Drugi dan festivala u znaku drame Kozocid
- Drugi dan festivala u znaku drame Kozocid
- Post By urednik
- 16:18, 30 novembar, 2019

Nikšić, (MINA) – Međunarodni festival glumca u Nikšiću drugog dana zvaničnog, takmičarskog programa bio je u znaku ”Kozocida”, čiji tekst i režiju potpisuje Vida Ognjenović, a produkciju Gradsko pozorište iz Podgorice.
U toj drami, koja na upečatljiv način odslikava odnos istorije i pojedinca, kroz sliku ”malih”, običnih ljudi, nespremnih da se izbore sa nerazumnom odlukom vlasti da zbog industrijalizacije ukine koze, sudeći po ”filigrantski izbrušenom rukopisu” Ognjenović, ispričana je kroz ironiju, ali ne i ruganje, univerzalna priča o nama samima, koja zadire u dubinu čovjeka i poziva na preispitivanje.
Moderator Vanja Kovačević, na okruglom stolu, kazao je da Ognjenović pripada sve manjoj, ali sve značajnijoj grupi autora koji se bave velikim istorijskim temama i ljudima koji tonu u besmisao svakidašnjice, i to saopštava kroz kristalno jasan jezik.
Ognjenović je kazala da je tekst o uništavanju koza u Crnoj Gori nosila dugo i duboko u sebi i da je tu dramu ”izvadila” iz skica i bilješki na poziv glumice Ivane Mrvaljević.
”Rekla je mi je da bi voljela da radim neku svoju dramu. Kažem da nemam više neizvedenih drama, da su izvođene po više puta i da mi se ne ponavlja da ih ponovo režiram, ali da imam neku u skicama, pa ću pokušati da to završim”, navela je Ognjenović i dodala da je odmah pozvala da angažuje glumce Igora Đorđevića i Miša Obradovića, koji su bili njeni najbolji studenti koje je ikada imala.
Govoreći o nastanku teksta Kozocida, Ognjenović je rekla da piše o ljudima i citirala Lenjina da ”nema dobrog kolektiva bez osvješćenog pojedinca”.
”Ideologija je pogriješila što je pojedincima ulivala mišljenje da su značajniji od sebe i od svakog svog saradnika i tu je ta diktatura njihovih vođa”, rekla je Ognjenović.
Priču o poslušnosti i neposlušnosti, ali i o kukavičluku, licemjerju, uz ogromnu toplinu likova, karakterističnih za Ognjenović iznio je glumački ansambl koji čine Obradović, Đorđević, Goran Slavić, Mladen Nelević, Pavle Ilić, Dejan Đonović, Davor Dragojević, Dubravka Drakić, Ivana Mrvaljević, Branka Femić šćekić, Maja šarenac, Jelena Simić, Katarina Krek, Željko Caja Radunović, Danilo ÄŒelebić, Dragan Račić, Stevan Radusinović, Miloš Pejović, Omar Bajramspahić i Pavle Popović i statisti Slavka Nelević, Jelena Odalović, Zoran Rakočević, Darko Bjelobrković i Novak Tomović.
Đorđević, koji u predstavi glumi profesor iz Beograda Raška Marića, kazao je da su tom dramom htjeli da pokažu borbu diktature vlasti i stručnosti i struke.
”Možemo da kažemo da je to ta vrsta diktature, ali u svakom slučaju vlast ne želi da ima osjećaj za stručnost i za nekog ko ima neko znanje, nego smatra stručnost svojim neprijateljem. Stručnjak podrazumijeva moralnu kategoriju koja nas danas polako napušta, više nema morala, a čak se i hvalimo time”, rekao je Đorđević.
Prema njegovim riječima, odabrana priča nije o komunizmu i o jednom dijelu naše istorije, nego je priča o nama.
Obradović, koji igra predsjednika, skojevca Jovana, koji iskreno do kraja vjeruje u ono što radi, rekao je da je taj mladi čovjek iz provincije opijen velikim idejama, što je sa jedne strane pohvalno, ali sa druge problem što ne postoji nikakvo kritičko mišljenje.
”Jovan je u svemu tome čist i naivan sanjar, jer da nije takav, brže bi se prilagodio i ne bi otišao na Goli otok. On jeste vjerovao, ali nije mogao do kraja ni da razluči šta jeste i šta nije”, objasnio je Obradović.
Glumica Ivana Mrvaljević ili zgodna, bistra Joka čobanica, zadovoljna je što je tom predstavom završen njen mandat kao direktorice Gradskog pozorišta, a privilegovana je, kako je rekla, što je dobila da igra takvu epizodu, gdje je u jednoj sceni sadržano sve.
”Moje je bilo da odigram što je Vida napisala. To je sa punoćom napisano, iz te jedne scene se vidi i njena biografija, karakter i budućnost, i sva je onako zaokružena i kompletna kao lik”, rekla je Mrvaljević.
Glumica Katarina Krek, ili Jana ”lajavica”, koja priča ono što misli da treba, zadovoljna je dobijenom ulogom, jer se rijetko dešava da kroz lik koji tumačite u jednom periodu života, odrastanja i ličnog izgrađivanja, u potpunosti sebe reflektujete sa onim što su vaši stavovi o svijetu i životu.
Za glumicu Branka šćekić Femić, ili poštarku Maru, najzanimljivije je što prepoznaje taj mentalitet i danas, iako je radnja smještena prije 50 do 60 godina i to što treba da bude opomena i nauk i smijanje samima sebi, kao najbolji način da se rastrijeznimo i suočimo sa svojim manama i onim što bi trebalo mijenjati, dok se lik koga igra Stevan Radusinović bori za zdrav razum koji jedino može da nas spasi.
Na Međunarodnom festivalu glumca biće izvedeno šest predstava u zvaničnoj, takmičarskoj konkurenciji, a večeras je na repertoaru komad ”I svaki put kao da je prvi”, Kruševačkog pozorišta i Art teme iz Beograda.
(kraj) mpa/mip