Društveno poslovanje poboljšava poslovni ambijent
- Društveno poslovanje poboljšava poslovni ambijent
- Post By dragana
- 13:59, 27 mart, 2013

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Društveno odgovorno poslovanje kompanija, èiji dugoroèni razvoj nužno zahtijeva uspostavljanje zakonskih, institucionalnih i administrativnih mehanizama, doprinijeæe poboljšanju poslovnog ambijenta, privlaèenju novih investicija i zaštiti životne sredine, ocijenjeno je na konferenciji u Podgorici.
Ministar rada i socijalnog staranja, Predrag Boškoviæ rekao je da ima firmi i poslodavaca u Crnoj Gori kojima profit nije iskljuèivi interes, veæ dobrobit okoline, šire lokalne zajednice, države i životne sredine.
»Dugoroèni razvoj društveno odgovornog poslovanja nužno zahtijeva uspostavljanje zakonskih, insitucionalnih i administrativnih mehanizama«, poruèio je Boškoviæ na konferenciji povodom predstavljanja dvogodišnjeg EU projekta Društveno odgovorno poslovanje (DOP) za sve.
Lider projekta je Turska asocijacija poslodavaca (TISK), a partneri poslodavaèke organizacije zemalja regiona. Vrijednost projekta je 908,5 hiljada EUR i realizuje se u okviru programa IPA Pomoæ civilnom sektoru od 2011. do prošle godine.
Boškoviæ je naveo da društveno odgovorno poslovanje podrazumijeva sprovoðenje aktivnosti kojima kompanija pozitivno utièe na društvo i životnu sredinu preko svog poslovanja ili kroz interakciju sa zaposlenima, klijentima i investitorima.
On je ocijenio da društveno odgovorno poslovanje nije trošak, veæ važna investicija jer donosi benefite kako za zaposlene, tako i za društvenu zajednicu i same poslodavce.
»Ministarstvo æe takve i sliène kampanje dodatno podržati, a za uspješnost kampanje je neophodno postiæi sinergiju poslodavaca, sindikata i države, èime bi trebalo da se bavi i Socijalni savjet«, smatra Boškoviæ.
Predsjednik Unije poslodavaca Crne Gore(UPCG), Predrag Mitroviæ kazao je da iako nema dileme da je primarna obaveza i cilj kompanija generisanje profita u rad u skladu sa zakonom, integrisanje osnovnih društvenih vrijednosti u sopstveno poslovanje nikako nije kontradiktorno tome.
»Mnoga istraživanja i praksa pokazali su da te vrijednosti doprinose ostvarenju primarnih ciljeva, kroz bolju reputaciju i imidž kompanije, motivisanost i lojalnost zaposlenih, njihovu veæu produktivnost i kvalitet rada«, rekao je Mitroviæ.
UPCG je, kako je kazao Mitroviæ, prva organizacija iz Crne Gore koja je, pored kontinuiranih aktivnosti na promociji koncepta društveno-odgovornog poslovanja kompanija, medijskog predstavljanja, okruglih stolova i treninga, zvanièno potpisala inicijativu Globalnog sporazuma Ujedinjenih nacja (UN) još 2007. godine.
»Ponosan sam na one kompanije koje veæ posluju na odgovoran naèin, koje su još 2009. godine bile spremne da svoju odgovornost potvrde kroz pristupanje Globalnom sporazumu i koje svojim primjerom pokazuju da pozitivnim djelovanjem u toj oblasti korist imaju svi ukljuèeni«, naveo je Mitroviæ.
Šef Operativnog sektora u Delegaciji EU u Crnoj Gori, Andre Lis /Lys/ kazao je da treba podiæi svijest i kapacitete organizacija poslodavaca u zemljama zapadnog Balkana i Turskoj.
»Postoje ozbiljni izazovi da se neki ciljevi postignu, pri èemu svi sektori u društvu treba da doprinesu dobrobiti društva zajedno sa kompanijama«, dodao je Lis.
EU politika se, kako je naveo, odnosi na poboljšanje poslovanja, društvene odgovornosti u marketingu i integrisanje takvog vida u obrazovanju kako bi se naglasila važnost nacionalnih politika u tom smislu.
Stalni koordinator sistema UN u Crnoj Gori, Rastislav Vrbenski kazao je da su preduzeæa dio društva i imaju uticaj na njega i odluèuju svojim ponašanjem hoæe li imati pozitivan ili negativan uticaj na njega.
»U Crnoj Gori ne postoji institucionalni pristup pitanju društveno odgovornog poslovanja, ali je vidljiva posveæenost države i nevladinog sektora principima odgovornog poslovanja kroz aktivnosti pojedinih institucija i brojnim projektima posljednjih godina«, objasnio je Vrbenski.
Ipak, kako je kazao, postoji potreba za nadgradnjom i proširenjem regulative u smislu obezbjeðenja povoljnog ambijenta za brži razvoj i promociju društveno odgovornog poslovanja kod preduzeæa.
»Preporuèene mjere se odnose na prilagoðavanje postojeæe regulative i uspostavljanje nacionalnog sistema za podršku društveno odgovornog poslovanja, èije æe uspješno sprovoðenje doprinijeti poboljšanju opšteg poslovnog ambijenta, privlaèenju novih investicija i otvaranju novih radnih mjesta«, zakljuèio je Vrbenski.
(kraj) sam/bvm