
Podgorica, (MINA-BUSINESS) - En plus grupa, Olega Deripaske, tužila je podgorièkom Privrednom sudu Kombinat aluminijuma (KAP) i steèajnog upravnika te kompanije, Veselina Perišiæa.
En plus grupa, u èijem je vlasništvu bio KAP, traži da sud odredi privremenu mjeru zabrane prodaje fabrike dok se otklone nepravilnosti nastale tokom steèajnog postupka, piše Dan.
Predstavnici En plus grupe su upozorili na urgentnost donošenja takve odluke, jer je postupak prodaje imovine KAP-a u toku.
Pravni zastupnik En plus grupe, Marko Milanoviæ, kazao je da se suština tužbe odnosi na radnje koje se dešavaju u steèaju, jer ta kompanija nije uspjela da zaštiti prava u steèajnom postupku, pa je tužbu podnijela kao steèajni povjerilac zbog zaštite svojih interesa.
Milanoviæ i njegov kolega Pavle Tripkoviæ naveli su da je En plus grupa u steèajnom postupku podnijela deset prigovora, koji su bez izuzetka odbaèeni, dok ih je steèajni sudija i predsjednik Privrednog suda, Dragan Rakoèeviæ, razmatrao tek poslije dodatnih prigovora.
En plus grupa je, kako tvrde, dobila odgovore na prigovor èetiri mjeseca nakon podnošenja, umjesto u roku od pet dana kako je predviðeno zakonom. Oni su dodali da je o prigovorima odluèeno tek nakon što je podnijet kontrolni zahtjev Apelacionom sudu, dok je steèajna uprava donijela odluku o prodaji KAP-a i pored brojnih neregularnosti.
Tripkoviæ je naveo da je odlukom o prodaji KAP-a, pored Zakona o steèajnom postupku, prekršen i Zakon o zaštiti državnih interesa u rudarsko-metalurškom sektoru.
„To je još jedan od dodatnih razloga zbog kojih sud treba da razmatra tužbu u širem postupku, kako bi bilo sprijeèeno nezakonito postupanje prvotuženog i bili zaštiæeni interesi povjerilaca“, rekao je Tripkoviæ.
Perišiæ je saopštio da je postupak prodaje imovine KAP-a ureðen Zakonom o steèaju, kojim je, izmeðu ostalog, propisano i da steèajni povjerioci na svaku radnju steèajnog upravnika mogu da podnesu prigovor steèajnom sudiji, koji odluèuje o prigovorima, što je i uraðeno.
Prema njegovim rijeèima, drugostepeni sud je odluèivao samo u sluèaju kada je traženo izuzeæe sudije i kad je postojao prigovor na sastav odbora povjerilaca.
„Prodaja još nije obavljena, tako da nijesmo prekršili odredbe Zakona o zaštiti državnih interesa u rudareko-metalurškom sektoru, iako je on u postupku ocjene ustavnosti“, naveo je Perišiæ i objasnio da je Zakon o steèaju leks specijalis i da njime nije predviðena moguænost odreðivanja privremene mjere.
En plus grupa od KAP-a potražuje 43,4 miliona EUR, Centralnoevropska aluminijska kompanija (CEAC) 50 miliona, a Elektroprivreda (EPCG) 44,9 miliona EUR. Najveæi povjerilac je Ministaretvo finansija, na èiji je zahtjev i uveden steèaj 8. jula.
Steèajna uprava KAP-a je kao najboljeg ponuðaèa odabrala nikšiæku kompaniju Uniprom, Veselina Pejoviæa, koja je za imovinu fabrike ponudila 28,5 miliona EUR, uz uslov da cijena struje bude 38 EUR po megavatsat (MWh) u narednih pet godina.
(kraj) nar