Energetske kompanije više da štede
- Energetske kompanije više da štede
- Post By kristina
- 12:37, 3 januar, 2012

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Obaveze energetskih kompanija, prema novim metodologijama, biæe da smanjuju troškove poslovanja i gubitke na prenosnom i distributivnom sistemu, kao i da poveæaju investicije i kvalitet snabdijevanja, saopštio je Predsjedavajuæi Odbora Regulatorne agencije za energetiku (RAE), Dragutin Martinoviæ.
Martinoviæ je u intervjuu agenciji Mina-business kazao da se radi o novoj metodi u kojoj se definiše gornja granica prihoda za subjekte i preko koje se energetske kompanije motivišu da štede i racionalno posluju.
“Efekte od ušteda kompanija zadržava u prvom periodu, a u narednim te koristi dobijaju graðani. Metoda je podsticajna i za investitore, jer garantuje stabilan ambijent za poslovanje”, rekao je Martinoviæ.
RAE je uz pomoæ stranih konsultanata u èitavoj prošloj godini radila na izradi novih metodologija. Cijene æe prema novim metodologijama važiti od jula ove godine i primjenjivaæe se na period od tri godine.
Martinoviæ je naveo da æe biti primjenjivane i korekcije u toku tog perioda, ako se za njih budu stekli uslovi.
“Obaveze subjekata æe biti da smanjuju troškove poslovanja i gubitke na prenosnom i distributivnom sistemu, kao i da poveæaju investicije i kvalitet snabdijevanja”, poruèio je Martinoviæ.
Prema njegovim rijeèima, odluku o poveæanju cijena struje, koja je stupila na snagu 1. januara, RAE je donijela na osnovu zakona i pravila i u transparentnom postupku iako su njome nezadovoljni Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) , potrošaèi i sindikalne organizacije.
Martinoviæ je dodao da je prilikom razmatranja zahtjeva EPCG da joj se poveæa dozvoljeni prihod bilo dosta pritisaka na regulatora od sindikalnih organizacija, dijela sredstava javnog informisanja i opozicije, ali kako kaže, daleko manje nego ranije.
“Bilo kako bilo, RAE svoj posao mora da radi prema zakonu i podzakonskim aktima, nepristrasno, nezavisno i realno uvijek vodeæi raèuna o stvarnim pokazateljima i ravnoteži interesa energetskih subjekata i potrošaèa”, objasnio je Martinoviæ.
On je podsjetio da je EPCG u prošloj godini bila suoèena sa problemom nedostatka elektriène energije iz sopstvenih izvora, zbog ekstremno dugog sušnog perioda, što je izazvalo poveæanje cijena struje iz uvoza zbog nestašice u regionu.
„Stanje je pogoršano zbog skoka cijena prenosnih kapaciteta zemalja iz okruženja. EPCG je, zbog oèuvanja sistema, bila prisiljena da angažuje Termoelektranu Pljevlja u punom kapacitetu uz rizik moguæih kvarova zbog tog režima rada, uz punu proizvodnju Rudnika uglja”, rekao je Martinoviæ.
EPCG je, kako je dodao, morala i da elektriènu energiju nabavlja iz uvoza po cijenama koje su u pojedinim periodima bile oko dva puta veæe od one koju je RAE odobrila.
„Proizvodnja elektriène energije iz termoelektrana je znatno skuplja od proizvodnje iz hidroelektana, što poveæava troškove poslovanja EPCG, koja je bila suoèena i sa nerealizacijom energetskim bilansom planiranih kolièina na osnovu kojih se utvrðuje cijena elektriène energije”, saopštio je Martinoviæ.
Energetske kompanije zahtjev za odobrenje novog regulatorno dozvoljenog prihoda moraju da dostave do kraja februara.
Martinoviæ je objasnio da zahtjev mora biti temeljen na dokumentima, èinjenicama i objektivnim pokazateljima iz poslovanja subjekata.
“U metodologiji je precizno definisan postupak podnošenja i sadržaj zahtjeva, kao i utvrðeni rokove za završetak aktivnosti. RAE u toku postupka ima pravo da traži dodatnu dokumentaciju”, rekao je on.
Na pitanje da li je RAE napravila korekcije prema kupcima za 2010. godinu po osnovu veæeg izvoza EPCG, Martinoviæ je kazao da su osim toga uradili i sve korekcije prema kupcima i subjektima za predhodni period.
“To je zahtijevalo izuzetan napor zaposlenih u RAE, detaljan monitoring i dodatnu složenu analitiku za utvrðivanje novih cijena. Sve smo korekcije napravili zakljuèno sa decembrom prošle godine”, naveo je Martinoviæ.
Prema njegovim rijeèima, korekcije su neminovnost i u buduænosti, a najviše su uzrokovane oscilacijama na tržištu, zbog naglih poveæanja ili smanjenja cijene energije iz uvoza, kao i troškova na koje subjekti ne mogu uticati.
Martinoviæ se osvrnuo i na sve èešæe pritiske na RAE, posebno u periodu kada se odreðuje regulatorno dozvoljeni prihod energetskih kompanija, ocjenjujuæi da su poslovi koje regulator radi obimni i složeni i za daleko veæi broj zaposlenih.
”U RAE ukupno radi 26 zaposlenih, pa smo prinuðeni da ulažemo veliki napor i izvan radnog vremena, kako bi ispunili sve obaveze koje se od nas oèekuju. Postoje nezadovoljstva vezano za Odluke Agencije, ali su i sve èešæe priznanja za nepristrasan i transparentan rad”, kazao je Martinoviæ.
On je podsjetio i da je konkurs za izbor direktora RAE otvoren do 10. januara, nakon èega slijedi rangiranje i odabir kandidata, kao i Odluka Odbora.
“Taj postupak nije moguæe završiti prije februara. Sa izborom direktora se ne kasni jer postojeæem direktoru mandat traje do marta ove godine”, zakljuèio je Martinoviæ.
(kraj) jlb/sam