
Kotor, (MINA-BUSINESS) – Fabrika za proizvodnju kugliènih ležajeva Daido Kotor prošle godine je ostvarila veliki gubitak zbog znaèajnih investicija, a poslovodstvo dobit oèekuje tek 2005.
»U prve tri godine, nijesmo prvenstveno orjentisani na profit, koji oèekujemo nakon perioda znaèajnih investicija u opremu i sisteme«, rekao je agenciji Mina business izvršni direktor, Pavle Stanaæev.
Japanska kompanija Daido metal kupila je u januaru prošle godine 51 odsto akcija nekadašnje Industrije ležajeva Kotor i do jula investirala oko 750 hiljada EUR u sreðivanje i opravku, a kasnije još 3,75 miliona u opremu i infrastrukturne objekte.
Industrija ležajeva Kotor je prije dolaska japanskog vlasnika proizvode uglavnom plasirala na tržište rezervnih djelova bivših jugoslovenskih Republika, Egipta, Maðarske i Rusije.
Stanaæev podsjeæa da je u tom periodu, zbog nedostatka obrtnih sredstava, korišæeno svega deset odsto kapaciteta fabrike.
Kompanija planira proizvodnju ležajeva za fabrike koje proizvode vozila, odnosno za prvu ugradnju.
»Cilj kompanije je da postane najbolji proizvoðaè kliznih ležajeva u Evropi, a za to je neophodno zadovoljenje veoma strogih standarda velikih proizvoðaèa vozila«, rekao je Stanaæev, dodajuæi da za te zahtjeve èesto nijesu dovoljni ni meðunarodni standardi kvaliteta ISO 9000 i 14000.
Daido Kotor ove godine planira poèetak direktne isporuke 1,3 miliona ležajeva za veliku automobilsku kompaniju, èije ime Stanaæev nije želio da precizira.
Kako je kazao, prema ugovorenim planovima, proizvodnja za prvu ugradnju bi do 2006. godine trebala da poraste na 28 miliona jedinica.
»Nabavili smo novu proizvodnu liniju, a proizvodnja za jednog velikog evropskog proizvoðaèa automobila bi trebala da poène od maja, ukoliko partner bude zadovoljan kvalitetom i moguænostima kompanije«, rekao je Stanaæev.
Materijal za proizvodnju, namijenjen prvoj ugradnji, kotorska kompanija nabavlja iz Japana, a za rezervne djelove iz Italije i Španije.
Privatizacija Industrije ležajeva Kotor, predstavlja prvu direktnu investiciju Japanaca na podruèju SRJ.
»Prilikom privatizacije, crnogorska Vlada je pokazala veliku mudrost i razumijevanje za kotorsku kompaniju, preuzimajuæi njene dugove. Ona je znala da dolazak Japanaca, koji važe za veoma oprezne poslovne ljude, otvara put i ostalim stranim investitorima«, smatra Stanaæev.
Japanci su za Industriju ležajeva Kotor ponudili jednu DEM.
»U tom trenutku je Industrija poslovala sa gubicima, a Japanci su htjeli da kupe posao koji im donosi profit. Uz ponudu jedne njemaèke marke odluèili su da sa oko 700 hiljada maraka ili 350 hiljada EUR, isplate zaostale zarade zaposlenima i ponude novac za investicije«, objasnio je Stanaæev.
Daido Kotor zapošljava 123 radnika, a prosjeèna zarada bez dodataka za topli obrok, prevoz i prekovremeni rad, iznosi 230 EUR.
Na posljednjoj skupštini akcionara Daido Kotora, koja je održana u srijedu, usvojena je odluka o dokapitalizaciji vrijednoj 3,75 miliona EUR, zbog nabavke nove opreme.
Privatizacioni fondovi MIG i HLT, koji posjeduju oko 26 odsto akcija kompanije, su se protivili ovoj odluci, pa je ona usvojena prostom veæinom prisutnih akcionara na treæoj ponovljenoj sjednici.
»U interesu je fabrike da veæinski vlasnik direktno investira, jer æemo tako dobiti njegovu potpunu podršku. Privatizacioni fondovi nemaju dugoroèan cilj, veæ žele da svoj dio prodaju«, rekao je Stanaæev, dodajuæi da za sad iz japanske kompanije nijesu zainteresovani za kupovinu akcija od fondova.
(kraj) dmc/anf