Graditi društvo koje poèiva na demokratskim vrijednostima
- Graditi društvo koje poèiva na demokratskim vrijednostima
- Post By urednik
- 23:01, 20 decembar, 2013

Podgorica, (MINA) – U Crnoj Gori treba i dalje graditi društvo koje æe poèivati na demokratskim vrijednostima, kroz posveæen i odgovoran odnos i saradnju svih relevatnih subjekata, ocijenjeno je na sjednici Savjeta za zaštitu od diskriminacije.
Kako je saopðšteno nakon sjednice, Savjet se upoznao sa aktivnostima koje realizuje Ministarstvo prosvjete na planu zabrane diskriminacije u obrazovanju, u odnosu na neke osjetljive kategorije društva, kao što su uèenici sa posebnim obrazovnim potrebama, Romi i Egipæani i LGBT populacija.
Savjet je, kako se navodi, ohrabrio nastavak realizacije mjera u sistemu obrazovanja i vaspitanja sa ciljem kreiranja okruženja bez socijalne iskljuèenosti i drugih oblika diskriminatornog postupanja.
„ Savjet je ocijenio da kroz posveæen i odgovoran odnos i saradnju svih relevatnih subjekata treba i dalje izgraðivati društvo koje æe poèivati na demokratskim vrijednostima, kao što su tolerancija, uèešæe, poštovanje prava i ljudskog dostojanstva, a èemu Savjet ostaje posveæen i u narednom periodu“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je Savjet prepoznao napore koji su preduzeti u usvajanju i implemetaciji meðunarodnog prava i standarda u nacionalnom zakonodavstvu, posebno u dijelu usklaðivanja nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU, što je doprinijelo unaprjeðenju položaja LGBT osoba u Crnoj Gori.
„Uspostavljanjem takvog normativnog okvira kreira se ambijent koji æe uvažavati razlièitosti i omoguæavati LGBT osobama ravnopravan položaj u društvu“, ocijenjeno je na sjednici.
Savjet je podržao nastavak programskih i projektnih aktivnosti koje æe doprinijeti unaprjeðenju položaja LGBT osoba, i to kroz realizaciju mjera i koordinaciju praæenja primjene LGBT Strategije i izradu odgovarajuæih informacija i izvještaja.
Za potrebe adekvatnog praæenja primjene Strategije oformljena je i Radna grupa u èijem sastavu su predstavnici ministarstava ljudskih i manjinskih prava, rada i socijalnog staranja, zdravlja, pravde, prosvjete, Uprave za mlade i sport, Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova, kao i predstavnici NVO LGBT Forum Progres i Instituta socijalne inkluzije.
Savjet se upoznao i sa informacijom o Strategiji inkluzivnog obrazovanja do 2018. godine, i pohvalio široki participativni proces preduzet radi pripreme što kvalitetnijeg strateškog dokumenta koji æe biti smjernica za nastavak aktivnosti u ovoj oblasti.
Istovremeno, Savjet je afirmisao aktivnost Kancelarije UNICEF-a u Crnoj Gori, nevladinog sektora, kao i svih relevantnih aktera koji su dali podršku definisanju predmetnog dokumenta i uputio poziv da se nastavi sa konstruktivnim radom na njegovom usvajanju i realizaciji prioritetnih zadataka.
„Tokom rasprave, sugestije èlanova i èlanica Savjeta iz nevladinog sektora su uvažene, uz prihvatanje preporuke da rad svih institucija treba zasnivati na obavezi poštovanja ljudskih prava i meðunarodnih dokumenata koje smo prihvatili kao država“, kaže se u saopštenju.
Savjet se upoznao i sa informacijom Ministarstva za ljudska i manjinska prava o usklaðenosti važeæih nacionalnih propisa sa meðunarodnim standardima u oblasti zaštite od svih oblika diskriminacije, i konstatovao da je potreban nastavak praæenja aktivnosti na tom planu, uz ukljuèivanje Sekreterijata za zakonodavstvo i meðusektorsku saradnju.
„Istovremeno, zakljuèeno je da se za potrebe održavanja sjednice Savjeta u narednoj godini pripremi šira informacija u vezi sa predmetnom temom, a koja æe nastati kao rezultat interresorne saradnje nadležnih institucija“, dodaje se u saopštenju.
(kraj) gop