Funkcioneri predaju nepotpune i netaène informacije
- Funkcioneri predaju nepotpune i netaène informacije
- Post By milanz
- 13:28, 28 jul, 2009

Bijelo Polje, (MINA) - Bjelopoljski funkcioneri najèešæe predaju nepotpune i netaène informacije o prihodima i imovini, a mali broj u potpunosti poštuje Zakon o konfliktu interesa, saopšteno je iz Mreže za afirmaciju navladinog sektora (MANS).
Ta organizacija je danas u Bijelom Polju organizovala performans i promovisala pravo na slobodan pristup informacijama, kao i rezultate istraživanja o konfliktu interesa lokalnih javnih funkcionera.
MANS je istraživanjem obuhvatio visoke javne funkcionere u Bijelom Polju, ukljuèujuæi predsjednika Opštine, predsjednika i potpredsjednike Skupštine, Glavnog administratora i rukovodioce opštinskih sekretarijata i javnih preduzeæa.
„Rezultati istraživanja su pokazali da mali broj bjelopoljskih javnih funkcionera u potpunosti poštuje Zakon o konfliktu interesa, te da funkcioneri najèešæe predaju nepotpune i netaène informacije o svojim prihodima i imovini, ali i da nerjetko ne prijavljuju promjene u imovini veæe od dvije hiljade EUR, što su po zakonu obavezni“, tvrde u MANS-u.
Navodi se da je prema zvaniènim podacima Komisije za spreèavanje konflikta interesa, predsjednik Skupštine Opštine Bijelo Polje, Refik Bojadžiæ ove godine prijavio vlasništvo nad petinom zemljišta površine 70 hiljada metara kvadratnih, kuæu u izgradnji od 70 kvadrata, stan u Podgorici na kæerkino ime površine 40 kvadrata, što su promjene u imovini koje nijesu uredno prijavljene Komisiji.
„Podpredsjednik Opštine, Rizo Kasumoviæ je u 2009. godini prvi put prijavio vlasništvo nad zemljištem ukupne površine 1.130 metara kvadratnih, dok je kuæa koju je prijavio u 2008. godini, sa 100 narasla na 166 kvadrata koliko je prijavljeno u 2009. godini“, kaže se u saopštenju.
MANS je podatke o tom istraživanju podijelio graðanima i pozvao ih da korišæenjem Zakona o slobodnom pristupu informacijama zatraže podatke o naknadama za èlanstvo u upravnim odborima, dnevnicama za put u inostranstvo, troškovima službenih mobilnih telefona i ostalim beneficijama koje uživaju javni funkcioneri a koje se finansiraju iz poreza koji plaæaju graðani.
MANS navodi da je tokom prvih šest mjeseci ove godine razlièitim institucijama uputio više od 100 zahtijeva za informacijama koje su se odnosile na razlièita prava graðana, finansijsku transparentnost rada državnih organa i rad Opštine.
„Od ukupnog broja zahtijeva, državni organi nijesu odgovorili na èetvrtinu zahtijeva, u 17 odsto sluèajeva odobren je pristup traženim informacijama, dok su u 25 odsto sluèajeva nadležne institucije tvrdile da ne posjeduju informaciju“, navodi se u saopštenju.
Ukazuje se da se skoro 30 odsto sluèajeva odnosilo na informacije koje su, prema tvrdnjama institucija, veæ objavljene.
„Meðu najneažurnijim institucijama se nalaze Skupština Opštine i službe javnih prihoda, Predsjednika Opštine i za zajednièke poslove koje nijesu dostavile odgovor ni na jedan od zahtijeva za informacijama koje je MANS uputio“, navodi se u saopštenju.
Istièe se da se meðu ažurnijim institucijama što se tièe odgovora na zahtijeve za informacijama nalaze Direkcija za imovinu i Osnovni sud u Bijelom Polju.
(kraj) žug/isf