FHP pozdravio inicijativu za izmjenu Zakona o Hagu
- FHP pozdravio inicijativu za izmjenu Zakona o Hagu
- Post By urednik
- 14:46, 3 april, 2003

Podgorica, (MINA) – Fond za humanitarno pravo (FHP) pozdravio je danas inicijativu Savjeta ministara Srbije i Crne Gore da predloži ukidanje èlana 39. Zakona o saradnji sa Haškim tribunalom, koji ne dozvoljava predaju optuženih nakon stupanja na snagu tog Zakona.
FHP ukazuje da osim èlana 39, koji je u suprotnosti sa Statutom Tribunala i Pravilnikom o postupku i dokazima, postoje još neki èlanovi tog Zakona koji dovode u pitanje efikasnost saradnje Srbije i Crne Gore sa Haškim tribunalom i usklaðenost tog Zakona sa osnovnim pravilima Tribunala.
Oni navode da èlan 10, stav 3 tog Zakona predviða da organi Haškog tribunala ne mogu na teritoriji SR Jugoslavije prilikom istražnih radnji postupati na naèin koji bi mogao da šteti njenom suverenitetu ili interesu nacionalne bezbijednosti.
Ta odredba je, prema mišljenju FHP, u suprotnosti sa èlanom 29 Statuta Tribunala, kojim se državama nalaže da saraðuju sa Meðunarodnim sudom u istrazi i kriviènom gonjenju lica optuženih za teška kršenja meðunarodnog humanitarnog prava.
»Treba napomenuti da na osnovu ovog èlana države mogu uskratiti dokumente ili druge dokazne materijale koje traži Haški sud«, navodi se u saopštenju.
Istièe se da u èlanovima koji se odnose na ustupanje kriviènog postupka Haškom tribunalu, a koji se vodi pred domaæim sudom, se daje ovlašæenje vijeæu okružnog odnosno Višeg suda da odluèuju o tome da li je krivièno djelo u nadležnosti suda i vijeæu Vrhovnog suda da odluèuju o tome da li je krivièno djelo u nadležnosti Haškog tribunala ili ne.
»Ove odredbe su u suprotnosti sa pravilom 9 i pravilom 10 Pravilnika o postupku i dokazima kojima se daje ovlašæenje Meðunarodnom tribunalu da uputi zahtijev za ustupanje nadležnosti državi, ukoliko ocijeni da je djelo koje je predmet kriviènog postupka kvalifikovano kao obièno krivièno djelo, da je svrha postupka zaštita optuženog od meðunarodne odgovornosti ili da je meritum predmeta usko povezan sa važnim èinjeniènim ili pravnim pitanjima u vezi sa istragama ili postupcima pred Tribunalom«, pojašnjava FHP.
Ova organizacija upozorava, da èlanovima Zakona koji se odnose na postupak predaje okrivljenih Haškom tribunalu daje ovlašæenje istražnom sudiji kao i vijeæu nadležnog suda da odluèuju o tome da li se radi o kriviènom djelu iz nadležnosti Haškog suda ili ne.
FHP zakljuèuje da se prilikom izmjene Zakona o Haškom tribunalu mora voditi raèuna o njegovom potpunom usklaðivanju sa tekstom Statuta i Pravilnika o postupku i dokazima Haškog suda.
»Ova obaveza proizilazi iz èinjenice da Haški tribunal ima primat u odnosu na domaæe sudove i da su države dužne da pruže punu saradnju u cilju izvoðenja pred lice pravde svih optuženih za teška kršenja meðunarodnog humanitarnog prava«, zakljuèuje se u saopštenju.
(kraj) sim