Deset dana zatvora za psovanje èlana porodice
- Deset dana zatvora za psovanje èlana porodice
- Post By urednik
- 12:56, 8 novembar, 2009

Podgorica, (MINA) – Verbalni napad, psovanje ili nazivanje pogrdnim imenom moglo bi ubuduæe poèinioca koštati najmanje tri minimalne zarade ili deset dana zatvora ukoliko u postojeæoj formi bude usvojen Nacrt zakona o zaštiti od nasilja u porodici.
Tim zakonom, koji je na javnoj raspravi, ureðuje se zaštita od nasilja u porodici, zaštitne mjere, postupak za odreðivanje tih mjera i druga pitanja od znaèaja za zaštitu.
Nasilje u porodici, u smislu ovog zakona, je èinjenje ili neèinjenje èlana porodice kojim se ugrožava fizièki, psihièki, polni ili ekonomski integritet, mentalno zdravlje i spokojstvo drugog èlana porodice, bez obzira na mjesto gdje je uèinjeno.
Ugrožavanjem fizièkog, psihièkog, polnog ili ekonomskog integriteta, mentalnog zdravlja i spokojstva drugog èlana porodice smatra se ako èlan porodice upotrijebi fizièku silu, bez obzira da li je nastupila tjelesna povreda drugog èlana porodice.
To je i prijetnja napadom ili izazivanje opasnosti koja može prouzrokavati osjeæaj liène nesigurnosti ili psihièki bol drugog èlana porodice, kao i verbalni napad, psovanje, nazivanje pogrdnim imenom, organièavanje slobode komuniciranja sa treæim licima.
Pod ugrožavanjem se podrazumijeva i polno uznemiravanje drugog èlana porodice, uhoðenje, ošteæenje ili uništavanje imovine ili pokušaj toga, uskraæivanje osnovnih sredstva za egzistenciju, kao i drsko ponašanje kojim se ugrožava porodièni mir èlana porodice sa kojim ne živi u porodiènoj zajednici.
Ugrožavanjem se smatra i ako èlan porodice ne vodi dovoljnu brigu o ishrani, higijeni, odijevanju, medicinskoj pomoæi ili redovnom pohaðanju škole ili ne sprjeèava dijete u štetnom druženju, skitnji, prosjaèenju ili kraði, kao i ako na drugi naèin u veæoj mjeri zanemaruje podizanje i vaspitanje djeteta.
Prema Nacrtu zakona, državni ili drugi organ, zdravstvena, obrazovna i druga ustanova i nevladina organizacija dužni su da prijave policiji uèinjeno nasilje za koje saznaju u vršenju svoje nadležnosti ili djelatnosti.
Sud i policija su dužni da obavijeste centar za socijalni rad ako je žrtva dijete.
Nakon saznanja za nasilje, kako je propisano Nacrtom, policija æe bez odlaganja preduzeti radnje i mjere u cilju zaštite žrtve, u skladu sa zakonima o policiji i prekršajima, kao i Zakonikom o kriviènom postupku.
Centar za socijalni rad, odnosno druga ustanova socijalne i djeèje zaštite, zdravstvena ustanova, kao i drugi organ ili ustanova koja se bavi zaštitom dužni su da bez odlaganja pruže zaštitu i pomoæ žrtvi u skladu sa svojim nadležnostima.
Socijalna zaštita žrtvi obuhvata materijalnu i nematerijalnu pomoæ, smještaj i usluge socijalnog rada, u skladu sa zakonom kojim se ureðuju prava iz socijalne i djeèje zaštite.
Nacrtom je propisano i izricanje zaštitne mjere radi sprjeèavanja i suzbijanja nasilja, otklanjanja posljedica uèinjenog, kao i radi preduzimanja efikasnih mjera prevaspitanja èlana porodice koji je uèinio nasilje i otklanjanja okolnosti koje pogoduju ili podstièu vršenje novog nasilja.
Uèiniocu nasilja može se izreæi jedna ili više zaštitnih mjera, kao što su udaljenje iz stana ili drugog stambenog prostora, zabrane približavanja, uznemiravanja i uhoðenja,
obavezno lijeèenje od zavisnosti i obavezni psihosocijalni tretman.
Zahtjev za odreðivanje zaštitne mjere mogu podnijeti žrtva ili njen zastupnik, centar za socijalni rad, odnosno druga ustanova socijalne i djeèje zaštite, policija, državni tužilac ili se odreðuje po službenoj dužnosti.
Sud može, ako ocijeni da je neophodno da se žrtva bez odlaganja zaštiti, prije pokretanja i u toku postupka izreæi zaštitnu mjeru, a najkasnije u roku od 48 sati od èasa prijema zahtjeva.
Zaštitna mjera izreèena prije i u toku postupka može trajati dok ne prestanu razlozi zbog kojih je mjera odreðena, a najduže do okonèanja postupka. Prije okonèanja postupka sud može zaštitnu mjeru izreèenu prije i u toku postupka zamijeniti drugom zaštitnom mjerom.
U kaznenim odredbama Nacrta zakona navodi se da æe novèanom kaznom od najmanje trostrukog iznosa minimalne zarade u Crnoj Gori ili kaznom zatvora od najmanje deset dana biti kaženjen èlan porodice ako upotrijebi fizièku silu, bez obzira da li je nastupila tjelesna povreda drugog èlana porodice.
Istu kaznu æe dobiti ako prijeti napadom ili izaziva opasnost koja može prouzrokavati osjeæaj liène nesigurnosti ili psihièki bol drugog èlana porodice, verbalno napada, psuje, naziva pogrdnim imenom i na drugi naèin vrijeða drugog èlana porodice ili mu ogranièava slobodu komuniciranja sa treæim licima.
Ta kazna je zaprijeæena i za polno uznemiravanje drugog èlana porodice, uhoðenje, uništavanje njegove imovine, uskraæivanje osnovnih sredstava za egzistenciju.
Novèanom kaznom od najmanje petostrukog iznosa minimalne zarade u Crnoj Gori ili kaznom zatvora od najmanje 20 dana kazniæe se za prekršaj punoljetni èlan porodice ako u prisustvu djeteta uèini nasilje, dok æe sa najmanje desetostrukim iznosom minimalne zarade ili najmanje 30 dana zatvora biti kažnjen èlan porodice koji uèini nasilje nad djetetom.
Novèanom kaznom od najmanje petostrukog iznosa minimalne zarade u Crnoj Gori ili kaznom zatvora od najmanje deset dana kazniæe se za prekršaj èlan porodice ako ne vodi dovoljnu brigu o ishrani, higijeni, odijevanju, medicinskoj pomoæi ili redovnom pohaðanju škole.
Ista kazna je zaprijeæena ako èlan porodice ne sprjeèava dijete u štetnom druženju, skitnji, prosjaèenju ili kraði ili na drugi naèin u veæoj mjeri zanemaruje podizanje i vaspitanje djeteta.
Novèanom kaznom od najmanje petnaestostrukog iznosa minimalne zarade u Crnoj Gori ili kaznom zatvora od najmanje 40 dana kazniæe se za prekršaj uèinilac nasilja ako ne postupi po naredbi policijskog službenika o udaljenju ili zabrani vraæanja u stan ili drugi stambeni prostor.
(kraj) del/žug