Države regiona da ne dozvole uticaj negativnih iskustava
- Države regiona da ne dozvole uticaj negativnih iskustava
- Post By urednik
- 18:44, 26 april, 2012

Podgorica, (MINA) – Bivše jugoslovenske države ne smiju dozvoliti da negativna iskustva devedesetih ikada više bace sjenku na meðusobne odnose, poruèio je predsjednik crnogorske Skupštine, Ranko Krivokapiæ, na Konferenciji predsjednika parlamenata Jadransko-jonske inicijative.
Konferencija je održana u Beogradu, u okviru predsjedavanja Srbije toj regionalnoj inicijativi, koja okuplja države bivše Jugoslavije – Srbiju, Hvatsku, Sloveniju, Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu, kao i Italiju, Grèku i Albaniju .
„Države koje su zajedno živjele u složenoj državnoj zajednici, kakva je bila Jugoslavija, posve prirodno imaju potrebu za što skladnijim odnosima danas suverenih država. Ne smijemo dozvoliti da negativna iskustva devedesetih ikada više bace sjenku na naše odnose”, rekao je Krivokapiæ, saopšteno je iz njegovog kabineta.
On je poruèio da se Crna Gora nalazi na korak do pregovora sa Evropskom unijom, dodajuæi da, osim naših napora da ispunimo zadate evropske kriterijume, veliku zaslugu za to ima i Slovenija, koja je, kako je kazao Krivokapiæ, bila naš najglasniji advokat za vrijeme svog presjedavanja.
„Italija i Grèka, koje su uvijek imale poseban senzibilitet za politiku proširenja Unije, Hrvatska, koja nam je ustupila prevode evropskih akata, kao i Srbija, Albanija i Bosna koje su sa nama dijelila svoja iskustva”,rekao je Krivokapiæ, govoreæi na temu Jaèanje uloge parlamenata u razvoju regionalne saradnje.
Krivokapiæ se danas sastao sa predsjednikom Narodne Skupštne Srbije, Slavicom Ðukiæ-Dejanoviæ, a u razgovoru je naglašena važnost kontakata izmeðu predsjednika parlamenata dvije države, kao i kontakata izmeðu parlamentaraca, „sa ciljem unaprejðivanja parlamentarne saradnje i ukupnih meðudržavnih odnosa“.
Krivokapiæ je naglasio da Crna Gora posveæuje znaèajnu pažnju saradnji sa Srbijom kao zemljom sa kojom je tokom decenija zajednièkog državnog života stvorila dosta zajednièkog.
„Dobrosusjedski odnosi podrazumijevaju uspostavlanje i jaèanje saradnje ali i otvoren razgovor o svim pitanjima važnim za meðusobne odnose”, rekao je Krivokapiæ.
On je, dodaje se, naveo da je zadovoljan što je u Ðukiæ-Dejanoviæ uvijek nalazio konstruktivnog i iskrenog sagovornika.
„Zajednièki je ocijenjeno da jaèanjem uloge parlamenata u našim nacionalnim okvirima jaèa i potreba osnaživanja parlamentarne saradnje izmeðu naših država, zbog èega tu saradnju treba u kontinuitetu unapreðivati“, kaže se u saopštenju.
Krivokapiæ se u Beogradu sastao i sa predstavnicima crnogorsih iseljenika, a tokom sastanka su razmijenjena mišljenja o modelima njihovog unaprjeðenja i još intenzivnijeg angažmana države na tom planu.
„Crna Gora ima posebnu obavezu da vodi raèuna o svojim iseljenicima i da nikad ne zaboravi ogroman doprinos koji su oni dali obnovi naše državne nezavisnosti. Pozicija naših ljudi u Srbiji, zbog niza okolnosti, nosi u sebi odreðenu posebnost i zato je u tom dijelu i naša dodatna odgovornost da se brinemo o njima“, poruèio je Krivokapiæ.
(kraj) boj