DIJALOG SA OPOZICIJOM MOŽE DA SE NASTAVI NAREDNIH DANA
- DIJALOG SA OPOZICIJOM MOŽE DA SE NASTAVI NAREDNIH DANA
- Post By emil
- 16:15, 25 oktobar, 2001

PODGORICA, 25. oktobra (Montena-fax) - Predsjednik Crne Gore Milo Ðukanoviæ ponovio je da je otvoren za dijalog sa opozicijom i svim relevantnim poltièkim subjektima u Crnoj Gori i u Parlamentu i izrazio uvjerenje da æe narednih dana biti obnovljen unutarcrnogorski dijalog.
“Mi smo javno ponudili elemente za dogovor o uslovima za organizovanje referenduma o državnom-pravnom statusu. Ta naša ponuda ostaje otvorena i vjerujem da æemo narednih dana obnoviti dijalog u Crnoj Gori, jer odgovornost za buduænost Crne Gore je na svim njenim politièkim subjektima, bilo da su vlast, ili opozicija”, kazao je Ðukanoviæ, na konferenciji za novinare.
Komentarišuæi izjavu lidera Socijalistièke narodne partije (SNP) Predraga Bulatoviæa, da æe se suziti prostor za dijalog SNP i Demokratske partije Socijalista (DPS) ukoliko ne doðe do nastavka dijaloga u Beogradu, Ðukanoviæ je rekao da mu “nije jasno šta SNP hoæe”.
“Èujemo ovakvu izjavu predsjednika SNP, koja je pokušaj stavljanja ultimatuma onome ko je snažniji od partije Bulatoviæa, a juèe smo imali priliku da proèitamo izjavu potpredsjednika SNP Srða Božoviæa, koji je kazao da ukoliko propadnu razgovori sa Beogradom, SNP æe se okrenuti Crnoij Gori”, podsjetio je Ðukanoviæ i ocijenio da to pokazuje da je “SNP-u Crna Gora rezervni položaj”.
“Dakle, nastavio je Ðukanoviæ, Crnoj Gori æe se okrenuti kada se propuste sve druge prilike i kada se ne ispune sve instrukcije onih koji i SNP èesto koriste za anticrnogorski interes”, smatra Ðukanoviæ. On je naglasio da “niko u Crnoj Gori nema pravo na postavljanje ultimatuma.
Ðukanoviæ je u vezano za stav DPS-a po pitanju parlamentarne rasprave o Nacrtu zakona o referendumu, koju je inicirao Liberalni savez (LS), a DPS se uzdržao u okviru nadležnog skupštinskog tijela, rekao da DPS neæe odustati od svog stava u odnosu na referendumsku veæinu.
“Mi smatramo da svi imaju svoje mjesto na politièkoj sceni Crne Gore i da svi moraju ponijeti svoj dio odgovornosti za odnos prema tom važnom pitanju, kao pitanju koje razrešava dilemu, ne samo kako æe formalno-pravno izgledati država, veæ i stvara pretpostavke za dugoroènu stabilnost i za dugoroèni demokratski razvoj Crne Gore”, rekao je crnogorski predsjednik.
S obzirom na èinjenicu da je LS najavio otkazivanje podrške manjinskoj vladi, ukoliko DPS ne podrži predlog zakona o referendumu, Ðukanoviæ nije htio preciznije da analizira dešavanja u buduænosti, procjenjujuæi da u tom sluèaju izbori nisu realan politièki prioritet Crne Gore.
Povodom špekulacija u javnosti u vezi sa nedavnim boravkom Karle del Ponte u Podgorici, on je kazao da je taj sastanak bio prilika da se potvrdi spremnost Vlade Crne Gore da saraðuje sa Haškim tribunalom. “I ništa drugo u tim razgovorima nije bilo znaèajno što bi zaslužilo pažnju javnosti”, istakao je Ðukanoviæ.
“Mi smo izabrani da vodimo raèuna o interesima Crne Gore i njenog naroda i procjenjujemo da je jedan od najvažnijih interesa puna integracija u meðunarodnu zajednicu, za šta je preduslov puna saradnja sa meðunarodnim institucijama”, istakao je on.
“Mi ne slijedimo praksu nekih drugih poltièkih struktura u ovoj zemlji, da saraðujemo sa MMF-om, ali ne i sa Haškim tribunalom”, ukazao je Ðukanoviæ.
“Bilo koja meðunarodna instituicija, u bilo kom svojstvu, da pozove bilo kog predstavnika vlasti u Crnoj Gori , mi æemo se tome odazvati, zato što to smatramo dijelom ukupnog portfelja odgovornosti koju smo preuzeli èinom izbora na funkcije vlasti u Crnoj Gori”, poruèio je predsjednik Crne Gore Milo Ðukanoviæ. (kraj) .