Drecun: Agenda neæe obezbijediti najpotrebnije
- Drecun: Agenda neæe obezbijediti najpotrebnije
- Post By kristina
- 12:28, 19 jun, 2005

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Agenda ekonomskih reformi do 2007. godine, koju je pripremila crnogorska Vlada, neæe Crnoj Gori dovesti ono što joj je najpotrebnije, a to su grin fild odnosno investicije u nove projekte, smatra potpredsjednik Unije poslodavaca Predrag Drecun.
Osnovna zamjerka Unije tom dokumentu je “promovisanje neoliberalnog razvoja Crne Gore, što je neæe odvesti u blagostanje”.
“Principi otvorene ekonomije u svijetu posljednjih decenija nijesu dali rezultate. Dokument je politièko-ideološki akt prije nego ekonomski”, rekao je Drecun za beogradski Ekonomist.
U Montenegro biznis alijansi smatraju da je otvorenost veoma znaèajna za malu zemlju kao što je Crna Gora, i da bez nje nema razvoja.
“Ako Crna Gora hoæe da privuèe strane investitore, osim otvorenosti, mora im ponuditi prije svega zaštitu svojinskih prava i ugovora i zbog toga je dobro što su u izradu Agende bili ukljuèeni oni koji rade u privatnom sektoru, kojem ovaj dokument garantuje razvoj”, kažu u MBA.
Predstavnik Amerièke agencije za meðunarodni razvoj (USAID) Majkl Bojd /Michale Boyd/, koji je bio meðu ekspertima ukljuèenim u izradu Agende, kaže da je taj dokument prepoznao potrebu investicija iz inostranstva. On, meðutim, nije saglasan sa vrstom prepoznatih investicija.
"Agenda se fokusira na infrastrukturne investicije, èiju potrebu ja ne dovodim u pitanje ali je prema mom mišljenju pravi održivi stepen investiranja onaj koji se orijentiše na privatni sektor, gðe se prije svega otvaraju moguænosti za novo zapošljavanje”, objansio je Bojd.
Ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Gordana Ðuroviæ podsjeæa da je na oficijelnim sajtovima pojedinih zemalja i dalje postoji preporuka da u ovom regionu još nema stabilnog ambijenta za investiranje.
Njegovo uspostavljanje je, kako je rekla, u vezi sa evropskim integracijama, što pokazuju i podaci Organizacije za meðunarodni razvoj i saradnju, prema kojima je najviše investicija u prošloj godini bilo u Rumuniji, Bugarskoj i Hrvatskoj.
Ðuroviæ to objašnjava èinjenicom da je nivo stranih investicija veæi, što se dalje otišlo u proces stabilizacije i pridruživanja.
“Za Evropu je veoma bitno da je zemlja èlanica Svjetske trgovinske organizacije i da ima sporazum o stabilizaciji i asocijaciji. Kada toga nema, investicione odluke se teže donose, bez obzira na stimulativne poreske olakšice, na dobre zakone i kvalitetne projekte", ocijenila je Ðuroviæ.
Agenda ekonomskih reformi do 2007. je dopunjeni tekst dokumenta usvojenog 2003. godine, i sadrži rezultate postignute u protekle dvije godine i vizije kljuènih pravaca aktivnosti u narednom periodu.
Agenda ekonomskih reformi dopunjena je ciljevima za 2007. godinu, a Vlada planira da te godine BDP poraste na 1,87 milijardi EUR, uz realan rast od 4,5 odsto, stopa inflacije bude svedena na 2,5, nezaposlenosti na 19,3 odsto, dok bi strane direktne investicije trebalo da dostignu 200 miliona EUR.
(kraj) kmh