Definisana procedura dobijanja koncesija
- Definisana procedura dobijanja koncesija
- Post By kristina
- 13:59, 18 februar, 2007

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Procedura dobijanja koncesija na detaljna geološka istraživanja mineralnih sirovina biæe definisana uskoro, izmjenama i dopunama Zakona za tu oblast.
U crnogorskoj Vladi kažu da Zakonom o geološkim istraživanjima nije predviðena moguænost davanja koncesija na detaljnije poslove, što je jedan od bitnih razloga za njegovu izmjenu, pored još nekih nepreciznih, nepotpunih i u praksi neprimjenjivih odredbi.
Od usvajanja Zakona, 1993. godine, privatizovana su društvena preduzeæa i oformljen veæi broj novih koja se bave geološkim istraživanjima, èime je porastao interes za dobijanje prava na taj posao i eksploataciju razlièitih vrsta mineralnih sirovina u Crnoj Gori.
Koncesije su se, do usvajanja Zakona o uèešæu privatnog sektora u vršenju javnih usluga iz 2002. godine, davale na osnovu psoebne odluke i pravilnika.
Od tada se za detaljna geološka istraživanja mineralnih sirovina daju za neistražena ležišta i predviðen je naèin obraèuna koncesione naknade.
Zakonom o geološkim istraživanjima predviðeno je da odobrenje nije potrebno ako se investicioni objekat gradi u skladu sa regulacionim planovima.
Zbog nedoumica koje se javljaju povodom taènog odreðivanja pojma regulacionih planova, imajuæi u vidu i èinjenicu da prije izrade tehnièke dokumenatcije za gradnju ovih objekata postoji obaveza detaljnog geološkog istraživanja tla, predloženo je brisanje te odredbe.
Izmjenama i dopunama predloženo je uvoðenje obaveze izrade izvještaja o rezultatima geoloških istraživanja, kao i dopuna uslova koje treba da ispunjava preduzeæe ili ustanova da bi moglo da obavlja poslove projektovanja i istraživanja.
Te poslove sada æe moæi obavljati preduzeæe koje zapošljava najmanje dva diplomirana inženjera geologije sa radnim iskustvom od minimum tri godine i položenim struènim ispitom. Preduzeæe može obavljati više geoloških istraživanja ako zapošljava još po jednog takvog inženjera za svaku vrstu istraživanja za koju se registruje.
Licencu za te poslove davaæe Ministarstvo ekonomije na pet godina, a ona æe se svake ovjeravati.
Za licencu se plaæa 500 EUR, a za ovjeru 150.
Predlog predviða moguænost raskida ugovora o koncesiji u cilju zakljuèenja novog, za eksploataciju mineralnih sirovina od veæeg društvenog znaèaja, pri èemu bi raniji koncesionar dobio odgovarajuæe obešteæenje.
Uvedena je obaveza angažovanja struènjaka ovlašæenih za izradu porojekata i mjera zaštite životne sredine, u sluèajevima kad se projektom istraživanja predviða i izvoðenje odreðenih rudarskih radova.
»Odreðuje se i pojam tehnièke kontrole odnosno revizije projekta istraživanja koju æe obavljati struèna komisija od najmanje tri èlana. Takoðe je uvedena i odgovornost za propuste u projektu geoloških istraživanja«, navedeno je u obrazloženju izmjena i dopuna Zakona.
Preduzeæa koje se bave eksploatacijom èvrstih mineralnih sirovina biæe dužna da godišnje planove istraživanja dostavljaju Ministarstvu najkasnije do 31. marta.
Izvještaji treba da sadrže vrstu mineralne sirovine koja se eksploatiše, iznos novca koji æe za to biti opredijeljen, lokalitet i detaljan opis planiranih radova.
Predlog uvodi i pojam geološkog katastra i njegovog sadržaja, što je do sada bilo regulisano saveznim zakonom.
Za kršenje odredbi Zakona kazne su novèane - od deset do 300 minimalnih zarada u Crnoj Gori.
(kraj) bvm/anf