Funkcionalnost Vlade nije ugrožena
- Funkcionalnost Vlade nije ugrožena
- Post By urednik
- 22:51, 12 decembar, 2013

Podgorica, (MINA) – Funkcionalnost crnogorske Vlade, uprkos razlikama koalicionih partnera u vlasti, nije ugrožena, ocijenio je premijer Milo Ðukanoviæ, navodeæi da bi partneri trebali prvenstveno da rade na realizaciji onog što smatraju da je interes graðana i države.
On je, gostujuæi u emsiji Radio Televizije Crne Gore U centar, rekao da bi odmah podnio ostavku ukoliko bi vidio disfunkcionalnost u radu Vlade.
„Ne vidim razlike do mjere da bi ugrozile njenu funkcionalnost. Kada bih to osjetio, prvog dana nakon toga bih podnio ostavku i tražio parlamentu da skrati mandat. Do ovog trena funkcionalnost Vlade nije ugrožena“, kazao je Ðuaknoviæ.
Koalicija bi, smatra on , uprkos razlikama trebala da radi na realizaciji onog što smatra da je interes graðana Crne Gore.
Na pitanje kako tumaèi izjave lidera Socijaldemokratske partije Ranka Krivikapæa koji je pred lokalne izbore na Cetinju najavio moguæu saradnju sa dijelom opoz, Ðukanoviæ je poruèio da bi koalicioni partneri dobro trebalo da protumaèe poruku koju je poslalo biraèko tijelo nakon lokalnih izbora.
„Svako ima pravo na svoje izjave. Važniji je epilog od izjava. Vidjeli smo epilog u Mojkovcu, Cetinju i Petnjici. Biraèko tijelo je kazalo što misli o tome i šta misli o toj najavi. Želim koaliciji samo da na pravi naèin protumaèe poruku biraèkog tijela u ove tri opštine“, poruèio je Ðukanoviæ.
Ðukanoviæ je rekao da ga nijesu iznenadili stavovi SDP-a.
„Moje oèekivanje je da u maksimalnoj mjeri nastavimo potvrðujemo odgovornost prema onome što su državni interesi Crne Gore i onome što povjerenje koje nam je ukazano prije godinu. Mi možemo da se razlikujemo ali mislim da ispred sebe moramo imati jasan odgovor na pitanje Šta sjutra?“, kazao je Ðukanoviæ.
Komentarišuæi izjave o zloupotrebama državnih resursa u predizborne svrhe, Ðukanoviæ je rekao da one dolaze od onih koji su nezadovoljni ishodom izbora ili od opozicije u vlasti.
„Meðunarodni posmatraèi nam konstantno govore da napreduje izborni proces i da su rezultati iskaz demokratske volje graðana. Ne negiram da ima slabosti u izbornom procesu u Crnoj Gori a vjerujem da æe parlamentarna grupa doæi do rezultata i ojaèati povjerenje graðana u izborni proces“, kazao je Ðukanoviæ.
On je kazao da se poziv srpskim strankama za uèešæe u Vladi najmanje odnosio na Novu srpsku demokratiju.
„Požurio je njen lider Andrija Mandiæ da odgovori negativno kako bi ohrabrio druge da ne razmišljaju u tom pravcu“, rekao je Ðukanoviæ.
Upitan da li pozivom predstavnicima srpskih partijama da uðu u vlast šalje poruku koalicionim partnerima, Ðukanoviæ je odrièno odgovorio.
„U njihovom prisustvu sam to èinio uoèi referenduma. Nebrojeno puta sam sa tome razgovarao sa aktuelnim koalicionim partnerima. Naš poziv drugima ne znaèi da zamijene našeg koalicionog partnera veæ da nam se pridruže“, naveo je Ðukanoviæ.
Kako je rekao, širi front u vlasti je korist Crne Gore.
Upitan da prokomentariše navode najviših srbijanskih zvaniènika da se više neæe miješati u unutrašnje prilike u Crnoj Gori i da je nezavisnost za njih „gotova stvar“, i zašto to do sada nije bio sluèaj, Ðukanoviæ je odgovorio da se promijenila matrica državne politike.
„Vjerujem da su namjere iskrene. Promijenila se matrica državne politike Srbije. Do prije neku godinu Srbija je bila zarobljenik velikodržavnog koncepta gdje se pokušavao velikosrpski interes nametnuti državama u susjedstviu. To je svima donijelo štete a najviše Srbiji“, rekao je Ðukanoviæ.
Novo rukovodstvo je, smatra on, okrenuto državnim interesima Srbije.
On smatra da Crna Gora i Srbija danas svoje odnose grade na interesima.
„Politika je djelatnost koja poèiva na interesima. Ne vjerujem u prièe o emocijama u politici. Mislim da je interes obje države da grade društva koja æe poèivati na savremenim evropskim vrijednostima i da unaprijede kvalitet života svojih graðana“, poruèio je Ðukanoviæ.
Ðukanoviæ je, nakon završene posjete Beogradu, rekao da mu je drago što je boravio u tom gradu zbog pažnje koju je dobio, kao posledicu uvažavanja Crne Gore.
„Stasao sam u nekadašnjoj SFRJ, i emotivan sam za tu državu kao i za sve centre današnjih nezavisnih država. Uvijek se radujem da se vidim sa prijateljima“, kazao je Ðukanoviæ.
On je negirao da je na razgovoru sa srbijanskim zvaniènicima bilo razgovora na temu posredovanja oko stvaranja novih politièkih saveza u Crnoj Gori.
„Ne samo da ne tražimo pomoæ na tom planu veæ predstavnici državne politike Srbije ni ne nude takvo nešto. Svojim javnim nastupima savjetuju Srbe u Crnoj Gori da bi bilo dobro kada bi imali predstavnike u vlasti i da bi svoje interese bolje zadovoljili kao dio vlasti nego kao opozicija. To je legitimno“, kazao je Ðukanoviæ.
On rezultate CEDEM-ovog istraživanja, koje je pokazalo da èlanstvo Crne Gore u NATO podržava 38 odsto graðana, vidi kao napredak.
„To je napredak i rezultat promjenjene strategije kominikacije“, zakljuèio je Ðuaknoviæ.
(kraj) anm/žug