Garèeviæ: Imamo podršku velikih država
- Garèeviæ: Imamo podršku velikih država
- Post By urednik
- 07:32, 12 februar, 2015

Podgorica, (MINA) – Crna Gora ima podršku država èlanica NATO-a, ali treba da uradi sve što je do nje da bi do kraja godine dobili poziv za èlanstvo, smatra nacionalni koordinator za Alijansu Vesko Garèeviæ.
On je u intervjuu Pobjedi kazao da je Crna Gora u fokusu pažnje vodeæih država NATO–a.
Upitan da li smatra da æe Crna Gora dobiti poziv do kraja godine on je kazao da postoji dosta pozitivnih znakova na putu integracije.
“Da nijesam optimista ne bih radio ovaj posao. Vjerujem da imamo dosta pozitivnih znakova na ovom putu. Treba da odradimo ono što je do nas, ali isto tako smatram da postoji jasna podrška, ne samo onih kojio su od ranije podržavali Crnu Goru, veæ i drugih država koje sada žele da vide Crnu Goru kao èlanicu NATO-a”, rekao je Garèeviæ.
Prema njegovim rijeèima, uskoro æe nastaviti sa kampanjom i dijalogom o NATO integracijama, jer je neophodno da u taj proces bude ukljuèeno što više ljudi.
„Vrlo brzo æemo poèeti kampanju koja æe biti nastavak aktivnosti od prošle godine. Dijalog koji smo otvorili ostaje i on æe ukljuèiti širok spektar ljudi, kako onih koji se bave ovim pitanjem svakodnevno, tako i onih koji možda nijesu direktno vezani za evroatlantske integracije”, rekao je Garèeviæ.
To je, kako je naveo, stvar koja se tièe svih ljudi u Crnoj Gori, pa “ukoliko dobijemo poziv ove godine, naša zemlja ulazi u NATO, onda je normalno da u ovom procesu uèestvuje što veæi broj graðana. Veæ u martu organizovaæemo vidljivu i prepoznatljivu kampanju. Za sada ne želim da otkrivam detalje“.
On je rekao da je Crna Gora sada u fokusu pažnje velikih država èlanica NATO -a, ne samo SAD-a, veæ i Njemaèke, Francuske i Velike Britanije.
„Sve se uzima u obzir. Prije svega, utièemo sami na sebe, jer bez sprovedenih reformi ne možemo da budemo u NATO-u. S druge strane, na interesovanje utièe i kakav je kontekst sada u Evropi i gdje su prioriteti Alijanse“, objasnio je Garèeviæ.
Prema njegovim rijeèima koncept neutralnosti je, u suštini, eksperiment za koji se ne zna kako bi se završio.
„Sam taj koncept mnogo je evoluirao u odnosu na to kako neki zagovornici neutralnosti to shvataju. Veæina neutralnih evropskih zemalja aktivno uèestvuje u svim operacijama i slijedi vanjsku i bezbjednosnu politiku EU. Ovaj koncept nije ni jeftiniji. Ako se napravi mala analiza, a za to ne treba puno vremena, i konsultuju podaci Svjetske banke o tome koliko za vojni budžet izdvajaju zemlje NATO-a i neutralne države, doæi æe se do podatka da one neutralne ili izdvajaju isto ili više nego èlanice Alijanse“, smatra Garèeviæ.
(kraj) sel