Dogovoreno formiranje savjeta za reviziju studije
- Dogovoreno formiranje savjeta za reviziju studije
- Post By urednik
- 21:38, 1 novembar, 2004

Podgorica, (MINA) – Uslovi za potpisivanje sporazuma o izgradnji hidrosistema Buk-Bijela još nijesu ispunjeni, konstatovano je danas na satanku predstavnika vlada Republike Srpske (RS) i Crne Gore u Trebinju, gdje je dogovoreno i formiranje struènog savjeta za reviziju ekološkog elaborata.
Kako je veèeras saopštio crnogorski ministar ekonomiuje Darko Uskokoviæ, dogovoreno je da do srijede RS dostavi infromaciju o stanju i statusu projekta izgradnje Buk-Bijele u toj republici.
»Dogovorili smo da se prvo napravi revizija postojeæe ekološke studije, nakon èega æe struèni savjet tražiti dopunu ili æe naložiti izradu nove«, kazao je Uskokoviæ novinarima i dodao da je rok za tu aktivnost najviše tri mjeseca.
Savjet ima 20 èlanova, po deset iz RS i Crne Gore. Èlanovi savjeta iz Crne Gore su profesor geodezije Mihailo Buriæ, Miodrag Gomilanoviæ iz nevladine organizacije Zeleni, Aleksandar Æoroviæ profesor Graðevinskog fakulteta, Zlatko Buliæ iz Zavoda za zaštitu prirode, Ana Mišuroviæ iz Ekotoksikološkog zavoda, Drago Mariæ sa Prirodno-matematièkog fakulteta, Darko Novakoviæ iz Hidrometeorološkog zavoda, Miodrag Radunoviæ iz Ministarstva poljoprivrede, Goranka Lazoviæ iz Ministarstva turizma i Slobodan Mitroviæ iz Zavoda za zaštitu spomenika.
Prema Uskokoviæevim rijeèima, pod pretpostavkom pozitivne ekološke studije i nakon javne rasprave, ministarstva nadležna za ekologiju u RS i Crnoj Gori odluèiæe o davanju dozvole za gradnju hidroelektrane Buk-Bijela.
»U sluèaju pozitivnog odgovora savjeta, pozitivnog ekološkog elaborata i javne rasprave i saglasnosti ministarstava nadležnih za ekologiju, odbor za tender æe uraditi procjenu finansijskih obrta, od koje æe zavisiti konaèna odluka o prihvatanju projekta Buk-Bijela«, kazao je Uskokoviæ.
On je objasnio da æe konaèna odluka zavisiti od finansijkih uslova, cijene struje, roka koncesije, kao i na koji naèin æe partner predvidjeti prodaju strujueCrnoj Gori i RS.
Uskokoviæ je saopštio da danas u Trebinju nije bilo rijeèi o ponudama pristiglim na prvi dio tendera.
Prema izvještaju radne grupe, tehnièki dio procedure tendera zadovoljili su londonski EFT sa sarajevskom Hidrogradnjom i slovenaèki Vijadukt.
U izvještaju posebnog revizora iz februara 2003. godine, kojeg je imenovao visoki predstavnik meðunarodne zajednice u Sarajevu Pedi Ešdaun, ocijenjeno je kako je tender za Buk-Bijelu namješten u korist EFT-a Vuka Hamoviæa i Vojina Lazareviæa.
Usklokoviæ je kazao da on od Ešdauna nije dobio nikakvu infromaciju u vezi sa projektom Buk-Bijela i dodao da im je iz RS saopšteno da za konaènu realizaciju projekta RS treba da dobije saglasnost Savjeta ministara Bosne i Hercegovine ili Skupštine.
On je govoreæi o Deklaraciji o zaštiti Tare, kazao da se odluke ne mogu donositi na osnovu prièe »biæe uništena Tara« i da je zbog toga formiran struèi savjet.
»Samo eksperti mogu reæi da li æe projekat uticati na status Tare i Nacionalnog parka Durmitor«, rekao je Uskokoviæ i dodao da ako se Deklaracija usvoji Crna Gora više neæe imati hidro-potencijal.
On je naglasio da Crna Gora koristi samo 16 odsto svog hidro-potencijala, dok zemlje u okruženju taj potencijal ne koriste ispod 60 odsto.
»Ako se usvoji Deklaracija o zaštiti Tare, mi više neæemo imati hidro-potencijal u Crnoj Gori. Jednostavno, on više neæe postojati, niti æemo moæi da raèunamo na bilo koji izvor elektriène energije«, rekao je Uskokoviæ.
Prema njegovim rijeèima, sa Deklaracijom nema šansi ni za flaširanje vode a èak se neæe moæi na Tari napraviti ni vodenica.
»Sa Deklaracijom kakva je sada predložena, neæe moæi da se napravi ni put. Ni za isti taj turizam, i to splavarenje, neæe moæi da se napravi ni motel«, zakljuèio e Uskokoviæ.
(kraj) dmh