DPS i SDP da zamijene Šaboviæa i Spahiæa u Odboru
- DPS i SDP da zamijene Šaboviæa i Spahiæa u Odboru
- Post By urednik
- 18:35, 26 februar, 2011

Podgorica, (MINA) – Grupa organizacija civilnog sektora pozvala je Demokratsku partiju socijalista i Socijaldemokratsku partiju da èlanove skupštinskog Odbora za ljudska prava i slobode, Husniju Šaboviæa i Ervina Spahiæa, zamijene poslanicima koji æe doprinijeti poštovanju ljudskih prava svih crnogorskih graðana.
“Spahiæ i Šaboviæ su do sada, kada govorimo o crnogorskim poslanicima, dali najdramatiènije homofobiène izjave, koje upuæuju na potpuno nerazumijevanje koncepta ljudskih prava i sloboda, ali i apsolutnu nespremnost na bilo kakvu proaktivnu mjeru zaštite prava svih graðana Crne Gore” navodi se u saopštenju organizacija, èlanica Koalicije Zajedno za LGBT prava.
Spahiæ je, kako se navodi, na sjednici Odbora za ljudska i manjinska prava u petak, povodom inicijative za smjenu aktuelnog ministra za ljudska i manjinska prava Ferhata Dinoše, preporuèio da oni koji ne žele saradnju sa aktuelnim saèekaju novog.
“Aludirajuæi na to da uskoro neæe doæi do preporuèene smjene ministra Dinoše. Šaboviæ je naveo da je aktuelni ministar veæ objasnio svoje stavove, pa je jedino što je preostalo da osnuje sam “LGB onu” (pretpostavljamo LGBT organizaciju)”, kaže se u saopštenju.
Grupa organizacija navodi da dosadašnje Dinošine aktivnosti nijesu suštinski doprinijele poboljšanju prava LGBT osoba, veæ iskljuèivo homofobiji, èime je, kako smatraju, on zaslužio poziciju vodeæeg homofoba u Crnoj Gori za prošlu godinu.
“Poslanici Spahiæ i Šaboviæ su se stavili u odbranu stavova aktuelnog ministra, ali je Spahiæ otišao mnogo dalje od izjava samog ministra Dinoše, navodeæi spremnost jednog dijela javnog mnjenja na nasilje argumentom za odsustvo mjera za unapreðenje stanja”, navedeno je u saopštenju organizacija.
Oni navode da je kljuèno pitanje da li su Crnoj Gori potrebne institucije koje, kako dodaju, oèigledno ne rade u korist cilja zbog kog su osnovane.
“Da li nam trebaju kozmetièke promjene zarad formalnog ispunjavanja zahtjeva koje je postavila Evropska unija? Da li je suština evropskih integracija poboljšanje standarda svih crnogorskih graðana, poboljšanje sigurnosti i zaštite prava i sloboda svih graðana Crne Gore ili ubiranje politièkih poena”, upitali su predstavnici tih organizacija.
Oni su pitali i da li je suština ministarskih pozicija jednostavna kombinatorika unutar vladajuæe koalicije ili postavljanje ljudi sa snažnim menadžerskim, ali i demokratskim kapacitetima sa znanjem i sposobnostima da unaprijede situaciju u svojim oblastima.
Te organizacije su, kako navode, zabrinute da posljednje izjave vode jaèanju homofobije u Crnoj Gori, kao i da izostanak sankcija za ponašanje Dinoše ohrabruje druge politièke aktere na promovisanje homofobiènih zalaganja.
“Posebno zabrinjava što su posljednji homofobièni nastupi došli od poslanika dvije vladajuæe partije, uz to i èlanice socijalistièke internacionale koja ne baštini homofobiènu politiku”, navode iz koalicije Zajedno za LGBT prava.
Oni oèekuju da æe doæi do promjena u Odboru za ljudska i manjinska prava i da æe DPS i SDP, u skladu sa svojim i vrijednostima internacionala kojima pripadaju, imenovati za èlanove Odbora osobe koje suštinski razumiju koncept ljudskih prava.
“Kako bi ovo tijelo u punoj mjeri funkcionisalo u skladu sa svojim ciljevima i nadležnostima”, kaže se u saopštenju.
Organizacije oèekuju i da æe na sljedeæem sastanku Odbora za ljudska prava i slobode preovladati atmosfera ozbiljnog fokusiranja na problem nejednakog položaja LGBT osoba u crnogorskom društvu.
“Kao i na konkretne mjere koje treba preduzeti kako bi se situacija u pozitivnom smjeru promijenila, a komedijaški pristup izostao”, navodi se u saopštenju koalicije organizacija.
Koaliciju èine organizacije SOS Podgorica, Forum MNE, Centar za monitoring, Centar za demokratiju i ljudska prava i Centar za graðansko obrazovanje. Èlanice su i SOS Nikšiæ, Anima, Ekvista, Crnogorski ženski lobi, Cazas i Evropski pokret u Crnoj Gori.
U Koaliciji su i Sigurna ženska kuæa, Expeditio, Juventas i Centar za razvoj nevladinih organizacija.
(kraj) boj