Forenzièki centar ostvario evropski nivo
- Forenzièki centar ostvario evropski nivo
- Post By urednik
- 13:23, 12 septembar, 2010

Danilovgrad, (MINA) – Forenzièki centar Uprave policije ostvario je evropski nivo kvaliteta rada i postao nezaobilazan faktor u rasvetljavanju kriviènih djela i borbi protiv kriminala, kazao je rukovodilac te ustanove Sreten Radonjiæ.
On je rekao da je Forenzièki centar uspješno odgovorio na postavljeni zadatak - poveæati efikasnost u radu policije, sudova i tužilaštva, odnosno na brz, taèan i visoko struèan naèin odgovoriti na pitanja vezana za izvršenje kriviènih djela i obezbeðenje dokaznih materijala.
“Godinu i po od otvaranja Forenzièkog centra, sa zadovoljstvom mogu reæi da su svi ciljevi u potpunosti ispunjeni, a crnogorska policija i svi organi ukljuèeni u borbu protiv kriminala dobili nov kvalitet u radu u odnosu na raniji period kada su kriminalistièko-tehnièke moguænosti bile na izuzetno nižem nivou”, kazao je Radonjiæ agenciji MINA.
On je naveo da analize rada policije pokazuje visok stepen efikasnosti u rasvetljavanju kriviènih djela sa nepoznatim izvšiocem, a znaèajan doprinos tome dao je Forenzièki centar.
“Siguran sam da je efikasan rad Forenzièkog centra, primjenom savremenih metoda u dokaznom postupku, doprinio visokom procentu rasvetljavanja kriviènih djela. Procenat rasvetljavanja se, u zavisnosti od vrste kriviènih djela, kreæe od 60 do 70 odsto, odnosno kod nekih i preko 80 odsto, u odnosu na registrovana krivièna djela sa nepoznatim izvršiocem”, rekao je Radonjiæ.
On je kazao da je pun doprinos u radu Forenzièkog centra ostvaren kroz pružanje odgovora na pitanja kao što su - da li je neko i na koji naèin poèinio krivièno djelo, što je uzrokovalo požar, eksploziju, da li je iz odreðenog oružja pucano i ko je to uradio, da li postoji falsifikovanje odreðenih dokumanata i slièno.
Radonjiæ je istakao da od otvaranja Forenzièkog centra policija, sudovi i tužilaštvo nijesu imali potrebu za dodatnim ili naknadnim vještaèenjem u drugim sliènim centrima, pa je u finansijskom smislu ostvarena ušteda.
“Samim tim i svi subjekti ukljuèeni u otkrivanju kriviènih djela i hvatanju izvršilaca dobili moguænost mnogo veæe efikasnosti od samog podnošenja kriviènih prijava, podizanja optužnice i dovoðenja sudskog procesa do kraja”, naveo je Radonjiæ.
On je kazao da je visoko kvalitetnim radom Forenzièkog centra izbjegnuta potreba upuæivanja zahtjeva za vještaèenje u drugim sliènim centrima u region, što je ranije bio sluèaj.
“Za godinu i po Forenzièkom centru pristiglo je 6.700 zahtjeva, dok je odgovoreno na 6.400, uz stepen efikasnosti u radu od 93 odsto, što predstavlja izuzetno visok procenat efikasnosti u radu centra na rasvetljavanju kriviènih djela”, istakao je Radonjiæ.
Navodeæi da je Forenzièki centra organizovan u 12 grupa, on je kazao da je ta ustanova osposobljena i opremljena da odgovori na sve zahtjeve, u cilju efikasne borbe protiv svih vidova kriminala.
Radonjiæ je ukazao na znaèaj efikasnosti rada DNK laboratorije u sklopu Forenzièkog centra.
“Prije samo prije godinu i po, po prvi put u Crnoj Gori, poèela je DNK analiza, a veæ danas bilježimo izuzetno dobre rezultate na otkrivanju kriviènih djela, što je bilo nemoguæe dosadašnjim klasiènim metodama”, naglasio je on.
Prema njegovim rijeèima, za veoma kratko vrijeme formirana je solidna baza DNK podataka, i izvršena identifikacija izvršilaca i kod najtežih kriviènih djela kao što su ubistva, silovanja, razbojništva, teške kraðe, izazivanje opšte opasnosti i slièno.
“Preko NCB Interpola ostvarena i puna meðunarodna policijska saradnja, posebno u oblasti DNK identifikacija i pružena pomoæ državama regiona u razrešavanju pojedinih kriviènih djela na njihovoj teritoriji, a koja su izvršena od strane izvršilaca sa našeg podruèja”, kazao je Radonjiæ.
On je naveo da je, pored veæ postojeæih 12 grupa poslova i linija rada, u narednom period, putem IPA projekta, planirana nabavka još dva visoko sofisticirana ureðaja i to - skenirajuæi elektronski mikroskop za detektovanje mikrotragova i teèni hromatograf za analizu kod droga, požara, nepoznatih supstanci i slièno.
“U toku je nabavka i instaliranje softvera za forenzièku analizu raèunara. Ovdje je bitno naglasiti da kada su forenzièka nauèna dostignuæa u pitanju potrebna stalna edukacija kadra u cilju praæenja nauèno tehnièkih dostignuæa i njihove primjene u praksi”, rekao je Radonjiæ.
On je istakao da je Forenzièki centar ostvario meðunarodnu policijsku saradnju na najvišem moguæem nivou, posebno u pogledu razmjene informacija i baza podataka.
“Ostvarena je puna meðunarodna saradnja sa skoro svim državama Evrope, pa su u veoma kratkom periodu Forenzièki centar posjetili direktori policija Njemaèke, Austrije, Slovenije, Kosova, Makedonije, Srbije, Hrvatske, kao i predstavnici bezbjedonosnih službi SAD- a, OEBS – a, kao i najviši predstavnici crnogorskih državnih institucija”, kazao je Radonjiæ.
On je naveo da je ostvarena i puna saradnja sa Univerzitetom Crne Gore, posebno sa Medicinskim fakultetom, Tehnièkim i Pravnim fakultetom od kojeg je Forenzièki centar dobio zahtjev za izvoðenje praktiène nastave , na smjeru Bezbjednost i Kriminalistika.
Radonjiæ je ukazao da je ustanova na èijem je èelu punopravni èlan Udruženja Forenzièkih nauènih institucija Evrope.
“Prijemom u to Udruženje dobili smo i adekvatne sertifikate za rad, što podrazumijeva da su nalazi i vještaèenja izvršena u našem centru na nivou vještaèenja država èlanica Udruženja”, istakao je on.
Radonjiæ je kazao da Forenzièki centar, pored najsavremenije opreme, posjeduje i izuzetno struèan kadar.
“U Forenzièkom centru zaposlena su 44 službenika sa razlièitim profilima i kvalifikacijama i to - diplomirani pravnici, policijski eksperti, biolozi, molekularni biolozi, hemièari, tehnolozi i slièno”, naveo je on.
Prema njegovim rijeèima, u poslednih godinu i po dana primljeno je 15 novih kadrova, koji su prošli potrebne obuke za rad na postojeæoj opremi.
“Nabavkom i instaliranjem nove opreme, kao i poveæanjem obima posla koji je za 47 odsto veæi u odnosu na prethodne dvije godine, stvoriæe se uslovi za prijem novih kadrova”, kazao je Radonjiæ.
(kraj) djs/žug