Evropske zemlje slijede Belgiju
- Evropske zemlje slijede Belgiju
- Post By kristina
- 09:51, 1 septembar, 2005

Pariz, (MINA-BUSINESS) – Nakon Belgije, još neke evropske zemlje smišljaju naèine zaštite kupovne moæi graðana i podsticanja nada u oporavak privrednog rasta zbog toga što skupa nafta poveæava troškove vožnje automobilom i grijanja.
Belgija æe ove godine potrošiti 300 miliona EUR tako što æe do kraja godine Vlada svakom domaæinstvu poslati èek na 75 EUR ili oprostiti toliko poreza da bi amortizovala uèinak skupljeg goriva.
Francuska, piše hrvatski Vjesnik, takoðe razmatra moguænost umirivanja svojih graðana nadoknadama iz državne blagajne, koja se pri rastu cijena automatski puni pošto se poveæavaju i prihodi od poreza.
Zasad još nema naznaka protesta zbog toga u Evropi, kao prije pet godina, kada je odluka tadašnje francuske vlade o nadoknadi skoka cijena goriva prevoznicima izazvala žestoke kritike.
Njemaèka, italijanska, španska i vlade mnogo istoènoevropskih zemalja zasad se dobro drže, ali su suoèene sa sve uèestalijim zahtjevima za popustima ili drugim mjerama nakon što je cijena benzina i lož-ulja u posljednjoj godini porasla za deset, 20 i èak 50 odsto.
Taksisti u Dablinu žele da im irska Vlada nadoknadi troškove prevoza, vjerovatno inspirisani primjerom javnih subvencija njihovim kolegama u Pekingu i Šangaju. Glavno udruženje potrošaèa u Italiji zatražilo je od Vlade da djeluje kao i belgijska, ali je Ministarstvo privrede iskljuèilo takav potez.
Troškovi domaæinstava u Evropi ljetos nijesu eksplodirali zahvaljujuæi jeftinijoj svježoj hrani, ali bi zima mogla promijeniti situaciju.
Ekonomisti vjeruju da vlade ne mogu baš uèiniti puno da bi graðanima nadoknadile rast cijena nafte koje su se u srijedu ponovo približile rekordu od 70 USD po barelu, što je opet podstaklo strah od viših raèuna za struju i benzin, ali i od narušavanja povjerenja i potrošnje u domaæinstvima.
Ekonomista Žan Mišel Siks /Jean-Michel Six/ ocijenio je da je mjera belgijske Vlade "kap u Sjevernom moru".
Evropske vlade ipak raèunaju na popravljanje prilika u ekonomiji u drugoj polovini godine, uzdajuæi se prije svega u pojaèanu liènu potrošnju.
Ekonomisti smatraju da su male šanse da æe zaista biti tako ako cijene goriva, grijanja i struje budu gutale novac koji bi potrošaèi inaèe trošili na proizvode i usluge.
(kraj) anf