Durmitor neæe biti na ugroženoj listi UNESCO-a
- Durmitor neæe biti na ugroženoj listi UNESCO-a
- Post By urednik
- 10:57, 17 jun, 2005

Podgorica, (MINA) - Nacrt odluke koju æe razmatrati Komitet za svjetsku baštinu o stanju dobara upisanih na njenu listu, nema predloga da se Nacionalni park Durmitor stavi na UNESCO-vu listu u opasnosti.
Ta odluka dolazi nakon odustajanja crnogorskih vlasti od izgradnje Hidroelektrane Buk-bijela.
Komitet za svjetsku baštinu zasijedaæe od 10. do 17. jula u Durbanu u Južnoj Africi, a na dnevnom redu æe se naæi Izvještaj Misije UNESCO posveæen Nacionalnom parku Durmitor i rijeci Tari.
U pismu ambasadora Delegacije Srbije i Crne Gore pri UNESCO Dragoljuba Najmana crnogorskom ministru ekologije Boru Vuèiniæu, navodi se da u Predlogu odluke nema kritika u vezi sa ponašanjem vlasti, u pogledu oèuvanja prostora Durmitora i rijeke Tare.
“Ovdje se ponavlja pozitivna ocjena angažovanja Vlade Srbije i Crne Gore i posebno crnogorskih vlasti na prevazilaženju problema nastalog najavom izgradnje Hidroelektrane na Drini koju ste brzom i uspješnom akcijom ubustavili”, naveo je Najman.
Prema njegovim rijeèima, oèigledno je da su prilikom predlaganja Nacrta odluke uzete u obzir primjedbe i sugestije koje su crnogorski predstavnici iznijeli u Komentaru na Izvještaj Misije UNESCO.
“U Nacrtu odluke nema predloga da se Nacionalni park Durmitor stavi na UNESCO-vu listu baštine u opasnosti, kako je to predložio ekspertski tim u Izvještaju. Vjerujem da æe uèesnici skupa u Durbanu više pažnje posvetiti razmatranju teksta Odluke nego Izvještaja Misije”, kazao je Najman.
On smatra da bi bilo dobro da u Durbanu bude i predstavnik nadležnog organa iz Crne Gore, koji bi mogao dati kompetentan odgovor na bilo koje pitanje u vezi sa Nacionalnim parkom Durmitor i Tarom.
Najman je ukazao na dio Nacrta, u kome se od vlasti Bosne i Hercegovine zahtijeva da u potpunosti poštuju Konvencije o svjetskoj baštini, posebno da ne preduzima nikakve akcije na svojoj teritoriji koje bi prijetile dobrima u Crnoj Gori.
“Svi drugi zahtjevi iz Nacrta potpuno su prihvatljivi, bilo da se odnose na iznalaženje alternativnih izvora energije, primjenu meðunarodnih normi u zaštiti životne sredine, do ratifikovanja odgovarajuæih meðunarodnih konvencija”, rekao je Najman.
On je ocijenio oèekivanim zahtjev da se Centru za svjetsku baštinu, prije 1. februara 2006. godine, dostave sve odluke u vezi sa realizacijom projekta Buk-bijela, ili bilo kakvih drugih planova koji bi mogli uticati na promjenu stanja u Nacionalnom parku Durmitor.
“Taj datum je izabran sa oèiglednom namjerom Centra da sebi da prostor da to pitanje, eventualno, ponovo stavi na dnevni red narednog zasijedanja Komiteta 2006. godine”, rekao je Najman.
On je istakao i da cijeni saradnju sa crnogorskim Ministarstviom zaštite životne sredine i ureðenja prostora I da æe uvijek biti spreman da pomogne u rješavanju eventualnih problema u saradnji sa UNESCO.
(kraj) tmi/mrd