
Nikšiæ, (MINA) – Tradicionalna duhovno–kulturna manifestacija Dani Svetog Vasilija Ostroškog, utemeljena 2000. godine, poèeæe na Vaskrs, a završiæe se sveèanom litijom 12 maja na Dan ostroškog èudotvorca, koji je slava Sabornog hrama i Nikšiæa.
Predsjednik nikšiæke crkvene opštine Ratko Krivokapiæ podsjetio je da je litija u Nikšiæu poèela 1996.godine kada su se desetine hiljada graðana poklonile moštima Svetog Vasilija i da se od tada održava svake godine.
„Manifestacija poèinje izložbom vaskršnjih jaja 5.maja na dan Hristovog vaskrsenja, na praznik nad praznicima, kada je pobijedio život nad smræu, dobro nad zlim. Vjera se odslikava i u èudima, a utvrðuje je ostroški èudotvorac, kome veæ više od tri vijeka hrli rijeka ljudi tražeæi utjehu i iskazujuæi poštovanje“, kazao je Krivokapiæ na konferenciji za novinare u Nikšiæu.
Prema njegovim rijeèima, ovogodišnju manifestaciju osmislili su starješina nikšiækog Sabornog hrama Miodrag Todoroviæ i književnik Milutin Miæoviæ, dok su za dio programa suorganizatori Golijski sabor kulture i Matica srpska u Crnoj Gori.
Tokom sedmodnevne manifestacije u Nikšiæu æe biti održana izložba vaskršnjih jaja, vaskršnji koncert, izložba Nikolaja Krasnova i predoèen projekat obnove Njegoševe kapele na Lovæenu, o èemu æe biti organizovan i okrugli sto.
Predviðena je i promocija Antologije novijeg srpskog pjesništva u Crnoj Gori „Jezerski vrh“, a rijeè je o treæem zborniku posveæenom Njegoševom djelu.
Tokom manifestacije promovisaæe i sabrana djela Novice Tadiæa, a o putu duhovnog uznošenja predavanje æe održati jeromonah Dositej iz manastira Hilandar. Predviðene su i sveèanosti 6.maja u manastiru Ðurðevi Stupovi kod Berana.
Jedan od autora programa Todoroviæ kazao je da je malo èudnovato što se lokalna uprava nije ukljuèila u organizovanje manifestacije, jer je rijeè o dogaðaju kada su svi graðani Nikšiæa objedinjeni bez obzira na opredjeljenja i pogled na svijet.
„Oèekujemo narednih godina da se oko osmišljavanja i organizovanja Dana Svetog Vasilija ukljuèe i ostali, jer na ostroškog svetitelja niko nema pravo na tapiju. To je blagodat podijeljena svima i crkva je otvorena da se svi saberemo oko Svetog Vasilija“, rekao je Todoroviæ.
Prema njegovim rijeèima, to zajedništvo se vjekovima oosvjedoèava u Ostrogu, a u Nikšiæu kroz velièanstvenu Svetovasilijevsku litiju.
Govoreæi o dijelu programa književnik Miæoviæ istakao je da se i time obilježava 200 godina roðenja Njegoša, èije æe se djelo razgledavati sa razlièitih aspekata.
„Crkvica na Lovæenu koju je Njegoš podigao objavljivala je smisao njegovog životnog i pjesnièkog djela. Ona je projavljivala njegov karakter, pjesnièku bogonadahnutost, duhovnu visinu, obilježenost meðu ljudima i tajnu, životvornu vezu sa svojim rodom i Bogom“, ocijenio je Miæoviæ.
Prema njegovim rijeèima, rušenje Njegoševe crkve i podizanje Meštroviæevog mauzoleja bilo je i istovremeno ukidanje njegove poslednje volje koju je zapovijedio Crnogorcima, ali i preporuka da se djelo velikog pjesnika tumaèi odvojeno od njegovog istinskog smisla i da bi se i Crna Gora drugaèije razumijevala.
(kraj) mpa/anm