Formiranje Vojnog muzeja ima punu opravdanost
- Formiranje Vojnog muzeja ima punu opravdanost
- Post By urednik
- 12:39, 29 januar, 2011

Podgorica, (MINA) – Ministarstvo odbrane smatra da treba formirati Vojni muzej Crne Gore, s obzirom na bogatu vojnu istoriju naroda i države, koju je potrebno adekvatno predstaviti domaæoj i meðunarodnoj javnosti, rekao je pomoænik ministra odbrane Rifet Kosovac.
On je agenciji MINA kazao da bi postavke u Vojnom muzeju obuhvatale period od Tuðemilske bitke do kraja Dvadesetog vijeka.
“Vojni muzej bi bio jedinstvena institucija, koja bi imala funkciju da sakuplja, zaštiti, struèno i nauèno obradi, èuva i prezentuje materijalne izvore koji se odnose na vojsku i ratovanje u Crnoj Gori kroz istoriju, prikaže razvoj oružanih snaga, kao i da ukaže na dogaðaje i liènosti koje su obilježile vojnu istoriju naroda i države”, naveo je Kosovac.
On je istakao da bi Vojni muzej eksponatima i drugim ilustrativnim materijalom - kartama, fotografijama, arhivalijama ukazao na ulogu ratovanja i crnogorske vojske kroz istoriju i imao znaèajnu ulogu u afirmaciji državotvorne svijesti meðu graðanima Crne Gore.
Kosovac je rekao da se na teritoriji Crne Gore nalazi veliki broj eksponata, arhivske graðe i drugog materijala vojnog karaktera, koji nijesu u potpunosti predstavljeni javnosti.
“Samo u kasarnama Vojske Crne Gore nalaze su èetiri spomen sobe i to 5. proleterske brigade u Podgorici, 6. crnogorske udarne brigade u Nikšiæu, 7. omladinske brigade u Kolašinu i 5. sandžaèke udarne brigade u Pljevljima, sa velikim brojem eksponata i raznih dokumenata”, kazao je on.
Pomoænik ministra odbrane je naveo da je prilikom uništavanja zastarjelog naoružanja i opreme, od svih sredstava ostavljen odreðen broj primjeraka za potrebe Vojnog muzeja, od ruène busole i pištolja do tenkova i helikoptera.
“U cilju objedinjavanja svih ovih eksponata i jedinstvenog stavljanja te graðe na uvid domaæoj i stranoj javnosti, Ministarstvo odbrane je stava da bi trebalo pristupiti formiranju Vojnog muzeja, èije bi postavke obuhvatale period od Jedanaestog vijeka i Tuðemilske bitke, pa do kraja Dvadesetog vijeka”, kazao je Kosovac.
Prema njegovim rijeèima, veæina zemalja regiona imaju vojne muzeje, kao i praktièno sve zemlje NATO.
Kosovac je ukazao da je osnivanje Vojnog muzeja veoma kompleksan posao, koji zahtijeva adekvatan prostor i odreðena materijalna sredstva.
“Pored objekta muzeja, neophodno je imati i otvoreni prostor, na kome bi bili smješteni eksponati veæih gabarita kao što su tenkovi, oklopni transporteri, artiljerijska oruða, motorna vozila i drugo”, naveo je on.
Pomoænik ministra odbrane smatra da bi za prostor Vojnog muzeja trebalo opredijeliti neki od objekata koji se više ne koriste u vojne svrhe.
“Kasarna Malsine je jedan od takvih prostora i jedan dio objekata u njoj mogao bi se adaptirati za tu namjenu. Pored toga, prijestonica Cetinje je iskazala želju da opredijeli odreðenu lokaciju za razmještaj Vojnog muzeja, prvestveno prostor Vojnog stana, odnosno bivše kasarne na Cetinju”, kazao je Kosovac.
Prema njegovim rijeèima, odluka o lokaciji Vojnog muzeja biæe donijeta poslije izvršenih detaljnih analiza i izrade elaborata o opravdanosti osnivanja Vojnog muzeja, u skladu sa Zakonom o kulturi.
(kraj) djs/isf