Dali uslovno i pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje
- Dali uslovno i pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje
- Post By kristina
- 14:33, 17 oktobar, 2017

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Državna revizorska institucija (DRI) dala je pozitivno mišljenje, sa skretanjem pažnje, na finansijsku reviziju Predloga zakona o završnom računu budžeta za prošlu godinu, a uslovno na reviziju pravilnosti.
U konačnom izvještaju o reviziji Predloga zakona o završnom računu budžeta, koji je DRI dostavila parlamentu, navodi se da je finansijskom revizijom utvrđeno da je taj akt pripremljen u skladu sa Zakonom o budžetu i fiskalnoj odgovornosti i Pravilnikom o načinu sačinjavanja i podnošenja finansijskih izvještaja budžeta, državnih fondova i jedinica lokalne samouprave.
“Prihodi, rashodi i stanje gotovine realno i objektivno su iskazani predloženim zakonom i ne sadrže materijalno značajne greške i odstupanja. Na osnovu činjeničnog stanja utvrđenog u postupku revizije nadležni kolegijum izražava pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje”, navodi se u izvještaju.
Kako se navodi, Predlogom zakona o završnom računu budžeta za prošlu godinu iskazan je deficit na gotovinskoj osnovi u iznosu od 134,98 miliona EUR.
“Finansiranje deficita obezbijeđeno je kroz neto pozajmice u iznosu 116,44 miliona EUR, prodajom imovine u iznosu 4,22 miliona i iz gotovinskih depozita u iznosu od 14,31 milion. Revizijom je utvrđeno da gotovinski deficit budžeta i prilive od prodaje državne imovine treba uvećati za 409,66 hiljada EUR, tako da gotovinski deficit iznosi 135,39 miliona, prilivi od prodaje imovine 4,63 miliona, a stanje gotovine na 31. decembar prošle godine 5,53 miliona EUR”, precizira se u izvještaju.
Iz DRI su kazali da je Predlogom zakona o završnom računu budžeta korigovani gotovinski deficit iskazan u iznosu 122,29 miliona EUR, tako što je gotovinski deficit korigovan za neto promjene neizmirenih obaveza u iznosu 12,69 miliona EUR.
Revizijom je utvrđeno da treba umanjiti neizmirene obaveze za iznos od 400,4 hiljade EUR, tako da njihovo stanje na 31. decembar iznosi 63,01 milion EUR, neto promjene neizmirenih obaveza 13,09 miliona, dok korigovani gotovinski deficit budžeta iznosi 122,3 miliona EUR.
Iz DRI su naveli da je revizijom izvještaja o neizmirenim obavezama utvrđeno da su one pogrešno prikazane u konsolidovanom izvještaju o neizmirenim obavezama u iznosu od 400,4 hiljade EUR.
“Takođe, utvrđeno je i da obaveze koje proističu iz zakonskih propisa i zaključenih ugovora, nastale u prošloj godini, nijesu planirane prošlogodišnjim Zakonom o budžetu. Na 31. decembar navedene obaveze iskazane su kao neizmirene u iznosu od 2,18 miliona EUR”, dodaje se u izvještaju.
Utvrđeno je i da neizmirene obaveze, koje se odnose na ugovaranje obaveza iznad nivoa sredstava definisanih Zakonom o budžetu za prošlu godinu, iznose 1,87 miliona EUR.
Državni revizori smatraju da je neophodno da Ministarstvo finansija obavi korekciju podataka iskazanih u izvještaju o neizmirenim obavezama u iznosu od 400,4 hiljade EUR.
“Neophodno je da potrošačke jedinice godišnjim zakonom o budžetu planiraju sredstva za izmirenje zakonom ustanovljenih obaveza i obaveza proisteklih iz zaključenih višegodišnjih ugovora i da se potrošačke jedinice kod ugovaranja obaveza pridržavaju limita utvrđenih godišnjim zakonom o budžetu države”, poručili su iz DRI.
DRI je revizijom pravilnosti utvrdila da potrošačke jedinice nijesu u svim materijalno značajnim aspektima uskladile poslovne aktivnosti sa zakonskim i drugim propisima koji regulišu budžetsko poslovanje u Crnoj Gori.
DRI je, u skladu sa tim, izrazila uslovno mišljenje.
Državni revizori su kao jedan od osnova za izražavanje uslovnog mišljenja naveli prekoračenje budžetske potrošnje.
“Od ukupno iskazanog prekoračenja budžetske potrošnje izdaci u iznosu od 252,34 miliona EUR predstavljaju dozvoljena prekoračenja i to isplate kamata i otplate glavnice duga, zatim izdataka finansiranih kroz realizaciju međunarodnih ugovora o kreditima, prodajom državne imovine, kao i iskazanih kao otplata neizmirenih obaveza iz prethodnog perioda”, dodaje se u izvještaju.
Nedozvoljena prekoračenja budžetske potrošnje u iznosu od 907,91 hiljadu EUR, kako su obajsnili iz DRI, predstavljaju izdatke koji nijesu planirani Zakonom o budžetu za prošlu godinu, a odnose se na izdatke za kupovinu hartija od vrijednosti od Investiciono razvojnog fonda (IRF).
“Potrebno je da se sredstva od otplate kredita datih od Direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeća, namijenjena kupovini hartija od vrijednosti IRF-a, planiraju godišnjim zakonom o budžetu”, poručili su iz DRI.
DRI je kao jedan od osnova za izražavanje uslovnog mišljenja navela i poreski završni račun.
Državni revizori su, u skladu sa utvrđenim nalazom revizije, dali preporuku Ministarstvu finansija i Poreskoj upravi da uspostave evidenciju, koja će obezbjeđivati pouzdanu informaciju o iznosu poreskog duga i da kroz izmjenu poreske regulative omoguće primjenu člana 8 Pravilnika o poreskom knjigovodstvu, koji utvrđuje načelo tačnosti.
DRI je takođe dala preporuku Ministarstvu da za iznos transfernih zajmova opštinama uspostavi posebnu evidenciju u okviru glavne knjige državnog trezora, kojom bi se obezbijedilo adekvatno izvještavanje i konsolidacija javnog duga na nivou države.
Revizori su revizijom kapitalnog budžeta za prošlu godinu utvrdili da potrošačke jedinice, koje realizuju kapitalni budžet, obavljaju isplatu pojedinih izdataka koji nijesu odobreni prošlogodišnjim Zakonom o budžetu, kao i da neki projekti uopšte nijesu realizovani.
“Preporučuje se potrošačkim jedinicama koje realizuju kapitalni budžet da prilikom kandidovanja projekata realno planiraju sredstava kapitalnog budžeta po projektima, da pri izradi projektne dokumentacije obave detaljnu razradu kako bi se definisao realan rok za izvođenje i okončanje radova i da kod planiranja budžeta daju prioritet projektima započetim u prethodnim godinama”, poručili su iz DRI.
Finansijska revizija podrazumijeva kontrolu pouzdanosti i tačnosti finansijskih izvještaja, dok revizija pravilnosti podrazumijeva kontrolu usklađenosti poslovanja sa zakonskim i drugim relevantnim propisima koji regulišu sistem javne potrošnje u Crnoj Gori.
(kraj) jlb/nar