a veæina najtraženijih medikamenata se može naæi samo u privatnim apotekama, dok su oni koji se mogu naæi u državnim uglavnom lošijeg kvaliteta.
„Skupština je naložila Struènoj službi da analizira tekst Zakona u pripremi, kako bi do naredne sjednice Socijanog savjeta pripremila svoje predloge i primedbe, i konstatovala da je sadašnje stanje u Fondu zdravstva recidiv prošlosti“, kaže se u saopštenju.
Povodom najave smanjenja plata zaposlenima u javnoj upravi, Skupština je podržala inicijativu predsjednika granskih sindikata iz javnog sektora da, kroz zajednièki nastup i razgovore sa Vladom, pokrene pregovore o tom pitanju, kao i da se insistira na što skorijem potpisivanju granskih kolektvnih ugovora.
Skupština je usvojila predlog o pokretanju procedure o razrješenju Veselina Vujanoviæa èlanstva u Savjetu Radio-Televizije Crne Gore, i najavila da æe od Meðunarodne organizacije rada tražiti zaštitu od mobinga nad SSCG, koji je, kako navode, veæ duže vrijeme pod raznim pritiscima.
Skupština je dala punu podršku predstavnicima SSCG u procesu rješavanja zahtjeva bivših radnika nikšiækog preduzeæa Autoprevozno, i pozvala Vladu, koja je garant sporazuma sa novim vlasnikom bjelopoljske Lenke, da uèini sve kako bi obaveze prema radnicama u štrajku bile što prije ispunjene.
Na sjednici je donijeta odluka o pokretanju javne rasprave meðu èlanstvom o Nacrtu novog Statuta SSCG i dokumenata, potrebnih za organizovanje Vanrednog kongresa koji æe biti održan 30. oktobra.
(kraj) gop