Granična kontrola hrane prema standardima EU
- Granična kontrola hrane prema standardima EU
- Post By urednik
- 20:22, 9 mart, 2016

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Prvi crnogorski granični prelaz za kontrolu hrane prema standardima Evropske unije (EU), izgrađen u Luci Bar, spreman je za uzorkovanje poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koji se uvoze u Crnu Goru pomorskim putem, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Svečanosti povodom završetka izgradnje objekta i opremanja kontrolnog punkta za hranu prisustvovali su ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Petar Ivanović, gradonačelnik Bara Zoran Srzentić i šef misije Svjetske banke za Crnu Goru, Danijel Gerber.
“Projekat savremenog graničnog inspekcijskog prelaza za veterinske i fitosanitarne preglede, vrijedan 550 hiljada EUR, realizovan je kroz projekat MIDAS koji Ministarstvo poljoprivrede sprovodi u saradnji sa Svjetskom bankom”, kaže se u saopštenju.
Ivanović je kazao da je zadovoljan što je, i pred svih administrativnih problema vezanih za gradnju objekta, projekat realizovan do kraja.
“Objekat je završen, nabavljena oprema i možemo odmah da ga stavimo u funkciju”, rekao je Ivanović.
On je pojasnio da je Bar ulazna tačka za poljoprivredne proizvode, ne samo kada je u pitanju Crna Gora, nego i EU.
“Za nas je ovo vrlo važan objekat, jer je prvi takve vrste u našoj zemlji. Siguran sam da neće biti i posljednji. Ovo je još jedna pobjeda zajedničkog rada koji je uvezao Ministarstvo poljoprivrede, Opštinu Bar, izvođače i podizvođače radova, Svjetsku banku, Kancelariju Evropske komisije u Crnoj Gori. Nabavili smo najsavremeniju opremu i nastavljamo dalje sa jačanjem sistema bezbjednosti hrane u Crnoj Gori”, kazao je Ivanović.
Odgovarajući na pitanja novinara, on je podsjetio da u Crnoj Gori postoji više laboratorija koje su uključene u proces provjere bezbjedonosnih standarda, a koje su akreditovane na nacionalnom nivou, i da je potrebno nastaviti dalje sa procesom dobijanja akreditacije na evropskom nivou.
“Crnogorski sistem nema sve što je potrebno, niti će imati sve da bi bili apsolutno sigurni. Zbog toga problem menadžerski moramo rješavati na dva nivoa: sve analize za koje nema ekonomskog smisla raditi ih u Crnoj Gori, već smo pripremili ugovore sa referentnim laboratorijama u Evropi, dok za analize za kojima postoji svakodnevna potreba želimo da imamo akreditovane laboratorije u Crnoj Gori”, naveo je Ivanović.
On je pozvao mlade ljude zainteresovane da rade na tim poslovima da koriste otvorene pozive za stipendije preko Ministarstva, da se školuju kako bi bili u mogućnosti da svoja praktična znanja primjene upravo na ovakvim mjestima.
“Neće ovo biti jedini BIP u Crnoj Gori. Sljedeći ćemo otvoriti na aerodromu u Podgorici, a onda u zavisnosti od dinamike sredstava i tempa približavanja EU, i na drugim graničnim prelazima”, poručio je Ivanović.
Gerber je, kako se navodi u saopštenju, izrazio zadovoljstvo završetkom projekta vrlo važnog za Crnu Goru.
On je rekao da se nada da će u svojoj narednoj posjeti Crnoj Gori biti u prilicii da se uvjeri u uspješnost projekta, u smislu početka fnkcionisanja kontrolonog punkta.
Srzentić je ocijenio da je objekat od velikog značaja za opštinu i cijelu državu, jer će ulazna tačka za hranu omogućiti bolju kontrolu namirnica koje se uvoze u Crnu Goru, ali i skraćenje procedura od čega će korist imati i privrednici.
U nastavku radne posjete opštini Bar, Ivanović je zajedno sa Srzentićem obišao radove na putu u maslinarskom kompleksu Đžidžarin koji će, kako je ocijenjeno, biti od velikog značaja za 130 maslinara koji imaju zajedno oko deset hiljada stabala maslina u tom području.
Probijanje i nasipanje puta kroz Đžiđžarin podržalo je Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, a radove nadziru barski maslinari, na čelu sa Društvom maslinara Bar.
Predsjednik udruženja Ćazim Alković zahvalio se Ivanoviću na podršci i istakao značaj probijanja puta za maslinare u dijelu mogućnosti da primjenjuju savremene agrotehničke mjere.
“Dodatno, omogućiće adekvatnu protivpožarnu zaštitu i turističku valorizaciju kompleksa”, dodao je Alković.
On je kazao da je zadovoljan zbog povećanja ovogodišnjeg agrobudžeta za sektor maslinarstva i novim mjerama podrške.
Ivanović je kazao da su to “možda nekome smiješne stvari, ali pretpostavljam da je udobnost fotelja iz kojih se daju kritike takva da im ne pada na pamet da nešto konkretno urade”.
“Mi smo zadovoljni što smo napustili udobnost fotelja i što smo postali zarobljenici ovog posla, ne samo uzgajanja masina, nego i veće zarade u tom sektoru. Nadam se da će doći vrijeme kada će te zarobljenike ostali gledati drugačije i cijeniti njihov napor. Ono što je ovaj projekat izbacilo na površinu je zajednički rad i trud”, ocijenio Ivanović.
On je čestitao Udruženju što je uspjelo da okupi ljude, i izrazio uvjerenje da će maslinari nastaviti da rade zajedno i da zajedno apliciraju za projekte podrške, s obzirom na usitnjene parcele i potrebu ukrupnjivanja.
Ivanović je danas razgovarao i sa predstavnicima Udruženja pčelara Bara, u okviru kojeg radi i centar za selekciju matica u Sutomoru.
“Konstatovano je da je pčelarstvo sektor koji je posljednjih godina intenzivno napredovao, ali da je potrebno dalje raditi na unaprjeđenju”, kaže se u saopštenju.
Razgovorano je, kako se navodi, o konkretnim idejama za dalji razvoj pčelarstva, nastavku edukacije i obrazovanja, pravilnom usmjeravanju sve većeg broja mladih ljudi koji su zainteresovani da se bave pčelarstvom, kao i mogućnostima za realizaciju naučnog projekta u oblasti selekcije koji će povećati kvalitet matica i proizvodnje i kvaliteta meda u Crnoj Gori.
(kraj) gop