Dods: Neophodni rezultati na terenu
- Dods: Neophodni rezultati na terenu
- Post By urednik
- 19:13, 8 april, 2015

Budva, (MINA) – Crna Gora je napredovala u zakonodavnom okviru, ali je sada neophodno raditi na sprovoðenju donijetih zakona i pokazati rezultate na terenu, poruèila je kopredsjedavajuæa sastanka Parlamentarnog odbora Evropske unije (EU) i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP), Aneliz Dods.
Tokom prvoga dana sastanka POSP-a u Budvi, evrospki i crnogorski parlamentarci su sa pedstavnicima Vlade Crne Gore razgovarali o onome što je na putu integracija postignuto od prethodnog sastanka POSP-a, kao i o rezultatima u pregovaraèkim poglavljima 23 i 24.
„Ono što je meni oèigledno, jeste da je ostvaren veliki napredak, mada postoje brojne oblasti gdje treba dodatno raditi kako bi se kompletan potencijal iskoristio“, kazala je Dods.
Ona je naglasila znaèaj èinjenice da u državi postoji velika posveæenost procesu integracija meðu parlamentracima iz svih politièkih partija, ali taj proces, kako je navela, podržavaju i predstavnici civilnog društa.
Dods je navela da je važno da se proces pristupanja nastavi sa posebnim fokusom na poglavja 23 i 24, podsjeæajuæi da je napredak u tim oblastima presudan.
To što je otvoren veliki broj poglavlja Crnu Goru, kako je navela, stavlja na mjesto lidera u regiona u integracijama ka EU.
Posao POSP-a, kako je kazala Dods, nije samo da hvali ono što je uraðeno, veæ i da istakne izazove sa kojima se država suoèava.
Ona je ukazala na znaèaj implementacije donijetih zakona. „Moramo govoriti i o onome što se dešava na terenu“.
Dods je naglasila znaèaj postojanja i ostvarivanja opipljivih rezultata u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
„Dakle, imamo neophodan zakonodavni okvir, ali treba naglasiti adekvatnu implementaciju“, poruèila je ona.
Ambasador Letonije, Imants Liegis, kazao je da ta država ostaje jak podržavalac politike proširenja.
Crna Gore je, kako je naveo, ušla u najzahtjevniju fazu u pregovorima.
Prema njegovim rijeèima, akcenat sada mora biti na efektivnoj implementaciji zakona koji su donešeni.
Neophodni su, kako je objasnio, opipljiviji rezultati, posebno u borbi protiv koruocije i organizovavong kriminala.
Liegis je pohvalio napredak Crne Gore u osnaživanju zakonodavnog okvira, posveæenost države unapreðenju regionalne saradnje i usaglašenost sa spoljnom politikom EU.
On je rekao da postoje i odreðeni nedostaci sa kojima se mora nositi na odluèan i djelotvoran naèin.
Liegis je kazao da se zamah postignut u odreðenim poglavljima mora proširiti i na druga.
Potrebno je da Crna Gora ima snažnu politièku volju za dalje napredovanje u oblasti pravosuða kako bi se tu, kako je naveo, ostvario dalji napredak.
Liegis je istakao potrebu da Crna Gora razvija dobar bilans rezultata u oblasti vladavine prava.
Kad je u pitanju korupcija, kako je naveo, važna je borba protiv te pojave na viskom nivou.
„Išèekujemo blagovremenu implementaciju ackcionih planova za poglavlja 23 i 24 a sva kašnejnja treba rješavati što prije“, rekao je Liegis.
On je dodao da svaki napredak u proesu pridruživanja EU utièe na kvalitet života samih graðana Crne Gore.
Predsjednik Skupštine Crne Gore, Ranko Krivokapiæ, poruèio je da Crna Gora stabilno drži lidersku poziciju u regionu.
On je rekao da se Crna Gora trudila da napreduje, a kolege iz Evropskog parlamenta (EP) su, kako je naveo, pomagali i brinuli da napor ne ostane bez vrjednovanja, kao i da grešaka bude manje a rezultata više.
„To je bilo stimulativno za sve elemente crnogorskog društva“, poruèio je Krivokapiæ.
Biti prvi, prema rijeèima Krivokapiæa, uvijek je obaveza više, „mislim da dajemo doprinos ukupnom kretanju regona prema EU“.
Potpredsjednik Vlade, Duško Makoviæ, ukazao je na Rezoluciju EP o Crnoj Gori u kojoj je, kako je naveo, prepoznat napredak države u oblasti vladavine prava.
On je podsjetio da je u Rezoluciji ukazano i na nedostatke koje je neophodno otkloniti.
Markoviæ je naveo da je privedeno kraju zaokruživanje normativnog okvira, objašnjavajuæi da je akcenat na konsolidaciji vladavine prava i jaèanju institucija na svim nivoima.
Tokom ove godine, kako je poruèio, rezultati ne smiju biti samo poèetni, veæ moraju biti uvjerljivi i opravdati zakonodavne reforme u oblasti vladavine prava.
Ministar pravde, Zoran Pažin, naglasio je znaèaj èinjenice da je graðansko društvo široko prisutno u procesu pridruživanja Crne Gore EU.
Reforme koje se vezuju za poglavlja 23 i 24 treba, kako je naveo, Crnoj Gori da daju stabilnost.
„Bez stabilnosti nema demokratije, bez demokratije nema prosperiteta društva“, rekao je
Pažin.
Prema njegovim rijeèima, u Crnoj Gori je sada neophodno raditi na primjeni zakona.
„Došlo je vrijeme za primjenu a ne promjenu zakona. Zakone treba primijeniti i to je ono što sada treba uraditi“, poruèio je Pažin.
Šef Delegacije EU u Podgorici, Mitja Drobniè, èestitao je otvaranje dva nova poglavlja, poruèujuæi da otvaranje poglavlja ne znaèi kraj, veæ da je to samo poèetak „ i nadam se da æe Crna Gora uèiniti dovoljno da se zatvore poglavlja“.
On je rekao da je, pored osnivanja novih, neophodno provjeriti i rad postojeæih institucija.
Nakon perioda koji je bio znaèajan za usvajanje zakonodavnog okvira, Drobniè je naglasio da je sada bitno raditi na ostvarivanju konkretnih rezultata.
„Da bi proces pregovora i dalje bio kredibilan, potrebni su opipljivi rezultati i prije datuma pristupanja, a uvjereni smo da æe Crna Gora uspjeti da obezbijedi takve rezultate“, kazao Drobniè.
Predsjednik parlamentarkog Odbora za evropske integracije, Slaven Radunoviæ (DF), kazao je da u Crnoj Gori nije dovoljno uraðeno.
Prema njegovim rijeèima, opozicija na pristupanje EU gleda kao na moguænost da se društvo transformiše, uz ocjene iz organa EU o onome što je uèinjeno.
Raduloviæ je ukazao na nedostatak politièke volje kada su u pitanju reforme u poglavljima 23 i 24.
„U poglavljima 23 i 24 zavisi sve od nas i dobre volje i ne bi smjeli da koèimo proces pregovora. Treba da pomognete nama iz opozicije da poguramo Vladu da pokaže mjerljive rezultate da ne bi došli do toga što niko od nas ne želi- a to je da se aktivira klauzula balansa“, poruèio je Raduloviæ.
Potpredsjednik Skupštine, Milutin Simoviæ (DPS), rekao je da je POSP važna podrška i garancija kvaliteta i dinamike integracija Crne Gore.
„To je proces u kom je neophodno donijeti zakone, osnovati instituicje a nakon toga uæi u najzahtjevniju fazu koja je implementacija zakona“, rekao je Simoviæ.
Prema njegovim rijeèima, u integracijama treba zaboraviti politièke razlike.
On je, govoreæi o unapreðenju u oblasti slobode medija u državi, ukazao da je nephodno da mediji budu slobodni i odgovorni.
„Mislim da je to cjelina koju ne možemo nikako da odvojimo, jer su takvi mediji garancija slobodnog i demokratskog društva“, objasnio je Simoviæ.
Poslanik DF-a, Predrag Bulatoviæ, kazao je da ne postoji povjerenje u izborni proces u državi.
Èlan EP, Jozo Radoš, poruèio je da je transformacija jedne države prema veæem stupnju demokratije komplikovan proces. „Najmanje što možemo je da pratimo ono što smo do sada èinili“.
Radoš je naveo da je ono što se u Crnoj Gori dešavalo u vezi sa pisanjem Informera nedopustivo, bez obzira na kontekst i pozadinu.
„Tako nešto se ne smije dogaðati i to se mora osuditi“, rekao je on, dodajuæi da æe inicirati da i t bude dio Deklaracije POSP-a.
Poslanik DF-a, Koèa Pavloviæ, naveo je da je kredibilitet izbornog procesa doveden u pitanje, pa je, kako smatra, teško govoriti o daljoj demokratizaciji.
Lider Pozitivne Crne Gore, Darko Pajoviæ, naglasio je znaèaj procesuiranja i završetka afere Snimak, jer tu, kako je naveo, leži suština povjerenja u izborni proces.
On smatra da su kljuèni problem reforme, a da za njih nema dovoljno politièke volje.
„Ova država mora da pošalje snažnu poruku da se takve stvari nikad i nikome ne isplate i da to nije buduænost Crne Gore“, poruèio je Pajoviæ.
(kraj) sel/mib