Evropske institucije da preispitaju projekat istraživanja nafte
- Evropske institucije da preispitaju projekat istraživanja nafte
- Post By kristina
- 11:09, 8 april, 2021

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Koalicija 27 uputila je apel predstavnicima Evropskog parlamenta, Evropske komisije, Energetske zajednice i sekretarijatima Barselonske konvencije, ACCOBAMS i MARPOL, za aktivno uključivanje u obustavljanje i preispitivanje procesa istraživanja nafte i gasa u crnogorskom podmorju.
U grupi nevladinih organizacija smatraju da je poražavajuća činjenica da nova Vlada ne sprovodi adekvatnu reviziju procesa dodjele i ugovora, zbog čega su tražili angažovanje evropskih i međunarodnih eksperata, koji će kostatovati kršenje obaveza Direktive o učešću javnosti u procesu donošenja odluka, o sigurnosti naftnih i gasnih operacija, prostornog planiranja morskog područja, Natura 2000, ciljeva energetskih i klimatskih politika.
Predstavnici KOalicije 27 su upozorili da je Vlada dala legitimitet bez preispitivanja procesa i ugovora sa firmama registrovanim samo za potrebe tog projekta, ugrožavajući javni interes, turizam kao vodeću privrednu djelatnost, ribarstvo, životnu sredinu i zdravlje građana.
“Vlada nastavlja brutalni odnos diskreditacije nevladinih organizacija i građana, odbacujući svaki dijalog o rizicima ili nesrecÌama koje bi se mogle dogoditi, za turizam, ribarstvo, morsku biodiverzitet ili priobalne zajednice, nabjeđujući javnost da su bespotrebne nacionalne inspekcije i kontrole i stavljajući bezbijednost javnog dobra u ruke off shore kompanija i njihovih majčinskih firmi koji bilježe stotine izliva godišnje, istrage za korupciju (Eni) ili su na crnim listama (Novatek)”, navodi se u saopštenju.
Predstavnici Koalicije 27 se nadaju da će evropska i međunarodna zajednica imati sluha za peticiju za uvođenje moratorijuma na istraživanje nafte i gasa, koju je potpisalo 13 hiljada građana, kao i apele 60 nevladinih organizacija, s obzirom da nadležne inistitucije Crne Gore nijesu.
Oni su kazali da su u tom smislu prvi razgovori su obavljeni sa DEU u Podgorici, Evropskim parlamentom i izvjestiocem za Crnu Goru, te se očekuje otvaranje ovog pitanja na narednoj Međuvladinoj konferenciji na ministarskom nivou i zvaničnim pregovaračkim dokumentima EU.
U pismu se navodi da Crna Gora nije sprovela transparentne procese učešća javnosti, posebno pogođenih lokalnih zajednica, te da nije sprovela sopstvene provjere sigurnosti tokom faza izdavanja dozvola i sigurnosne mjere, u skladu sa Direktivom o sigurnosti priobalnih naftnih i gasnih operacija na moru.
“Ni jedan ključni komentar nije usvojen na fiktivnom javnim raspravama, kako na lokalnom tako i na prekograničnom nivou, niti je proces bio rađen u skladu sa Direktivom o uspostavljanju okvira za prostorno planiranje morskog područja, koja reguliše proces u kojem nadležna tijela relevantne države analiziraju i organizuju ljudske aktivnosti u morskim područjima radi ostvarivanja ekoloških, privrednih i socijalnih ciljeva”, navodi se u saopštenju.
U Koaliciji 27 smatraju da pokreatanje eksploatacije ugljovodonika u crnogorskoj podmorju dovodi do nazadovanja Crne Gore na putu ka EU, te je nespojivo sa opredjeljenosti Evrope i Crne Gore za postizanje ciljeva dekarbonizacije do 2030. i 2050. godine, koje je predviđeno Pariskim sporazumom.
“Proizvodnja, transport i upotreba fosilnih goriva su neizbježno povezani sa opasnim emisijama metana, koji je odgovoran za gotovo 25 odsto danas zabilježenog globalnog zagrijavanja. U dugoročnom scenariju Evropske komisije, nema klimatskih koristi za upotrebu gasa za proizvodnju električne energije, ako su emisije metana tokom životnog ciklusa vecÌe od tri odsto, što je i u razvijenim zemljama nemoguće dostići”, kazali su iz Koalicije 27.
Oni su naveli da je Crna Gora, bez adekvatnih nultih studija o biodiverzitetu, odobrila istraživanja u potencijalnom Natura 2000 području, suprotno Direktivi o uspostavljanju okvira za prostorno planiranje morskog područja, kojom se nastoji očuvati raznovrsan, čist, zdrav i produktivan morski biodiverzitet, u prirodnim uslovima do 2020. godine.
“Vlada je odabrala da ide dijametralno suprotnim putem od završnog mjerila za zatvaranje pregovaračkog Poglavlja 27, za uspostavljanje okvira za djelovanje Zajednice u području politike o morskoj sredini prema spomenutoj Direktivi, što će značajno ugroziti pregovarački proces i pristup Crne Gore EU“, zaključuje se u apelu.
(kraj) nar