Euro podijelio crnogorske ekonomiste
- Euro podijelio crnogorske ekonomiste
- Post By dragana
- 14:59, 23 septembar, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Sopstvena valuta bi Crnoj Gori omoguæila da koristi sve blagodeti aktivne monetarne politike koje su imale sve ostale države bivše SFRJ, ocijenio je direktor Hipotekarne banke Slavko Drljeviæ.
«Ako ne možemo da zadržimo euro, moramo imati svoju valutu», rekao je on Radiju Slobodna Evropa komentarišuæi upozorenja srpskih ekonomista i oèekivanja crnogorskih da æe Evropska unija zatražiti od Crne Gore na napusti euro.
On je kazao da æe se «sve na ovim prostorima desiti onako kako to hoæe meðunarodna zajednica».
Za direktora Centra za meðunarodne studije Milenka Popoviæa, bilo bi loše da Crna Gora vrati dinar kao zvaniènu valutu.
»To bi na crnogorsku privredu imalo uticaj šoka i moglo bi da pogorša situaciju«, smatra Popoviæ.
Prema njegovim rijeèima, prošle godine je bilo bolje uvesti sopstvenu valutu nego euro, ali da ga sada ne treba napuštati.
«Imajuæi u vidu sve moguæe šokove koje bi izazvalo uvoðenje dinara i negativne posljedice za privredu, mislim da bi, i pored toga što je euro imao loše performanse u Crnoj Gori, trebalo nastaviti s njim sve do ulaska u Evropsku uniju», kazao je Popoviæ.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Podgorici Božidar Mihailoviæ ne oèekuje pritisak za povratak dinara.
»To bi bilo iracionalno. U Crnoj Gori se veæ ustalio sistem u kojem je euro domaæa valuta, a u Srbiji dinar. Vrlo bi bilo interesantno kada bi graðane Crne Gore danas neko pitao kako bi reagovali ako bi im se euro uzeo kao nacionalna valuta», rekao je Mihailoviæ.
Drljeviæ smatra da bi Crna Gora, da bi zadržala euro morala da racionlano koristi resurse i da smanji uvoz.
«Ukoliko to Crna Gora ne može da prihvati, a pretpostavljam da æe to tražiti Evropska unija, bilo bi logièno da nam neko kaže da ogromnu kolièinu uvezene robe, za koju smo potrošili eure, ili ponovo izvezemo ili vratimo», smatra Drljeviæ.
Prema njegovim rijeèima, tu bi se veoma lako moglo sugerisati rješenje da Crna Gora tu robu proda za dinare i da se ta valuta vrati.
«To bi bilo veoma porazno za projekat crnogorske državnosti«, ocijenio je Drljeviæ.
Popoviæ je rekao da æe monetarna harmonizacija imati negativne politièke posljedice, a da se ekonomske mogu teško procijeniti.
»Teško se mogu procijeniti jer je ta problematika zaista komplikovana. Euro se nije pokazao tako dobro kao što smo oèekivali, inflacija je u posljednje tri godine iznosila 70 odsto, a crnogorska privreda dovedena u neugodnu poziciju. Moguæe je da je zato sada vrijeme za monetarnu reformu«, kazao je Popoviæ.
(kraj) dmc/kmh