Drugi blok neæe poboljšati stanje u životnoj sredini
- Drugi blok neæe poboljšati stanje u životnoj sredini
- Post By urednik
- 08:07, 8 februar, 2014

Podgorica, (MINA) - Ekspertkinje inostranih organizacija koje se bave kontrolom izgradnje energetskih objekata, Pipa Galop i Rej Edvard, šokirane su stanjem u kojem su vazduh i zemlja u Pljevljima i tvrde da se to ne može poboljšati gradnjom drugog bloka Termoelektrane (TE) bez obzira na tehniku koja bude korištena.
One su Vijestima rekle da su obišle sve crne ekološke taèke, navodeæi da je nevjerovatno i izvan svih standarda, da ljudi žive odmah pored mjesta na kojem se odlaže pepeo iz TE.
“To je toksièni otpad i te slike me podsjeæaju na ono što se može vidjeti u Kini, èije stanovništvo plaæa cijenu ekonomskog rasta kroz izgradnju energetskih objekata koji rade na ugalj”, kazala je Edvard, a saglasna je i Galop.
To stanje je, tvrdi Galop, problem i za buduæe investiture u drugi blok, a smatra da æe dodatno zagaditi Pljevlja.
Ona je upozorila da nije uraðena studija uticaja na životnu sredinu, i da gradnja ne bi trebalo da poèinje bez tog dokumenta.
“Mislim da ni stanovništvo ni Vlada Crne Gore nijesu svjesni štetnih posljedica koje uzrokuju objekti koji proizvode struju pomoæu uglja. Da li je neko postavio pitanje da li Crnoj Gori uopšte treba drugi blok ako Kombinat aluminijuma ne bude radio? Da li je cilj projekta izvoz struje i jesu li zaista spremni da ugroze život stanovništva zbog zarade”, pitala je Galop.
Kineske banke, kazala je Edvard, predstavljaju najveæe izvore finansiranja na svijetu i njihova moæ je ogromna, navodeæi da od prije dvije godine postoje uslovi i oni moraju da grade “zelene” objekte u skladu sa visokim standardima.
“Gradnja objekata koje pokreæe ugalj je suprotna svim standardima jer je sredinu na koju utièe teško vratiti u prvobitno stanje. U Pljevljima se vidi da je to nekad bila lijepa priroda ali je,
na primjer, za turizam trajno izgubljena”, kazala je Edvard.
Galop je aktivistkinja Mreže za nadzor rada banaka CEE (CEE Bankwatch Network) koje finansiraju energetske projekte, a Edvard amerièkog ogranka organizacije Prijatelji zemlje koja djeluje u 74 države. U Crnoj Gori pružaju pomoæ organizaciji Grin houm i sliènim organizacijama za zaštitu životne sredine.
(kraj) mib