Dva nova transformatora za stabilniji elektroenergetski sistem
- Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) će u trafostanicama u Podgorici i Mojkovcu ugraditi nove transformatore, vrijedne 4,5 miliona EUR, koji bi trebalo da doprinesu boljoj snabdjevenosti potrošača, modernizaciji mreže i stabilnosti sistema.
- Post By Sanja Miajlovic
- 10:37, 23 jun, 2026
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) će u trafostanicama u Podgorici i Mojkovcu ugraditi nove transformatore, vrijedne 4,5 miliona EUR, koji bi trebalo da doprinesu boljoj snabdjevenosti potrošača, modernizaciji mreže i stabilnosti sistema.
Glavna inženjerka za ispitivanja u CGES-u, Olivera Čolaković, kazala je da je investicija u iznosu od 4,5 miliona EUR iskorišćena za nabavku dva nova energetska auto-transformatora snage 150 megavolt ampera (MVA), koji su namjenjeni za zamjenu dotrajalih transformatorskih jedinica u trafostanicama Podgorica 1 i Mojkovac.
“Nakon gotovo tri godine kontinuiranog rada, počev od pripreme tehničke specifikacije, praćenja postupka javne nabavke, proizvodnog procesa, kontrole kvaliteta, međufazne kontrole, prijemnih ispitivanja u fabrici i izuzetno izazovnog transporta, transformatori su konačno stigli na mjesta njihove ugradnje i u toku je njihova montaža”, rekla je Čolaković u trafostanici Podgorica 1, gdje je u toku ugradnja transformatora.
Čolaković je, predstavljajući ovu investiciju, iskoristila priliku da svim koleginicama čestita Međunarodni dan žena u inženjerstvu, koji se tradicionalno obilježava danas, poručujući da je ženski doprinos toj struci nemjerljiv i da predstavlja važan dio uspjeha svake kompanije.
“U CGES-u smo posebno ponosni na činjenicu da u njemu radi 45 inženjerki koje svojim svakodnevnim angažmanom, profesionalnošću i odgovornošću, doprinose realizaciji velikih projekata i učestvuju u unapređenju našeg sistema. Upravo zato mi je posebno zadovoljstvo što danas, na naš dan, predstavljamo vrlo značajnu investiciju - nabavku dva nova transformatora, koja je još jedan značajan korak ka pouzdanijem, stabilnijem i savremenijem elektroenergetskom sistemu Crne Gore”, rekla je Čolaković agenciji Mina-business.
Ona je kazala da će prvo biti montiran transformator u trafostanici Podgorica 1. Radovi bi trebalo da traju do polovine jula, kada će i biti pušten u pogon.
“Nakon toga će se pristupiti montaži transformatora u trafostanici Mojkovac. Ti radovi bi mogli trajati nešto duže, iz razloga što je ta trafostanica terenski izazovnija i prostorno ograničena, a sama montaža izazovan postupak koji zahtijeva upotrebu teške mehanizacije i opreme i sve to u okruženju pod visokim naponom, što zahtijeva poseban oprez”, objasnila je Čolaković.
Ona je kazala da vjeruje da će izvođači, zajedno sa svim angažovanim ekipama CGES-a, uspješno odgovoriti svim izazovima i taj dio posla privesti kraju.
„Vjerujem da će i transformator u Mojkovcu biti pušten do kraja avgusta, eventualno početkom septembra”, rekla je Čolaković.
Na ovaj način, kako je poručila, CGES potvrđuje svoju kontinuiranu posvećenost unapređenju sistema i modernizaciji mreže.
“Nabavka ova dva transformatora doprinosi poboljšanju snabdijevanja potrošača, naročito u smislu energetske razmjene između 220 i 110 kilovoltne (kV) mreže. Ovaj projekat je posebno značajan što će povećati stabilnost sistema i otvoriti vrata za dalji razvoj naše mreže, što je u korist svih njegovih korisnika, a svakako i na zadovoljstvo građana Crne Gore”, zaključila je Čolaković.
VIDEO SERVIS:
(kraj) jlb/sam