Dekriminalizacijom klevete do samoregulacije u medijima
- Dekriminalizacijom klevete do samoregulacije u medijima
- Post By urednik
- 12:57, 3 novembar, 2005

Podgorica, (MINA) – Dekriminalizacija klevete u Crnoj Gori doprinijela bi izgradnji samoregulatornih mehanizama u medijima, a time i oèuvanuju nezavisnosti i poboljšanju profesinalizma medija, ocijenio je danas presjednik Crnogorskog helsinškog komiteta (CHK) Slobodan Franoviæ.
Napominjuæi da slobodu izražavanja treba ogranièiti tako da ona ne bi ugrozila druga ljudska prava, Franoviæ je podsjetio da država ima prava da to uradi propisivanjem postupaka za krivièna djela kao što su kleveta, uvreda, govor mržnje, kriviènim ili graðanskim zakonikom.
On je meðutim, kazao da u tom dijelu Krivièni zakonik Crne Gore, iako znaèajno poboljšan, još nije usklaðen sa standardima zemalja sa dugom tradicijom demokratije i slobode izražavanja.
Prema njegovim rijeèima, i dalje je previše kriviènih djela koja se tièu slobode izražavanja, ukinuta je samo direktna zakonska kazna, novèane kazne su previsoke i narušavaju sistem novèanih kazni.
Franoviæ je kazao da se CHK zalaže za potpunu dekriminalizaciju klevete, kao i uklanjanje kriviènog djela povrede ugleda Republike i njenih simbola, drugih država ili meðunarodnih organizacija.
"Zalažuæi se za ukidanje ovih ogranièenja želimo da doprinesemo da se u Crnoj Gori izgradi sistem samoregulacije koji se u demokratskom svijetu smatra najboljim za rješavanje ove problematike", rekao je Franoviæ.
On je ocijenio da u Crnoj Gori još nema funkcionalnih mehanizama koji bi doveli do implementacije etièkog kodeksa novinara jer ne postoji tradicija slobode medija i odgovornosti prema demokratskim standardima.
"Treba razmotriti uspostavljanje novih tijela za samoregulaciju. U mnogim zemljama kao najbolje se pokazalo postojanje Vijeæa štampe koja osim novinara èine, predstavnici ureðivaèkih struktura i javnosti kojih sada u takvim tijelima nema", rekao je Franoviæ.
On je predstavio publikaciju partnera Article 19 i Meðunarodne federacije novinara pod nazivom «Sloboda i odgovornost», o problemu samoregulacije u medijima.
Article 19 apelovao je na crnogorsku vlast da stvori uslove za razvoj samoregulatornih mehanizama i dekriminalizuje klevetu.
U saopštenju Article 19 se navodi da mediji treba da podrže principe novinarske etike i preuzmu odgovornost za samoregulaciju umjesto da je prepuštaju zakonodavcu.
«Regulisanje ovog pitanja u strogim zakonskim okvirima može imati suprotan uèinak na slobodan protok informacija tako da mediji treba da imaju slobodu samoregulisanja nezavisno od zakonodavnih i sudskih organa", poruèuju iz organizacije.
"Samoregulacijom se ne namjerava u potpunosti zamjeniti sudska nadležnost u ovoj oblasti, ali sudski postupak može biti dopunski", stoji u saopštenju.
(kraj) mib/mrd