Franoviæ: Nesaradnja sa Hagom i pomoæ Iraku glavne teme razgovora
- Franoviæ: Nesaradnja sa Hagom i pomoæ Iraku glavne teme razgovora
- Post By urednik
- 16:33, 18 novembar, 2002

Podgorica, (MINA) – Generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Kofi Anan razgovaraæe sa saveznim, srpskim i crnogorskim zvaniènicima o nesaradnji Jugoslavije sa Haškim tribunalom i sluèaju Irak, najavio je danas predsjednik Crnogorskog Helsinškog komiteta (CHK) Slobodan Franoviæ.
»Prema nepotpunim inforamacijama kojima CHK raspolaže razgovaraæe se o neispunjavanju obaveza iz dokumenata UN i saradnji sa režimom Sadama Huseina u Iraku koji je pod sankcijama«, kazao je Franoviæ agenciji MINA.
On je dodao da i ta posjeta sasvim jasno govori da postoje veliki i ozbiljni problemi u vezi sa ispunjavanjem obavezne saradnje sa Meðunarodnim tribunalom.
»Nažalost, odluke UN, prije svega, ne poštuje režim u Beogradu, u izvjesnim elementima personifikovan kroz federalnu vladu. U Beogradu se vodi politika, definisana kroz poznatu izjavu Vojislava Koštunice da je Meðunarodni tribunal u njegovim prioritetima deveta rupa na svirali, kako bi se i dalje osigurala nekažnjivost poèinilaca užasnih zloèina koji su se dogodili na prostorima bivše Jugoslavije«, naglasio je Franoviæ.
On je naveo da takvo ponašanje potpuno neprihvatljivo i predstavlja opstrukciju pravde.
»Nehapšenje optuženih, onemoguæavanje pristupa arhivima i osiguranje zaštite svjedoka, ozbiljan su problem. Podsjetio bih da smo i u Crnoj Gori imali otkrivanje indentiteta zaštiæenog svjedoka koji je sa njene teritorije. Do sad za to nije pokrenuta nikakva procedura«, kazao je Franoviæ.
On je rekao da je situacija donekle drugaèija, kada je u pitanju Crna Gora.
"Meðutim, postoje problemi u vezi sa arhivima. CHK je poznato da je na Vrhovnom Savjetu odbrane donijeta odluka oko zaštite dokumenata a javnosti nije poznato o èemu se taèno radi«, istakao je Franoviæ.
Prema njegovim rijeèima, oèigledno je svrha te odluke da se onemoguæi pristup dokumentima koji su vrlo relevantni za rasvjetljavanje svega onoga što se dogaðalo u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije, a kojima raspolaže Ministarstvo odbrane.
»Postavlja se pitanje istraga koje su u toku i moguænost optuživanja drugih osoba, meðu kojima æe neke možda biti i sa teritorije Crne Gore. Poznato je da optužnica protiv Slobodana Miloševiæa govori o zajednièkom, zloèinaèkom poduhvatu«, objasnio je Franoviæ.
On je rekao da je vrlo je važna stvar koja dolazi poslije Haga, "podizanje kapaciteta domaæeg pravosuða, kako bi odgovornim osobama sa nižih nivoa, sudili domaæi sudovi".
»U tom kontekstu važno je pomenuti da kod nas još egzistira takozvano vojno pravosuðe i vojni sudovi, koji su odigrali vrlo negativnu ulogu«, ocijenio je Franoviæ.
On je kazao da su vojne snage odgovorne i u vezi kršenja embarga UN na izvoz oružja u Irak, i pružanju pomoæi vojnim snagama iraèkog predsjednika Sadama Huseina.
»Vojne snage su se ponovo, nažalost, pokazale kao jedan od odgovornih èinilaca. To je vrlo ozbiljna stvar, i može imati vrlo teške posljedice za Crnu Goru i Srbiju«, zakljuèio je Franoviæ.
(kraj) sim/isf