Graðani mogu doprinijeti procesu demokratskog odluèivanja
- Graðani mogu doprinijeti procesu demokratskog odluèivanja
- Post By urednik
- 11:10, 21 novembar, 2004

Podgorica, (MINA) – Uèešæem u radu regionalnih okruglih stolova i javnih rasprava, koje organizuju opštine i nevladine organizacije, graðani mogu doprinijeti procesu demokratskog odluèivanja, ocijenili su danas predstavnici Urban instituta /Urban institute/.
Urban institut ukljuèen je Kampanju »Što se tièe tvoje opštine, tièe se i tebe«, koja je poèela 10. novembra kao drugi dio ovogodišnjih Reformi za zdravo društvo. Kampanju realizuje mreža nevladinih organizacija Akcija u saradnji sa ORT programom Agencije amerièke vlade za meðunrodnu pomoæ i razvoj (USAID).
Ekspert Urban Instituta za uðešæe graðana u loklanoj samoupravi, Džon Tejbor (John Tabor), podsjetio je da je Skupština Crne Gore usvojila niz zakona kojima se iz korijena mijenja odnos izmeðu onih »koji vladaju i onih kojima se vlada«.
»Umjesto centralizovane vlasti na republièkom nivou, graðani i opštinska rukovodstva treba sami da odluèuju o lokalnim planovima, programima i politikama. Umjesto finansijskog sistema u kojem su prihode najveæim dijelom naplaæivali državni organi i novac prenosio lokalnim upravama uvodi se sistem u kojem su za naplatu jednog broja poreza, naknada i ostalih prihoda direktno odgovorne opštine«, rekao je Tabor agenciji MINA.
On je objasnio da izvorni prihodi opština predstavljaju finansijsku potporu primjeni planova, programa i politika usvojenih na lokalnom nivou.
»Pored toga, graðani æe direktno birati predsjednike opština koji æe njima biti odgovoran za svoj rad. Sve ove promjene su izuzetno složene i teške za primjenu, ali su takoðe neophodne za uspostavljanje stabilne i prosperitetne demokratije«, ocijenio je Tabor.
Za pravnu i institucionalnu transformaciju lokalne samouprave nadležna je crnogorska Vlada, a posebno ministarstva pravde i finansija. Njihovi partneri na sprovoðenju tog zadatka su Zajednica opština, USAID i drugi meðunarodni donatori.
USAID je sa Urban Institutom potpisao ugovor o primjeni projekta Efikasna lokalna samouprava. Projekat, za koga je namijenjeno 12 miliona USD, trebao bi da bude realizovan u preostale dvije godine trajanja Projekta.
»Projekat trenutno podrazumijeva uèešæe u izradi i dostavljanju modela opštinskih odluka i njihovom prilagoðavanju prilikama u svakoj opštini uz uèešæe graðana. Širom Crne Gore biæe organizovan veliki broj javnih rasprava i skupova sa ciljem jaèanja uèešæa graðana«, najavio je Tabor.
Projekat se sastoji od èetiri komponente koje se odnose na jaèanje zakonodavnog i regulatornog okvira za reformu lokalne uprave, zatim podizanje nivoa svijesti javnosti i uèešæe graðana u lokalnoj samoupravi, unaprjeðenje komunalnih opštinskih preduzeæa, kao i razvoj informacione tehnologije u opštinama.
“Krajnji ishod svih ovih promjena biæe lokalna samouprava u kojoj graðani preduzimaju inicijativu u izboru svojih predstavnika i usmjeravanju rada uprave putem niza mehanizama kao što su javne rasprave, diskusije, ankete, radne grupe, savjetodavna tijela, referendumi i graðanske inicijative. Rezultat svega toga biæe zajednice u kojima lokalna vlast služi interesima i potrebama graðana, onako kako su ih oni definisali«, zakljuèio je Tabor.
(kraj) bvm/isf