Diskutabilna validnost osnove Strategije
- Diskutabilna validnost osnove Strategije
- Post By angelina
- 12:35, 13 oktobar, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Validnost podataka na osnovu kojih je definisan prvi nacrt Strategije razvoja i smanjenja siromaštva u Crnoj Gori je diskutabilna, jer su prikupljeni u drugoj polovini prošle godine, ocijenili su danas predstavanici crnogorskih nevladinih organizacija (NVO).
Oni su podsjetili da bi se procenat siromašnih u Crnoj Gori udvostruèio ukoliko bi linija siromaštva bila uveæana za petinu.
«Uvoðenje poreza na dodatu vrijednost (PDV), inflacija i harmonizacija carinske politike znaèjano su uticali na podizanje te linije, pa se postavlja pitanje koliko su validni podaci i mjere za smanjenje siromaštva u Crnoj Gori usvojene na osnovu njih«, zakljuèeno je na Konferenciji o usklaðenosti Strategije sa milenijumskim razvojnim ciljevima.
Razvojni ciljevi milenijuma, koje treba ostvariti do 2015. godine, do sada je prihvatilo 189 zemalja. Ciljevi obuhvataju osam kategorija, odnosno iskorjenjivanje ekstremnog siromaštva i gladi, univerzalno osnovno obrazovanje, promociju jednakosti polova, manju smrtnost djece, bolje zdravlje trudnica i borbu protiv AIDS-a, malarije i zaraznih bolesti, zaštitu životne sredine i globalno partnerstvo za razvoj.
NVO smatraju da kao dopunske indikatore tih ciljeva treba definisati pokrivenost marginalnih grupa socijalnom zaštitom, broj starijih koje treba ukljuèiti u novi penzioni sistem, kao i raseljenih, Roma i hendikepiranih u redovnom sisitemu zapošljavanja.
Ocijenjeno je da su u Prvom nacrtu crnogorske Strategije, koja bi uskoro trebalo da bude završena, matreijalno i socijalno marginalizovani Romi i ljudi sa posebnim potrebama.
Predstavnici NVO su predložili definisanje statusa Roma u Crnoj Gori i njihovo ukljuèivanje u redovno zapošljavanje, obrazovanje, socijalnu i zdravstvenu zaštitu, kao i u društveni život uz prevazilaženje jezièkih barijera.
Mjere za smanjivanje sive ekonomije pogaðaju materijalno najugroženije u Crnoj Gori, tvrde iz NVO, pa treba definisati politiku za njihovo ublažavanje.
Prema ocjeni predstavnika nevladinog sektora, primjena PDV-a je dodatno opteretila budžete materijalno najugroženijih, pa treba uzeti u obzir promjene i naglasiti reviziju liste artikala obuhvaæenih ovim porezom, kako bi cijene osnovnih proizvoda bile prihvatljive, kao i usklaðivanje carinske poltike sa Srbijom.
«Istraživanjem Instituta za strateške studije i prognoze nijesu obuhvaæena lica sa posebnim potrebama niti su prepoznata kao marginalizovana grupa, iako ih je u posljednjih šest godina zaposleno samo osam i nemaju pristup institucijama niti uèestvuju u društvenom životu. Postavlja se pitanje na koji naèin æe biti dizajnirana socijalna politika za ovu kategoriju, ukoliko ona nije obuhvaæena veæ u fazi prikupljanja podataka», upozorili su iz NVO.
U Crnoj Gori, prema ocjeni njihovih predstavnika, postojeæu zakoni ne stimulišu zapošljavanje u nevladinom sektoru, koji ne treba tretirati kao privatni i profitni.
Uz to je potrebno revidirati postojeæi sistem socijalnih davanja, kako bi najugroženiji pomoæ dobili kad im je najpotrebnija i u prigodnom obimu, a u Strategiji definisati mjere za ublažavanje prelaza sa sive na regularnu ekonomiju.
(kraj) anf/kmh