Deklaracija o upotrebi crnogorskog jezika
- Deklaracija o upotrebi crnogorskog jezika
- Post By Super Admin
- 12:05, 6 mart, 2003

Podgorica, (MINA) – Crnogorsko društvo nezavisnih književnika (CDNK) pozvalo je danas pisce, umjetnike, nauènike, javne djelatnike, medije i strukovne asocijacije da usvoje Deklaraciju o upotrebi crnogorskog jezika.
Poziv je upuæen poslanicima u crnogorskoj Skupštini da pokrenu inicijativu, da se i u Ustavu jezik Crnogoraca nazove njihovim nacionalnim imenom.
CDNK ocjenjuje da je jezik, uz religiju, glavni elemenat svake kulture i civilizacije.
U saopštenju se navodi da se, u èisto lingvistièkom smislu, jezik Bošnjaka, Crnogoraca, Hrvata i Srba, poslije višedecenijskog jedinstvenog književnog standarda može smatrati i jednim jezikom.
»Ovaj jezik ima jedinstven apstraktni kostur, i na njemu je napisana znaèajna literatura, koju ne može ignorisati i izbrisati nijedna od ovdašnjih književnosti«, kaže se u saopštenju CDNK.
Prema procjeni CDNK, nesumnjivo je da je sadašnji naziv službenog jezika u Crnoj Gori, srpski jezik ijekavskog izgovora, u funkciji diskriminaciuje i asimilacije crnogorske nacije i kulture.
»Jezik Crnogoraca ima jednako relevantne argumente da se posebno klasifikuje kao jezik Srba, Hrvata ili Bošnjaka", smatra CDNK.
U saopštenju se dodaje da pitanje nacionalnih jezika u južnoslovenskom kontekstu prioritetno izvire iz politièke volje suverenih država, i poslije raspada druge Jugoslavije svi državotvorni narodi, osim Crnogoraca, napravili su reformu i kodifikaciju jezika.
CDNK smatra da su jezièki identitet, kao i kulturna i nacionalna prava, Crnogorcima do sada osporavani zbog neriješenog i neslobodnog statusa države.
»Na taj naèin su ugrožena elementarna, individualna i kolektivna prava velikog broja graðana Crne Gore«, navodi se u saopštenju.
CDNK istièe da zalaganje za kodifikaciju i priznanje crnogorskog jezika treba da se razvija na najmanje dva polja, struènom i politièkom.
»Kodifikatori crnogorskog jezika trebaju saèuvati one specifiènosti narodnog jezika 19. vijeka, koji su ostali u govornim navikama savremenih Crnogoraca«, dodaje se u saopštenju.
Prema njihovom mišljenju, da bi kampanja za priznanje nacionalnog jezika imala adekvatne rezultate, moraju se uvažiti velike društvene i kulturne promjene u proteklom stoljeæu.
»Pitanje priznanja crnogorskog jezika ne podrazumijeva radikalnu jezièku reformaciju, pogotvo ne nasilnu arhaizaciju, koja bi u javnosti mogla kompromitovati ovu kampanju od dalekosežnog znaèaja za opstanak i razvoj crnogorske kulture i nacije«, zakljuèuje se u saopštenju.
(kraj) iša/sim