Do uspjeha preko stranih strateških partnera
- Do uspjeha preko stranih strateških partnera
- Post By Super Admin
- 14:56, 23 oktobar, 2001

Podgorica, (Montena-business) – Privatizacioni fondovi koji æe u fazi aukcije kupovati akcije crnogorskih preduzeæa sa liste za masovnu vauèersku privatizaciju primjenjivaæe razlièite strategije investiranja.
Pronalaženje strateških investitora koji æe finansijski podržati oživljavanje proizvodnje u preduzeæima koja su interesantna za upravljanje, najèešæi je metod koji æe fondovi koristiti.
Menadžeri kompanija koje upravljaju privatizacionim fondovima slažu se da æe nakon aukcije fondovi meðusobnom trgovinom, kao i kupovinom akcija od ostalih vlasnika, pokušati da doðu do kontrolnog paketa u preduzeæima za koja su zainteresovani.
Koristiæe se i meðunarodni tenderi za kupovinu manjinskog paketa akcija da bi se dokapitalizacijom, preko osnivaèa fondova, došlo do veæinskog vlasništva nad preduzeæem.
Detaljan spisak preduzeæa èije æe se akcije kupovati još je poslovna tajna svih privatizacionih fondova.
Da bi izbjegao pad vrijednosti akcija svojih ulagaèa Euro fond neæe ulagati prikupljene privatizacione poene u stabilna preduzeæa poput Telekoma Crna Gora, Kombinata aluminijuma Podgorica, Jugopetrola ili Plantaža, izjavio je direktor preduzeæa koje upravlja ovim fondom Bojiša Šotra.
“Euro fond æe iskoristiti strane strateške investitore i kroz batch sale u roku od tri godine pokušati da doðe do kontrolnog paketa akcija u preduzeæima za koja je zainteresovan”, rekao je Šotra.
Direktor Monete Roman Didoviæ izjavio je da je i u ovom fondu u toku dijagnoza preduzeæa i traženje strateških partnera.
“Za odreðene grane i pojedinaène projekte biæe angažovani i konsultanti, što æe, uz veæ formirane ekspertske timove, pomoæi u konaènom izboru preduzeæa«, rekao je Didoviæ.
Ulaganje privatizacionih poena u stabilna preduzeæa, najviše èetiri slabe firme i pronalaženje stranih strateških partnera su tri osnovna strategijska pravca koja æe pri aukciji u preduzeæa poštovati privatizacioni fond MIG.
Direktor menadžment kompanije KD Mont, koja upravlja ovim fondom, Dragan Radusinoviæ rekao je da je cilj MIG-a kotiranje akcija nekoliko trenutno neuspješnih crnogorskih preduzeæa na rejting listama velikih svjetskih berzi.
Atlas Mont je pored sektora objavio i spisak preduzeæa koja su prošla prvu selekciju nakon par godina priprema za osnivanje privatizacionog fonda.
“Za nas su najinteresantniji turizam, trgovina, industrija i poljoprivreda. Trgovinom sa ostalim fondovima poslije završene aukcije doæi æemo do kontrolnog paketa akcija u željenim preduzeæima”, rekao je potpredsjednik Atlas mont fonda Aleksandar Popoviæ.
Investiciona politika HLT fonda baziraæe se na ulaganju u preduzeæa iz cijele Crne Gore, bez obzira na sektor kome pripadaju, a koja mogu donijeti dobit i nakon restruktuiranja postiæi evropski nivo konkurentnosti, rekao je menadžer HLT-a Vitomir Joksimoviæ.
On je istakao da je na tržištima privreda u tranziciji naglašen rizik poslovanja i dodao da je cilj i HLT-a nalaženje strateških partnera za preduzeæa u kojima æe posjedovati akcije.
Trend æe odabrati što više preduzeæa razlièite velièine i iz razlièitih privrednih grana na cijeloj teritoriji Crne Gore u koja æe uložiti kapital vlasnika prikupljenih vauèera, saopšteno je iz ovog fonda.
Trend nastoji da obezbijedi finansijsku i programsku podršku stranih investitora, uglavnom slovenaèkih firmi, za kupovinu akcija odabranih preduzeæa.
(kraj) af/bd