Država obavezna da zaštiti djecu iz nasilnih domova
- Post By Mirjana Perunovic
- 13:16, 25 jul, 2025

Podgorica, (MINA) – Djeca koja svjedoče porodičnom i partnerskom nasilju izložena su visokom riziku od fizičkog povređivanja i ozbiljnih psiholoških posljedica i obaveza države je da ih pravovremeno zaštiti, poručili su iz Centra za ženska prava (CŽP) i Akcije za ljudska prava (HRA).
Iz tih nevladinih organizacija (NVO) su saopštili da su sa tugom i velikom zabrinutošću primili vijest o ubistvu dvogodišnje djevojčice u Goliji, koje je, kako nadležni pretpostavljaju, počinio njen otac, prethodno prijavljivan za nasilje u porodici.
“CŽP kontinuirano upozorava da su djeca koja svjedoče nasilju nad majkama u situacijama porodičnog i partnerskog nasilja i sama žrtve, i da moraju biti zaštićena mjerama koje propisuje zakon i revnosnim nadzorom svih nadležnih institucija”, kaže se u saopštenju.
Navodi se da su ta djeca izložena visokom riziku od fizičkog povređivanja i ozbiljnih psiholoških posljedica, a evidentno i riziku po život.
“Obaveza je države da ih pravovremeno zaštiti, zbrine, da im obezbijedi sigurnost, podršku i mir”, istakli su iz CŽP i HRA.
Prema njihovim riječima, pravo na život i zaštitu od zlostavljanja podrazumijeva takve obaveze države, posebno kada je već obaviještena o rizičnom stanju u porodičnoj zajednici.
Iz CŽP i HRA su poručili da je obaveza cjelokupne crnogorske javnosti da pokaže empatiju i poštovanje prema preživjeloj majci djeteta.
Oni su apelovali na medije da nasilje nazivaju pravim imenom, a ne “svađom”, čime pogrešno izjednačavaju odgovornost onih koji ga čine i onih koji ga trpe.
“Tražimo detaljnu istragu postupanja nadležnih u ovom predmetu nasilja u porodičnoj zajednici i insistiramo da se ovim povodom oglase najviše državne instance”, naveli su iz CŽP i HRA.
Iz tih NVO su naglasili da nema važnijeg pitanja od zaštite zdravlja i života najmlađih i njihovih najbližih koji trpe nasilje.
Kako su rekli iz CŽP i HRA, svakodnevni izvještaji o nasilju i upotrebi vatrenog oružja ukazuju na prijetnju po opštu bezbjednost, ali i prvestveno po bezbjednost žena i djece izloženim nasilju u porodici.
“Stoga ponavljamo zahtjev da država hitno stane na put ilegalnoj prodaji i posjedovanju oružja”, naveli su iz tih NVO.
Oni su upitali kada će biti usvojen zakon o oružju, zašto taj zakon još nije na dnevnom redu Skupštine i kojim će mjerama država spriječiti da nelegalno oružje dospije u ruke onih koji su spremni da ugroze živote drugih.