EU cijeni posveæenost crnogorskih vlasti
- EU cijeni posveæenost crnogorskih vlasti
- Post By dejanl
- 12:42, 28 april, 2010

Podgorica, (MINA) – Evropska unija (EU) cijeni posveæenost crnogorskih vlasti da promovišu i štite prava djece koja su u sukobu sa zakonom, kazao je danas šef operacija pri Delegaciji Evropske unije u Podgorici, Nikola Bertolini /Nicola Bertolini/.
On je na završnoj konferenciji o reformi maloljetnièkog pravosuða kazao da æe taj projekat znaèajno doprinijeti postizanju kljuènog koraka za Crnu Goru - sveobuhvatnog maloljetnièkog pravosuða u skladu sa Konvencijom Ujedinjenih nacija o pravima djeteta i Poveljom EU o osnovnim pravima.
„Projekat pruža podršku izgradnji kapaciteta za preko 250 profesionalaca iz oblasti maloljetnièkog prava, koji su usredsrijeðeni na prava djece u sukobu sa zakonom i na savjetodavne porodiène programe za djecu i porodiceu riziku“, objasnio je Bertolini.
On je dodao da æe snažna saradnja izmeðu pravosudnog i sistema socijalne zaštite biti kljuèna za obezbjeðivanje efektivne prevencije omladinske delikvencije i zaštite prava djece u konfliktu sa zakonom.
„Napori i izazovi Crne Gore da promoviše i zaštiti prava djece naæi æe se u Mišljenju (Evropske komisije) i biæe procjenjivani redovno na putu ka èlanstvu u EU“, kazao je Bertiolini.
Ministar pravde Miraš Radoviæ rekao je da projekat prati nastojanje Crne Gore da doðe do pravnog okvira koji je okrenut djetetu i osnaživanju njegovog osjeæaja dobrobiti, dostojanstva i pripadnosti široj i zdravoj društvenoj zajednici.
„I da sankcije prema maloljetnicima u sukobu sa zakonom budu zasnovane prije svega na naèelima socijalne integracije, obrazovanja i prevencije vršenja kriviènih djela u buduænosti. U tom smislu i da aternativne mjere imaju primat u odnosu na klasiène kriviène sancije“, objasnio je on.
On je kazao da u Vladi insistiraju na hitnim procedurama, djelotvornom nadzoru nad sprovoðenjem mjera prema maloljetnicima , specijalizaciji nosilaca pravosudne funkcije koji primjenjuju maloljetnièko zakonodavstvo.
„Slika maloljetnièkog pravosuða u Crnoj Gori neæe biti tek jedna stranica u katalogu reforme crnogorskog pravosudnog sistema, veæ i naš vjerodostojni odraz u ogledalu društvene odgovornosti“, poruèio je Radoviæ.
Šefica predstavništva UNICEF-a za Crnu Goru Nola Skiner ocjenila je da je projekat reforme bio ambiciozan i sveobuhvatan.
„Izrada Zakona o maloljetnièkom pravosuðu bila je u centru projekta, praæena mnogobrojnim aktivnostima i rezultatima koji doprinose uvoðenju programa prevencije i reintegracije, kao i naporima da se poboljšaju stavovi i ponašanje prema djeci u riziku i onoj koja je veæ došla u sukob sa zakonom“, objasnila je ona.
Prema njenim rijeèima, uspješna primjena projekta dovela je do napretka u poštovanju prava djece u Crnoj Gori.
„Primjena Zakona i operacionalizacija zasebnog sistema maloljetnièkog pravosuða, potpunija primjena alternativnih mjera za maloljetnike u sukobu sa zakonom, kao i jaèanje mehanizma prevencije, važne su oblasti koje zahtijevaju nastavak zajednièkog rada“, ocijenila je Skiner.
Ministar rada i socijalnog staranja Suad Numanoviæ smatra da je realizacijom projekta zapoèet „proces ostvarivanja osnovnog cilja reforme – unapreðenje crnogorskog sistema maloljetnièkog pravosuða, kroz unapreðenje tretmana djece u sukobu sa zakonom“.
On je kazao da bi trebalo obratiti pažnju na sagledavanje „kapaciteta“ za primjenu Zakona. „U tom smislu stvaranje kadrovskih kapaciteta za primjenu novog Zakona, u svim sistemima, cijenimo kao jednu od važnih pretpostavki koja je dijelom ostvarena i realizacijom ovog projekta“.
„Uspostavljanje maloljetnièkog pravosuða je dugotrajan proces, u kojem svi segmenti našeg društva imaju znaèajnu ulogu. U tom smislu cijenimo veoma važnim detaljno osmišljavanje programa primjene novog Zakona koji nužno mora ukljuèiti ne samo predstavnike državnih institucija, veæ i lokalne zajednice, nevladinog i privatnog sektora“, zakljuèio je Numanoviæ.
(kraj) del/žug