Edukacija o zaštiti crnogorskog meda geografskom oznakom
- Edukacija o zaštiti crnogorskog meda geografskom oznakom
- Post By urednik
- 18:12, 5 oktobar, 2015

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Pčelarstvo se u Crnoj Gori posljednjih godina ubrzano razvijalo, tako da su stvorene pretpostavke za naredni nivo unapređenja tog sektora, kao što je zaštita meda geografskom oznakom, ocijenio je sekretar slovečakog Saveza pčelarskih organizacija Slovenije, Anton Tomec.
Kako je saopšteno iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, Tomec, kao ekspert na TAIEX (EU) misiji, narednih pet dana boraviće u Crnoj Gori i zajedno sa predstavnicima Ministarstva i Saveza pčelarskih organizacija Crne Gore radiće na pripremi terena za zaštitu crnogorskog meda.
Cilj te ekspertske misije je, kako je saopšteno, edukacija crnogorskih pčelara o prednostima zaštite meda, motivacija da se uđe u proces sertifikacije, kao i tehnička pomoć za pripremu potrebne dokumentacije i ispunjavanja procedura.
„Na radionici koja je danas održana u Kući meda u Danilovgradu, ekspert je predstavio iskustvo Slovenije na putu zaštite „Slovenačkog meda“, ističući da je to put kojim bi trebalo da idu i crnogorski pčelari, kako bi kvalitetan med koji se proizvodi u Crnoj Gori dobio veću vrijednost i prepoznatljivost.
„Na osnovu slovenačkog iskustva mogu reći da i crnogorski pčelari treba da idu u pravcu zaštite kvaliteta i porijekla i da tako odskoče od proizvoda koji se na tržištu pojavljuju sa drugih područja. Mislim da isticanjem kvaliteta kroz sistem označavanja geografskom oznakom, pčelarstvo u Crnoj Gori, koje je sličnog obima i kapaciteta kao i slovenačko, može da se izbori na globalnom tržištu“, kazao je Tomec.
On je rekao da bi zaštita meda mogla da bude zamajac zaštite i drugih proizvoda u Crnoj Gori, s obzirom na to da su pčelari dobro organizovani i imaju kapacitet da sprovedu taj zahtjevan proces, možda lakše nego drugi poljoprivredni proizvođači.
Savjetnica za politiku kvaliteta, Merisa ÄŒekić, kazala je da je cilj ekpertske misije na temu zaštite meda u Crnoj Gori geografskom oznakom da se predstavnici Saveza pčelarskih organizacija informišu o procedurama za zaštitu u skladu sa šemama kvaliteta.
U saradnji sa Ministarstvom, i uz pomoć eksperta iz Slovenije, saopšteno je iz Ministarstva, radiće se na pripremi specifikacije neophodne za zaštitu meda, najvjerovatnije geografskom oznakom.
„U crnogorskom pčelarskom savezu ekspertsku misiju i edukaciju o prednostima zaštite meda i proceduri sertifikacije ocjenjuju vrlo korisnom, jer su crnogorski pčelari zainteresovani da unapređuju ovu djelatnost“, saopšteno je iz Ministarstva.
Sekretar Saveza, Vladimir Radulović, istakao je da im je već nakon prvog radnog dana jasnije kakav posao predstoji na uspostavljanju oznake.
„Za dobijanje geografske zaštite bitno je, između ostalog, definisati nekoliko parametara kada je kvalitet meda u pitanju, kao što su nivo polena, vode i još nekih materija u medu, zašta je potrebno uraditi ozbiljne analize i atlas medonosnog bilja u Crnoj Gori“, rekao je on.
Radulović vjeruje da će u narednom periodu edukacija pčelara i rad na tom polju donijeti rezultat i da će „crnogorski med“ biti dio ponude na domaćem, ali i inostranim tržištima.
(kraj) boj