• nedjelja, 20 jul 2025

ESG praksa za održivi razvoj i konkurentnost

ESG praksa za održivi razvoj i konkurentnost

 

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Skup standarda koji usklađuje poslovanje sa konceptima održivog razvoja u oblastima životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja (ESG) put je ka održivom razvoju i konkurentnosti na globalnom tržištu.

To je ocijenjeno na konferenciji „Vrijeme za ESG: Novi standardi za održivi razvoj Crne Gore”, koju je organizovao Centar za klimatske promjene Univerziteta Donja Gorica, uz podršku Eko fonda.

Direktorica Centra za klimatske promjene, Ivana Vojinović, istakla je da je ESG koncept, koji objedinjava ekološke, društvene i upravljačke 
faktore poslovanja, postao neizostavni element modernog poslovanja i investicija. 

"ESG je poziv da preduzeća ne gledamo samo kroz bilans stanja, već i kroz bilans uticaja na ljude, 
prirodu i zajednice", kazala je Vojinović. 

Kako je istakla, kompanije u Crnoj Gori koje danas uključe ESG faktore u svoje poslovanje, izgradiće konkurentni poslovni model spreman za budućnost. 

Izvršni direktor Eko fonda, Draško Boljević, kazao je da je zadovoljan zbog sveukupne realizacije projekta „Izvještavanje za budućnost: ESG okviri za klimatsku odgovornost privrednih subjekata”, ukazujući da je politika Eko fonda da podržava održive prakse u poslovanju crnogorske privrede.

To su, kako je istakao, upravo ESG standardi. 

Osnivačica i izvršna direktorica Sustineri Partners, Biljana Braithwaite, koja je 
autorka Priručnika “Poslovanje s pogledom na budućnost: ESG izvještavanje za privredu 
i banke”, dala je perspektivu razvoja koncepta održivosti poslovanja u Evropskoj uniji (EU).

Ona je naglasil da ESG nijesu prolazni trend, već novi model korporativnog upravljanja. 

Braithwaite je ukazala na brojne primjere toga kako nove regulatorne obaveze mijenjaju preferencije proizvođača i potrošača u EU. 

Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, Damir Gutić, rekao je da se sistem u proteklom periodu nije na adekvatan način bavio ranjivim grupama, već je bio centralizovan.

"A kako bi to bilo moguće potrebno je da sistem bude rasterećen", naveo je Gutić. 

On je istakao da, ukoliko ne oslobodimo institucije, one se ne mogu kvalitetno baviti onim poslovima koji su stvarno bitni. 

Princ Nikola Petrović Njegoš poslao je poruku da se priroda Crne Gore mora čuvati, naročito u kontekstu ideala kojem se teži duže od tri decenije, a to je razvoj Crne Gore kao ekološke države. 

Generalni direktor za međunarodnu saradnju u Ministarstvu prosvjete nauke i inovacija, Marko Vukašinović, predstavio je niz uspješnih inicijativa koje sektor prosvjete sprovodi na temu ozelenjavanja nastavno-naučnog programa.

On je istakao da je nedavno usvojena Strategija reforme obrazovanja 2025-2025, koja je posebu pažnju posvetila temi održivosti. 

Član Senata Državne revizorske institucije, Branislav Radulović, ukazao je na to da se Nacionalni savjet za održivi razvoj, kojim predsjedava premijer Milojko Spajić, nije sastao nijednom tokom protekle tri godine.

Prema njegovim riječima, Nacionalni savjet predstavlja ključno savjetodavno tijelo za pitanje održivog razvoja Crne Gore, u sva tri stuba: ekološkom, socijalnom i ekonomskom. 

Predsjednica Društva statističara i demografa Crne Gore, Gordana Radojević, naglasila je važnost tačnosti i kvaliteta podataka u oblasti održivog razvoja, kao i nužnosti uspostavljanja dosljednog statističkog praćenja indikatora koji mjere održivost u Crnoj Gori. 

Pomoćnica direktora Deponija D.O.O Podgorica, Vesna Milović, govorila je o brojnim inicijativama koje je to preduzeće sprovelo u proteklom periodu, a tiču se nabavke specijalizovane opreme za tretman guma, koja će biti stavljena u funkciju u oktobru, sakupljanja otpadnog stakla, jestivog ulja, društveno odgovornih aktivnosti kao što je sakupljanja starih udžbenika.