Definisali neke od mjera za prevazilaženje problema
- Definisali neke od mjera za prevazilaženje problema
- Post By kristina
- 18:18, 13 mart, 2012

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Racionalizacija državne uprave, razmatranje dodatnih fiskaliteta, posebno akciza, efikasnija borba protiv sive ekonomije i preispitivanje visine poreza na dodatu vrijednost (PDV) neke su od moguæih mjera za pobiljšanje postojeæe ekonomske situacije, ocijenio je ministar finansija, Milorad Katniæ.
Predstavnici Vlade su na vanrednoj sjednici Socijalng savjeta, posveæenoj preporukama Meðunarodnog monetarnog fonda (MMF), ocijenili da neke od predloženih mjera ne bi doprinijele stabilizaciji, ali i da bi njihovo odbacivanje apriori bilo neodgovorno. Predstavnici oba sindikata, sa druge strane, smatraju da bi prihvatanje preporuka MMF-a dodatno ugrozilo materijalno-ekonomski položaj graðana, dok su iz Unije podlodavaca (UPCG) upozorili na barijere koje ugrožavaju rad i opstanak preduzeæa.
Katniæ je kazao da je u Crnoj Gori neophodno saèuvati konkurentan poreski sistem, posebno u dijelu direktnih poreza, dok bi ozbljnije trebalo razmotriti moguænost veæeg indirektnog oporezivanja.
“Optereæenje na zarade u Crnoj Gori je relativno visoko, pa bi poveæanje poreza na dogodak moglo izazvati urušavanje konkurentnosti preduzeæa, dodatno izbjegavanje obaveza prema državi, otpuštanje radnika i propast firmi. Zbog toga poveæanje direktnih poreza, pogotovo na dohodak, nije prihvatljivo”, poruèio je Katniæ.
On, meðutim, smatra da bi u narednom periodu trebalo preispitati visinu stope PDV-a, koja može biti efikasan instrument prikupljanja dodatnih budžetskih sredstava, ali uz dizajniranje socijalnog programa. Na taj naèin bi se, kako je objasnio, izbjeglo ugrožavanje životnog standarda najsiromašnijih slojava društva.
Katniæ je kazao i da bi u narednom periodu posebnu pažnju trebalo posvetiti indirektnom oporezivanju, odnosno postepenom poveæavanju akciza, posebno na luksuz.
“Vladnima politika je zasnovana na proširenju poreske osnovice, postepenom poveæavanju akciza i uvoðenje dodatnih proizvoda u akcizni sistem. To bi trebalo da donese dobre rezultate”, poruèio je Katniæ.
Crna Gora bi, prema njegovim rijeèima, u narednom periodu trebalo da se posveti i suzbijanju sive ekonomije, prije svega kroz jasne i precizne mjere i kazne za koji nelegalno posluju, ali i na smanjenju troškova u budžetu, posebno diskrecionih, koji zakonom nijesu definisani kao obavezni.
Katniæ je naveo i da je generalna ocjena meðunarodnih institucija i Vlade da zarade, penzije i socijalna davanja, na koje se odnosi najveæi dio budžeta, predstavljaju veliko breme za ekonomski sistem i poreske obveznike.
On smatra i da bi bilo neophodno da se radi na prepoznavanju viškova zaposlenih u državnoj administraciji, kao i dodatnom prilagoðavanju na stani rashoda, ali tako da se ona najviše ne odraze na standard graðana sa najmanjim primanjima.
Katniæ je kazao i da bi trebalo raditi na smanjenju javnog duga, èija stabilizacija zavisi od deficita i ukupnih prihoda, zbog èega je neophodno definisati mjere koje æe obezbijediti manje rashode i veæe prihode.
On je saopštio i da od socijalnih partnera oèekuje konkretnije mjere i predloge za prevazilaženje postojeæe sitacije, kao i da pozivi na štrajkove nijesu nikome pomogli.
“Mjere koje predlažemo su teške, ali jedino one mogu dugoroèno doprinijeti ekonomskom rastu. Prièom da ništa ne valja neæemo stiæi nigdje, osim što æemo izazvati ekonomsko urušavanje”, ocijenio je Katniæ.
On je podsjetio i da Vlada nema aranžman sa MMF-om, što je ujedno ne obavezuje da poštuje preporuke te institucije u kojima se sugeriše poveæa poreze i smanjenje zarada, penzija i broja zaposlenih u Crnoj Gori.
Generalni sekretar Saveza sindikata (SSCG), Zoran Masonièiæ, smatra da bi ionako težak materijalno-socijalni položaj radnika dodatno ugrozilo traženo smanjenje zarada i penzija.
“Neophodno je da se u Crnoj Gori saèuva redovnost izmirenja zarada, oèuvaju postojeæa i otvore nova radna mjesta“, rekao je Masonièiæ.
On je dodao da bi eventualno poveæanje stope PDV-a pogoršalo stanje u ekonomiji i izazvalo inflaciju, kao i da bi zajednièki trebalo doprinjeti poboljšanju finansijske discipline.
Predsjednik UPCG, Predrag Mitroviæ, saopštio je da su poslodavci spremni da podrže ideju o poveæanju stope PDV-a, ukoliko se pokaže da mjere koji oni predlažu nijesu efikasne.
“Spremni smo da razmislimo o podršci poveæanju stope PDV-a, ukoliko mjere koje predlažemo ne daju pozitivne efekte”, poruèio je Mitroviæ.
UPCG, izmeðu ostalog, predlaže veæe angažovanje na suzbijanju sive ekonomije, smanjenju glomazne i neefikasne administracije, snižavanju javne potrošnje, unaprijeðenju efikasnosti rada sudova, oèuvanju principa jednakog tretmana za sva preduzeæa, preispitivanju moguænosti ogranièavanja rokova plaæanja po ispostavljanju faktura za isporuèenu robu, kao i brojnih subvencija i socijalnih davanja.
Predstavnik Unije slobodnih sindikata (USSCG), Janko Vuèiniæ, smatra da su mjere koje je predložio MMF neprihvatljive su za sindikat i radnike.
On je predložio i da se raskinu svi štetni kupoprodajni ugovori u Crnoj Gori, a da štetu plate odgovorni za njihovo zakljuèivanje.
Vuèiniæ je podsjetio i da se na prethodnim sjednicama Socijalnog savjeta govorilo o subvencijama za struju, pokretanju inicijative u parlamentu za razrješenje èlanova Odbora Regulatorne agencije za energetiku, kao i o ulasku državnog tužioca u Elektroprivredu (EPCG), ali da su graðani od svih obeæanja dobili jedino “raèune u kovertama”.
Predstavnik SSCG, Dragan Mijanoviæ, kazao je da je oèekivao od Vlade da preporuèi Centralnoj banci da kroz zakonom definisane moguænosti destimuliše uvoðenje visokih kamatnih stopa banaka.
Pomoænik ministra finansija, Nemanja Pavlièiæ, saopštio je da je ne prihvatanje apriori bilo koje preporuke MMF-a neodgovorno, kao i da bi sugestije trebalo posmatrati u smislu njihove realne primjenjivosti u Crnoj Gori.
“Neke od predloženih preporuka su znaèajne i treba ih uzeti u obzir”, poruèio je Pavlièiæ.
Ministar rada i socijalnog staranja i predsjednik Socijalnog savjeta, Suad Numanoviæ, saopštio je da u Crnoj Gori ima 25 hiljada potencijalnih korisnika subvencija za elektriènu energiju, koji moraju da proðu predviðenu proceduru, odnosno da brojila prijave Centru za socijalni rad.
“Niko od njih se ne briše iz programa subvencioniranja, samo moraju da proðu predviðenu proceduru”, rekao je Numanoviæ i pozvao najugroženije da se prijave.
(kraj) nar