EU podržæaæe reforme pravosuða
- EU podržæaæe reforme pravosuða
- Post By urednik
- 20:02, 26 januar, 2010

Podgorica, (MINA) – Crnogorskim organima u procesu reforme pravosuða neæe izostati podrška kolega iz Evropske unije, poruèila je danas ambasador Velike Britanije u Crnoj Gori Ketrin Najt Sends tokom razgovora sa crnogorskim ministrom pravde Mirašem Radoviæem.
Najt Sends je kao jedan od kljuènih problema zemalja u tranziciji navela pitanje korupcije, saopšteno iz crnogorskog Ministarstva pravde.
Radoviæ je istakao da se u posljednjih nekoliko godina u Crnoj Gori mnogo pažnje posveæuje odgovornosti sudija, što, kako je rekao, nije bilo zapaženo u ranijem periodu.
On je kazao da sada ima više razrješenja sudija, disciplinskih postupaka, ali i kriviènih postupaka u sudovima zbog koruptivnih kriviènih djela.
„Korupciji u pravosuðu pažnja se posveæuje i sa preventivnog i sa represivnog stanovišta. O borbi protiv te pojave sprovode se obavezne obuke nosilaca pravosudne funkcije i edukacija državnih službenika, posebno službenika policije“, naveo je Radoviæ.
On je upoznao ambasadorku sa kljuènim rezultatima reforme pravosuða u Crnoj Gori, kroz presjek realizovanih aktivnosti iz Strategije reforme pravosuða od 2007. do 2012 godine.
Naglašavajuæi da je reforma crnogorskog pravosudnog sistema zapoèela 2000. godine i da je taj proces intenziviran nakon obnove nezavisnosti, Radoviæ je istakao da su dva kljuèna cilja koje predviða Strategija – jaèanje samostalnosti i nezavisnosti, kao i efikasnosti pravosuða.
„Uspostavili smo dosta solidne temelje za funkcionisanje nezavisnog i samostalnog pravosuða i to smo pokazali u praksi, jer sudije bira nezavisno tijelo, a to je Sudski savjet“, napomenuo je ministar.
Èinjenica da je i on èlan Sudskog savjeta, kako je rekao, ne predstavlja rizik politièkog uticaja na rad tog tijela, naroèito ako se ima vidu struktura Savjeta, organe koji delegiraju njegove èlanove, kao i to da ministar ne uèestvuje u disciplinskom postupku protiv sudija.
„Privrženost nezavisnosti i samostalnosti pravosuða dokazali smo i znaèajnim podizanjem materijalnog položaja nosilaca pravosudne funkcije, kod kojih je stvoren osjeæaj dobre motivisanosti, a jedna od posljedica toga je znatno smanjenje odliva kadra, koji je bio karakteristièan za prethodni period“, naveo je Radoviæ.
Prema njegovim rijeèima, u Crnoj Gori je dosta uèinjeno na jaèanju efikasnosti pravosuða, a to se posebno odnosi na sudske zaostatke, koji se primjetno smanjuju, što, kako smatra, predstavlja veliki uspjeh, posebno ako se ima u vidu da su se u prethodnom periodu sudski zaostaci poveæavali.
„To je dokaz dobre Vladine politike, saradnje sa pravosuðem, kao i napora samog pravosuða u prevazilaženju tog problema“, smatra Radoviæ.
Govoreæi o regionalnoj i meðunarodnoj pravosudnoj saradnji, ministar je upoznao ambasadorku sa aktivnostima Crne Gore na pristupanju relevantnim meðunarodnim dokumentima, kao i aktivnostima Ministarstva pravde na njihovoj implementaciji.
Kao primjere dobre bilateralne saradnje u regionu, Radoviæ je naveo potisivanje tri ugovora o meðunarodnoj pravnoj pomoæi sa Srbijom i pripreme za reviziju ugovora sa Bosnom i Hercegovinom.
Ministar je naveo i da se novim Zakonikom o kriviènom postupku uvodi državno-tužilaèka istraga po anglo-saksonskom modelu, što æe doprinijeti kvalitetnijoj borbi protiv svih oblika kriminala, pa i borbi protiv korupcije.
On je ocijenio da ubuduæe više pažnje treba posvetiti edukaciji nosilaca pravosudne funkcije u skladu sa meðunarodnim standardima.
Radoviæ i Najt Sends zakljuèili su da izmeðu Crne Gore i Velike Britanije nema otvorenih pitanja iz oblasti pravosudne saradnje, koju, kako su naveli, u buduæem periodu treba dalje unapreðivati.
(kraj) mil