EU: Nema podjele Kosova i Metohije
- EU: Nema podjele Kosova i Metohije
- Post By urednik
- 18:36, 13 jun, 2005

Luksemburg, (MINA) - Buduæi status Kosova i Metohije iskljuèuje promjenu granica, odnosno podjele, kao i stvaranje unije sa nekom drugom ili ulaska u drugu državu, navodi se u zajednièkom izvještaju visokog evropskog predstavnika Havijera Solane i komesara Olija Rena.
U dokumentu koji su danas u Luksemburgu usvojili ministri inostranih poslova zemalja èlanica Evropske unije (EU), istièe se da buduæi status Kosova mora biti zasnovan na multietniènosti, zaštiti manjina, kulturnih i vjerskih spomenika i efikasnom mehanizmu za borbu protiv organizovanog kriminala i terorizma.
“Kosovo se ne može vratiti na situaciju od prije marta 1999. godine, a Beograd i Priština moraju da idu ka evroatlanskim integracijama. Opšte je oèekivanje da æe EU igrati kljuènu ulogu u buduæim pokušajima da se odredi status Kosova, kao i poslije toga, imajuæi u vidu evropske perspektive pokrajine koje je dao Savjet Evrope na samitu u Solunu 2003. godine”, kaže se u izvještaju.
Podseæa se da je EU od poèetka igrala glavnu ulogu u politièkom, tehnièkom i ekonomskom doprinosu u primjeni Rezolucije 1244 Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija (UN), kao i da “Kosovo sada ulazi u kritiènu fazu”, jer predstoji pokretanje pregovora o njegovom buduæem statusu.
”EU treba da nastavi da pruža podršku UNMIK-u i privremenim vlastima Kosova i Metohije, u naporima u procesu primjene kosovskih standarda, a trebalo bi da bude tijesno ukljuèena u proces sveobuhvatne ocjene standarda, kroz podršku specijalnom izaslaniku generalnog sekretara UN-a Kaiju Eideu”, smatraju Solana i Ren.
U izvještaju se istièe da rješenje kosovskog pitanja mora da bude u potpunosti u skladu sa evropskim vrijednostima i da doprinosi realizaciji evropske perspektive Kosova i èitavog regiona, prenosi Radio Televizija Srbije.
“Na Kosovu æe biti neophodan nastavak meðunarodnog civilnog i vojnog prisustva i ono mora da ima važnu komponentu EU, ali ne može da bude UNMIK”, istièe se u izvještaju i dodaje da buduæe vojno prisustvo treba povjeriti NATO-u.
(kraj) tmi