Diplome za učesnike škole građanskog aktivizma
- Diplome za učesnike škole građanskog aktivizma
- Post By urednik
- 21:11, 1 jun, 2021

Podgorica, (MINA) – Centar za građansko obrazovanje (CGO) dodijelio je diplome za 22 učesnika škole građanskog aktivizma.
Iz CGO-a su kazali da je četvoromjesečni intenzivni program, koji je trajao od 16. marta do 1. juna imao za cilj povećanje socijalne inkluzije osoba sa invaliditetom (OSI) u crnogorskom društvu, kao i osnaživanje njihovog potencijala za politički i građanski aktivizam.
“Ali i jačanje svijesti OSI i opšte javnosti o štetnosti predrasuda, stereotipa, diskriminacije i isključivanja OSI”, dodaje se u saopštenju.
Iz CGO-a su naveli da su se, u metodološkom dijelu, teme obrađivale kroz diskusije, radionice, praktičan, ali i timski rad, projekcije filmova i kratkih video sadržaja kao podsticaja za argumentovanu raspravu.
“škola je okupila 22 učesnika, od kojih je njih 16 opšte populacije, a šest OSI“, kaže se u saopštenju.
Učesnici su, kako se dodaje, pored širokog teorijskog i praktičnog znanja o konceptu građanskog i političkog aktivizma i prava, imali priliku i da se upoznaju sa ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, demokratijom i vladavinom prava, ali i mogućnošću ličnog učešća u različitim inicijativama.
Izvršna direktorka CGO-a, Daliborka Uljarević, kazala je da je ta nevladina organizacija od osnivanja akcenat obrazovnih programa imala i na inkluziji marginalizovanih grupa.
“škola građanskog aktivizma, čiji su učesnici bili OSI i iz opšte populacije, pokušala je i kroz tu interakciju tokom trajanja programa doprinijeti razumijevanju različitosti i učenju kako da zajedno gradimo otvoreno i progresivno društvo”, navela je Uljarević.
Ona je kazala da u CGO-u vjeruju da stalno treba jačati građane za aktivizam.
“A to je presudno važno kada je riječ o osobama koje dolaze iz ranjivih kategorija, a kako bi bile što spremnije da se bore za svoje prava”, dodala je Uljarević.
Predsjednik Skupštine Udruženja paraplegičara Podgorice, Nebojša Miranović, rekao je da je škola građanskog aktivizma ispunila njegova očekivanja.
“Imajući u vidu da je fokus bio na populaciji OSI, kojoj i sam pripadam, mogu reći da je izbor tema koje smo razmatrali ukazao na potrebu OSI kao “ledolomca” u prezentovanju, zastupanju i ostvarivanju ljudskih prava”, kazao je Miranović.
Predavači u školi građanskog aktivizma bili su iz civilnog društva, uključujući aktiviste i borce za poboljšanje položaja OSI u Crnoj Gori, a učesnici su iz Bara, Herceg Novog, Danilovgrada, Podgorice, Nikšića, Kolašina i Petinjice.
školu građanskog aktivizma organizovao je CGO uz podršku Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava.
(kraj) nik