Građani slabo koriste e-usluge
- Građani slabo koriste e-usluge
- Post By urednik
- 22:20, 3 oktobar, 2019

Podgorica, (MINA) – U Crnoj Gori tri četvrtine građana ne koristi e-usluga, dok je 73 odsto onih koji ih koriste nezadovoljno pruženom uslugom, pokazalo je istraživanje o korišćenju e-usluga među građanima i preduzećima, koje je sprovela agencija IPSOS.
Istraživanje je pokazalo da građani i dalje radije biraju tradicionalni pristup uslugama javne administracije nasuprot elektronskim, bez obzira da li e-usluge koštaju jednako ili su jeftinije.
S druge strane, više od tri četvrtine preduzeća se opredjeljuje za elektronske usluge, takođe bez obzira da li je cijena ista ili manja.
Ministarka javne uprave, Suzana Pribilović rekla je da će rezultati ovog istraživanja značajno doprinijeti sagledavanju stanja u oblasti razvoja e-uprave u Crnoj Gori.
„Cijenim i da će nam pomoći da kreiramo dalje smjernice u pravcu prepoznavanja potreba crnogorskih građana i privrede kad je u pitanju oblast digitalizacije usluga javne uprave“, navela je ona.
Pribilović je kazala da Ministarstvo javne uprave (MJU) koordinira procesom razvoja e-usluga u Crnoj Gori i da je važan dio ovog procesa analiza postignutih rezultata, koji se najbolje mogu sagledati kroz mjerenje zadovoljstva korisnika i stepen korišćenja e-usluga.
Ona je kazala da na portalu e-uprave, kojim upravlja MJU predstavlja centralno mjesto za pružanje e-usluga javne administracije.
Kako je kazala, na njemu se trenutno nalazi 567 usluga, a broj zahtjeva koji su građani i privreda od početka ove godine podnijeli preko portala je povećan za 43 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
„To nam daje za pravo da budemo optimisti kada je u pitanju dalji razvoj e-uprave,“ zaključila je Pribilović.
Stalna predstavnica Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) Danijela Gašparikova ukazala je da, uprkos tome što 75 odsto građana Crne Gore koristi internet, napredak u broju korisnika nije podjednako rasprostranjen.
Kako je navela, pocjenjuje se da samo 30-45 odsto ljudi starijih od 60 godina koristi internet.
“Sprovođenje vladinih strategija digitalizacije treba da prati dvojak pristup: s jedne strane broj digitalno dostupnih usluga treba da se povećava, dok se istovremeno treba upravljati rizicima od isključivanja ranjivih grupa“, ocijenila je Gašparikova.
Istraživanje, koje je predstavljeno danas u okviru Infofesta, realizovano je u okviru projekta koji finansira Evropska unija, a sprovodi MJU u partnerstvu sa UNDP.
(kraj) nim