Ekonomski izazovi koji oèekuju Evropu u 2012.
- Ekonomski izazovi koji oèekuju Evropu u 2012.
- Post By kristina
- 12:30, 31 decembar, 2011

Pariz, (MINA-BUSINESS/TANJUG) - Države Starog kontinenta suoèene sa dugovima, strogim mjerama štednje, ekonomskim usklaðivanjima i privrednim rastom moraæe da pronaðu rješenje za krizu koja ih je pogodila, piše francuski list Le Figaro.
Pariski dnevnik smatra da je uvoðenja zajednièke evropske valute možda bio preveliki zalogaj za EU, kao i da je greška uèinjena na samom poèetku isplivala na površinu sa izbijanjem krize.
“Pogrešno je bilo to što je lansiran euro, a da nijesu napravljena dva bitna koraka koja podrazumijevaju kredibilnu budžetsku disciplinu i jedinstven evropski trezor”, navodi list.
Evropska valuta zbog toga, kako tvrde, nije uspjela da se odupre konkurentima, amerièkom dolaru, kineskom juanu, švajcarskom franku i britanskoj funti.
List podsjeæa i da su evropski lideri, od proljeæa prošle godine i prvih finasijskih problema Grèke, održali bar 12-ak samita posveæenih krizi i pokušajima da se naprave najmanje èetiri plana za spasavanje, koji su èesto bili kontradiktorni.
Rezultat jednog od samita bio je dogovor o pomoæi Grèkoj u otplati duga i odlaganje sistematiènog jaèanja kapitala banaka. Na narednom samitu ta rekapitulacija je dovedena u pitanje, da bi se zatim pronašlo srednje rešenje. Na poslednjem sastanku, poèetkom decembra, odgovoreno je na pitanje kolektivne discipline, postizanjem takozvanog budžetskog pakta.
Figaro smatra da æe poèetkom naredne godine, preduzeæa, banke i evropske države koje su sa teškom mukom prebrodile kraj godine, morati da se suoèe s povratkom na tržišta i masivnim prispjeæem naplate dugova.
Grèka još ne uspjeva da se izbori sa privatnim povjeriocima, dok Italija mora da obezbijedi više od 250 miljardi EUR za isplatu dugova u narednoj godini.
Prema Figaru, tri godine nakon niza potresa u svijetu finasija, države èlanice EU suoèiæe se sa još jednim dodatnim problemom - privredni rast eurozone jedva da je dostigao vrijednost od 0,2 odsto u treæem semestru, dok je EU na ivici recesije, bez rješenja za fiskalne probleme i optereæena sa još veæim deficitima.
Finasisijski gledano, zemljama èlanicama EU biæe još teže da podnesu teret javnih dugova i da održe u životu privatne banke. U Grèkoj, Španiji i Italiji, niko ne grantuje da æe nove vlade dugo opstati na vlasti zbog socijalnih izazova, porasta nezaposlenosti i novih oštrih mjera štednje, zakljuèuje list.
(kraj) nar