Ekološka rekonstrukcija da ispuni zahtjeve kvaliteta vazduha
- Ekološka rekonstrukcija da ispuni zahtjeve kvaliteta vazduha
- Post By urednik
- 15:25, 21 decembar, 2019

Pljevlja, (MINA) – Crna Gora mora da osigura da ekološka rekonstrukcija prvog bloka Termoelektrane ispuni zahtjeve kvaliteta vazduha ili da planira buducÌnost bez fosilnih goriva, saopšteno je na okruglom stolu u Pljevljima.
Izvršna direktorica Grin houma /Green home/ Nataša Kovačević podsjetila je da je za ekološku rekonstrukciju prvog bloka termoelektrane Pljevlja odabran kinesko-crnogorski konzorcijum.
“Uzimajući u obzir da je ponuda odabranog konzorcijuma 40 miliona EUR niža od evropskih ponuđača, nameće se pitanje vezano za kvalitet i učinkovitost ekološke rekonstrukcije, odnosno da li će ona obezbijediti primjenu najboljeg ekološkog standarda“, navela je Kovačević, na okruglom stolu koji su organizovali Grin houm i MANS.
Crna Gora, kako je poručila, mora da planira buducÌnost bez fosilnih goriva i prekine da zavisi od uglja, za dobrobit građana, održivu ekonomiju i zdravu životnu sredinu.
Kovačević je kazala da je paralelno sa projektom ekološke rekonstrukcije ponovo pokrenuto i pitanje toplifikacije Pljevalja, kao rješenje zagađenosti tog grada, prenosi PR centar.
Prema njenim riječima, predložena rješenja i dalje podrazumijevaju korišćenje uglja, dok se tokom prethodnih godina nije govorilo o alternativnim, dugoročnim i na duže staze isplativijim rješenjima.
Potpredsjednik opštine Pljevlja, Mervan Avdović, podsjetio je da su u toj lokalnoj samoupravi formirana radna grupa za implementaciju projekta Daljinskog grijanja i smanjenja zagađenja vazduha.
Kako je naveo, za sada su raspisana dva tendera.
Avdović je objasnio da se prvi tender odnosi na izbor stručnog konsultanta koji će analizirati postojeću dokumentaciju u vezi sa toplifikacijom i pripremiti tendersku dokumentaciju za realizaciju projekta primarnog toplovoda.
On je kazao da se drugi tender odnosi na adaptaciju fasade, fasadnih otvora u cilju implementacije mjera energetske efikasnosti za zgrade koje se griju iz kotlarnice.
„Vrijednost tendera je 367 hiljada EUR sa porezom na dodatu vrijednost i otvoren je do 24. januara“, dodao je Avdović.
Vršilac dužnosti izvršnog direktora Termoelektrane, Luka Jovanović, kazao je da je predviđeno da se do 2021. godine uspostavi sistem za odsumporavanje, denitrifikaciju i transport pepela i šljake.
Kako je naveo, revizija i glavni projekat biće gotovi do juna sljedeće, nakon ćega će se krenuti sa nabavkom i montažom opreme.
Predstavnik Centra za ekologiju i održivi razvoj iz Srbije, Zvezdan Kalmar, smatra da je budućnost u obnovljivim izvorima energije i da treba da se odredi koje su to obaveze koje Crna Gora treba da ispuni u procesu priključivanja Evropskoj uniji (EU).
Predstavnik Centra za životnu sredinu Bosne i Hercegovine, Denis Žiško, podsjetio je da je Tuzla prije četiri decenije krenula u projekat toplifikacije.
„Mi smo i dalje jedan od gradova rekordera u regionu, pa i u svijetu, po zagađenju vazduha. Tako da neću reći da daljinsko grijanje i širenje mreže daljinskog grijanja ne valja. To nije istina – ono valja”, naveo je Žiško.
On smatra da političari ne bi trebalo da predstavljaju taj projekat kao da će u potpunosti riješiti problem zagađenja vazduha.
Prema riječima Žiška, jasno je da je potrebno uspostaviti toplifikacionu mrežu u urbanom djelu grada, ali je to neizvodljivo i neisplativo u cijelom gradu.
„U tom smislu prvi korak mora biti sprovođenje mjera energetske efikasnosti. Nelegalna, neplanska gradnja je velika pravna prepreka u sufinansiranju i finansiranju mjera smanjenja aerozagađenja i otežavajuća okolnost ako je prisutna na terenu“, naveo je Žiško.
(kraj) mip/nim