Dobro je ako je opozicija prihvatila crnogorski jezik
- Dobro je ako je opozicija prihvatila crnogorski jezik
- Post By urednik
- 17:23, 15 avgust, 2011

Podgorica, (MINA) – Socijaldemokratska partija (SDP) saopštila je danas da je dobro ako je, shodno Ustavu, opozicija konaèno prihvatila crnogorski jezik kao jedini jezik obavezan za svu djecu graðanske Crne Gore.
Ta partija je reagovala na potpisivanje sporazuma premijera Igora Lukšiæa i predstavnika opozicije, kojim su definisali rješenja o pitanjima srpskog jezika u nastavi i lakšeg sticanja crnogorskog državljanstva za graðane koji su u biraèkom spisku, u cilju postizanja dogovora o izbornom zakonodavstvu.
Predviðeno je da se, pored crnogorskog, nastava izvodi i na srpskom jeziku.
“Nažalost imajuæu iskusvo iz nekoliko godina pregovora oko izbornog zakonodavstva kada je Socijalistièka narodna partija glasala i protiv onoga što su potpisali i što je poslato Venecijanskoj Komisiji, kao i da su do 31. jula tvrdili da pitanja jezika nijesu uslov za usaglašavanje izbornog zakonodavstva sa Ustavom - pitanje je koliko im se može vjerovati na rijeè”, saopšteno je iz SDP-a.
Zato æe SDP, kako se navodi u saopštenju, saèekati da stranaèki organi opozicionih partija donesu odluke po ovom pitanju.
Lukšiæ je danas, poslije potpisivanja sporazuma, objasnio da u vezi jezika nema nikakve prièe o bilo kakvom modelu podjele odjeljenja.
»Svi smo saglasni da se obezbijedi nastava na crnogorskom jeziku, u skladu sa Ustavom, ali isto tako, saglasni smo da treba naæi modele koje æe obezbijediti izvoðenje nastave i na jezicima u službenoj upotrebi«, kazao je Lukšiæ.
Prema rijeèima premijera, definisali su rješenje kojim se uvažava okolnost da je najveæa lingvistièka zajednica u Crnoj Gori ona koja govori srpskim jezikom.
Na taj naèin su, kako je kazao, predvidjeli odgovarajuæe rješenje da se nastava izvodi na srpskom jeziku, kao jeziku u službenoj upotrebi.
»Dogovorili smo se da se zaduži Ministarstvo prosvjete da, u okviru jedinstvenog nastavnog procesa, pripremi plan i program koji æe predvidjeti izvoðenje nastave na svim ovim jezicima, a kad je srpski jezik u pitanju – na srpskom jeziku ijekavskog izgovora, i da se obezbijedi nastava iz srpskog jezika, pored crnogorskog«, rekao je Lukšiæ.
Ideja je, pojasnio je, da sva djeca uèe crnogorski jezik i književnost, zato što je to, kako je dodao, službeni jezik.
»I zato što na kraju školovanja treba da imaju ocjenu iz crnogorskog jezika, a da se omoguæi takoðe i nastava na srpskom jeziku, odnosno i na jezicima manjinskih anroda i dobijanje ocjene i iz tih predmeta«, rekao je on.
(kraj) isf