Diskriminacija manjinskih naroda oèigledna
- Diskriminacija manjinskih naroda oèigledna
- Post By urednik
- 15:01, 30 septembar, 2012

Podgorica, (MINA) – Diskriminacija manjinskih naroda u Crnoj Gori je oèigledna i najviše izražena u procesu zapošljavanja, ocijenjeno je iz Bošnjaèke stranke (BS).
„Pripadnici bošnjaèkog naroda u javnoj upravi i javnim službama zastupljeni su sa 4,14 odsto. Prema prošlpgodišnjim podacima resornog ministarstva, u 81-om od 132 organa i službe nema uposlenih Bošnjaka“, kaže se u saopštenju BS.
Ovaj problem je, kako se navodi, posebno izražen na lokalnom nivou u Beranama, Bijelom Polju, Pljevljima, Podgorici i Baru.
„Bošnjaka nema na pozicijama državnika i u njihovim kabinetima, nema ih u važnim ministarstvima, Ustavnom, Vrhovnom i Upravnom sudu. To ih dovodi u nejednaku poziciju u društvu koja ima negativne implikacije kroz mali uticaj na kvalitet vršenja vlasti i socijalni status bošnjaèkog ali i ostalih manjinskih naroda“, navode iz te partije.
BS æe, kako se najavljuje, nastaviti aktivnosti za djelotvorniji uticaj Bošnjaka na proces vršenja vlasti u svim segmentima i nivoima, posebno u oblasti bezbjednosti, obrazovanja, kulture i informisanja.
„Ali i oroèavanje procesa obezbjeðenja srazmjerne zastupljenosti u zapošljavanju Bošnjaka-muslimana, garantovano Ustavom i drugim donešenim normativnim aktima“, kaže se u reagovanju.
BS je poruèila da Crna Gora treba više da brine o statusu i potrebama dijaspore, da stvara uslove za njihovu ponovnu integraciju u društvo i da kreira podsticajne uslove za investiranje njihovog kapitala u zavièaj.
Ta partija smatra da je crnogorska dijaspora moæni ekonomski, kadrovski i lobistièki segment
društva i može da pomogne državi u njenom razvoju i napretku ka evroatlanskim integracijama.
„BS æe se zalagati za organizovanu saradnju države s dijasporom, jaèanje meðusobne pomoæi i podrške, zaštitu interesa dijaspore u pogledu razvoja diplomatske mreže, obezbjeðivanje cjelovitog popisa dijaspore, donošenje meðudržavnih sporazuma o dvojnom državljanstvu, moguænost glasanja u diplomatskim predstavništvima, oèuvanja njihovog jezièkog, kulturnog i nacionalnog identiteta“, kaže se u saopštenju.
Poruèeno je da BS želi da bude spona bošnjaèkoj dijaspori s državnim institucijama i posrednik u rješavanju njihovih mnogobrojnih problema.
(kraj) isf